Gut Hastalığı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri Nedir? Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin? ...

Gut Hastalığı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri Nedir?
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

412
0
PAYLAŞ
Gut Hastalığı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Gut Hastalığı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

“Varlıklı adam hastalığı” yada “kralların hastalığı” olarak da malum gut, kan dolaşımında ürik asit seviyesinin yüksek olması sebebiyle ortaya çıkan bir durumdur. Bu ürik asit eklemlerde birikir iltihaplanma, ağrı ve eklemlerde şişme ile sonuçlanır.

Gut, 2000 yılı aşkın süredir tanımlanmış bir eklem iltihabı (artrit) tipidir. Eklem ağrısı ve şişliğin eşlik etmiş olduğu bir çeşit eklem iltihabıdır. Gut çoğu zaman ayak baş parmağını etkilemektedir. Çoğunlukla ansızın ortaya çıkar ve kişiyi şiddetli bir acı içinde bırakır. Bununla beraber bununla birlikte kulaklar, ayak bilekleri, dirsekler, dizler ve bilekleri de etkileyebilir.

Vücudun ürik asit seviyesi düzgüsel seviyeyi aştığında, bu durum gut olarak adlandırılır. Ürik asit vücuttaki eklemlere çöker ve şişmelerine niçin olur. Bu durum orta yaşlı erkeklerde ve menopoz sonrası hanımlarda sık görülmektedir.

Gut Sebepleri:

Vücudun kimyasal proseslerinin son ürünü olan ürik asit, böbrekler tarafınca alınır ve idrar yöntemiyle kan ve vücuttan atılır. Bununla beraber, gut hastalığından müzdarip olanlarda kandaki ürik asit miktarı normalden fazladır. Bunun sebebi normalden fazla ürik asit oluşumu ya da ürik asidin böbreklerden atılımının yeterince sağlanamamasıdır. Ürik asit çoğu zaman kan dolaşımında çözülmüş olarak bulunur. Ürik asidin kandaki seviyeleri arttıkça ürik asit kristalleri oluşur ve bunlar değişik eklemlere çöker ve ağrı, iltihaplanma ve şişmeye niçin olur.

Gut İçin Doğal Tedaviler:

Bu acı verici hastalık bazı kolay ve etkili naturel ilaçlarla evde kendiliğinden tedavi edilebilir. Bu naturel tedavilerin bazıları şöyledir;

-Vişne, Elma ve Muz Tedavisi:

Acı ile başa çıkmanın en etkili yollarından biri kırmızı kirazlardır. Bu eski ve etkili yöntem vücuttaki ürik asit düzeylerini azaltmak için kullanılır. C vitamini ürik asidi ortadan kaldırmaya destek verir ve kirazlar vitamin C bakımından varlıklı olduğundan, gut tedavisinde destek olurlar. Günde 10-15 kiraz tüketimi, yineleyen gut ataklarının rahatlamasını sağlar. Gene bir bardak vişne suyu içmek de oldukça etkilidir.

Elmanın içindeki malik asitin, ürik asidi nötralize etmiş olduğu böylece rahatlama sağlamış olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı, her yemekten sonrasında bir elma yemeniz önerilir. Elmaların yanında muz da oldukça etkilidir.

-Limon Tedavisi:

Limon, C vitamini açısından varlıklı olan bir öteki meyvedir. Yalnız eklem ağrılarını düzeltmekle kalmaz bununla birlikte vücudun bağ dokularını da kuvvetlendirir. Bir limonun yarısını bir bardak suya sıkın sabah, öğlen, akşam olmak suretiyle günde üç kez tüketin. Limonda bulunan sitrik asit, ürik asit kristallerini çözer ve eklemlerde birikmesini azaltır.

-Sebze Suyu Tedavisi:

Havuç tüketimi gut tedavisinde oldukça etkilidir. 300 ml havuç suyu, 100 ml pancar suyu ve 100 ml salatalık suyu benzer biçimde sebze sularından oluşan bir karışım hazırlayın. Bu 500 ml’lik karışımı her gün tüketmelisiniz. Taze fasulye suyu da oldukça etkilidir. Bir ay süresince yarım bardak taze fasulye suyu içmek de gut tedavisine destek olabilir.

-Pişmeden Balık Tedavisi:

Bu tedavi oldukça etkilidir ve 10 gün süresince uygulandığında ağrınızı azaltacaktır. 2 kilo kadar pişmemiş balık filetosu alıp balık filetolarını 5 eşit bölüme bölün. Bu tarz şeyleri plastik poşetlere koyun ve dondurun. Her gece bir poşeti alın ve buzunu çözün. Ayağınızı torbaya yerleştirin, balık filetosunun ayağınızdaki en oldukça ağrıyan noktaya yerleştirilmesini sağlayın. Plastik poşetin üstüne bir çorap giyinin ve bant ile ayağınıza bağlayın. Balık poşetini gece süresince ayağınızda bırakın. Ertesi sabah poşeti çıkartın ve ayaklarınızı ılık suyla sudan geçirin. Bu tedaviye sonraki 9 gün süresince devam edin.

-Kömür Tedavisi:

Bir leğenin içinde yarım kap kömür tozu ile macun oluşturacak kadar oranda su ilave edin. Ağrıyan ayağınızı macunun içine yerleştirin ve ayağınızı tamamen kaplayacak kadar üstüne su ilave edin. Ayağınızın kömür banyosunda 30-50 dakika kalmasına izin verin. Kesinlikle ağrıdan kurtulacaksınız.

Yukarıda bahsedilen tedavilerin yanı sıra, egzersiz de gut tedavisinde etkili bir öteki yöntemdir. Egzersiz yapmak eklem kıkırdağını besler ve kuvvetlendirir; ek olarak vücut atıklarından kurtulmaya destek verir. Gut oldukça ağrılı bir durumdur bununla beraber, yukarıda bahsedilenler benzer biçimde çeşitli naturel şifa yöntemlerine başvurarak bu durumun ciddiyetini denetim edebilirsiniz. Herhangi bir yöntemi denemeden ilkin kesinlikle aile hekiminize yada bu mevzuda uzman bir hekime danışmanız önerilir.

Not: Bu makalede yazılan bilgiler informasyon vermek amacıyla yazılmıştır ve uzman tıbbi tavsiyelerinin yerini alması için kullanılmamalıdır.
Kaynakça:
buzzle.com/articles/natural-remedies-for-gout.html

Yazar: Tülay Arsoy

Okuduğunuz için teşekkürler.

Sıhhat Pasajı.com tarafınca BilgiUstam.com referans alınarak derlenmiştir.

BİR CEVAP BIRAK