Antral Gastrit Nedir? Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin?

Antral Gastrit Nedir?
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

2174
0
PAYLAŞ
antral gastrit nedir

Gastrit mide mukozasının tahriş olmasıdır. Antrum midenin bir bölümüdür antral gastirt o bölgede oluşan mukozadır. Yani o bölgede oluşan gastrittir. Antral gastritin oluştuğu o bölümde midede devamlı bir yanma acı hissiyatı oluşur. Etrafımızda midem yanıyor gibi şikâyetler genellikle bu hastalığın antral gastrit’in belirtileridir. Genellikle yemek sırasında ya da yemekten 2 veya 3 saat sonra hissedilen bu şikâyetlerin oluşumu şöyledir; besinler, sindirim işlevinin bir gereği olarak mide de değişime uğrarlar, bağırsaklara gönderilmek için hazırlanırlar.

Mide bu işlevi yerine getirirken iç yüzeyini kaplayan zarın altındaki salgı hücrelerini, besinlerin gerekli değişimini sağlamak üzere uyarır. Bu sırada oluşan bir dengesizlik, aşırı asit ortamına ve midenin kendini koruyamamasına yol açarak yanma hissine neden olur. İşte bu noktada doktorların antral gastrit in tedavisinde çeşitli önerileri var, az ama sık yemek yiyin diyorlar. Aynı zaman yemeğe daha fazla zaman ayırarak öğünleri uzun sürede bitirmemiz gerektiğini söylüyorlar.

Antral Gastrit Nedir
Antral Gastrit Nedir

Lokmaları uzun uzun çiğnemek en önemli tavsiyeleridir. Yemek yedikten sonra uyumayın, en az üç saat bekleyin diyorlar. Bunun nedeni olarak da mide sıvımızın yatay pozisyondan hoşlanmadığı dik pozisyondayken rahat olduğumuz, yatay pozisyona geçtiğimiz zaman ise asitli mide sıvısının ağzımıza kadar gelmesidir. Bu sebeptendir ki bu hastalığın şikâyetçileri her zaman yüksek yastıklarla yatmaya özen gösterirler. Antral gastrit diyeti kızartmalar yağlı yiyecekler, ağır besinler, kremalı yiyeceklerden uzak durmayı içerir. Genellikle karşılaşılan sorulardan biride ‘bulbit nedir?’ sorusudur.

Bulbit gastritin oniki parmak bağırsağının başlangıcında olmasıdır. Oniki parmak bağırsağının başlangıcında ki bu iltihaplanmaya bul bit adı veriliyor. Bu hastalıkla karşılaşanların sorduğu başka bir terim ise duadenit nedir? Duadenit ise oniki parmak bağırsağının iç yüzeyini sarmalayan dokuda meydana gelen mukozadır. Bu bölgede ki iltihaplanmadır. Midedeki asitli salgının ve bununla karışmış olan besin maddelerinin, geriye özofagusa kaçmaları olayına ise özofajit diyoruz. Gastritle birlikte anılan bir başka durum ise hiatal yetmezliktir. Hiatal yetmezlik nedir? Hiatal yetmezlik halk dilinde mide fıtığı olarak da adlandırılır. Bu hastalık belli başlı şikâyetlerle değil, çoğu zaman rastlantısal olarak bulunur. Bazı insanlarda diyaframda yemek borusunun geçtiği bu açıklığı oluşturan kas ve bağ dokusu zayıftır ve genişlemeye müsaittir. Yarık yeterli genişliğe ulaştığında midenin bir bölümü diyaframın üstüne çıkar. İşte bunun sonucunda da mide fıtığı oluşur.

BİR CEVAP BIRAK