Çocuklarda Göz Tembelliğine Dikkat Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin?

Çocuklarda Göz Tembelliğine Dikkat
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

791
0
PAYLAŞ

Çocuklarda göz tembelliğinin geç tedavisi kalıcı görme bozukluğuna neden olur.

Göz tembelliği, toplumda sık rastlanan, çok konuşulan, fakat az bilinen bir konu. Çocuklarda herhangi bir sorun olmasa da okul öncesi çağda 3,5 – 4 yaşlarında göz muayenesi yaptırmak gerekir. Bu yaşlarda muayene edilmesinin sebebi, çocuklar kendilerini ifade edebildikleri için görme seviyelerini ölçülmesidir.

Göz Tembelliği 7 Yaşına Kadar Tedavi Edilebilir

Göz tembelliği ebeveynler tarafından tespit edilmesi oldukça güçtür. Hastalık ancak detaylı göz muayenesinde tespit edilebilmektedir. Göz muayenesinin belli bir yaşı yoktur. Şikayeti olan çocuk hangi yaşta olursa olsun muayene edilebilir. Erken tespit edilen göz tembelliğinde başarı oranı çok daha fazladır. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa sonuç o denli başarılı olacaktır. En başarılı sonuçlar 7 yaşına kadar alınmaktadır. Göz tembelliği tanısı zamanında konulduğu takdirde sağlam göz kapatılarak, gerekli gözlük camı verilerek, beyne bulanık gören gözün de gördüğü sinyali verilir. Kademeli olarak gözdeki görme yeteneğinin düzeltilmesi hedeflenir.

Çocuklarda Göz Tembelliği
Çocuklarda Göz Tembelliği

Göz muayenesine müsaade etmeyen çocuklar için uyutucu, sakinleştirici ilaçlar kullanılabileceği, bu metotlardan da verimli sonuç alınamadığı takdirde genel anestezi ile muayene yapılabilir. Çocukların hiçbir şikayeti olmasa bile 3-4 yaşlarına kadar en az bir defa göz muayenesinden geçmiş olmalıdır.

İki göz arasında bir numaradan fazla fark ya da her bir gözde ayrı ayrı yüksek astigmat, miyop veya hipermetrop olması; göz kapağı düşüklükleri de görme eksenini kapayarak göz tembelliğini oluşturabiliyor. Göz tembelliği zamanında tedavi edilmeyen çocuklarda ciddi ve kalıcı görme kusuru gelişebilir, derinlik algılamasında kayıp olabilir; eğer normal gözde hastalık veya yaralanma olursa, ömür boyu az görmeyle sonuçlanabilir

Göz Tembelliğinin Tedavisinde Gözlük Kullanımı Etkili Olur mu?

Gözlük ihtiyacı ile ilgili göz tembelliğinin temel tedavisi, çocuğun ihtiyacı olan, uygun numaradaki gözlük kullandırılması, iyi gören gözün kapatılması ve tembel olan gözün görmeye zorlanmasıdır

BİR CEVAP BIRAK