Havuç Suyunun Cilt ve Genel Sağlık İçin Faydaları Nedir? Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan...

Havuç Suyunun Cilt ve Genel Sağlık İçin Faydaları Nedir?
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

262
0
PAYLAŞ
Havuç Suyunun Cilt ve Genel Sağlık İçin Faydaları Nelerdir?
Havuç Suyunun Cilt ve Genel Sağlık İçin Faydaları Nelerdir?

Turuncu renkli boynuz şekilli bu kök sebze, havucun sağlığa bir oldukça yararı bulunmaktadır. Bu makalede, havuç suyunun cilt için ve genel sağlık için yararlarından bahsedeceğiz.

Biliyor Muydunuz?

Eskiden havuçlar kökleri için değil, aromatik yaprakları için yetiştirilirdi! Sadece bugünlerde havuçları kökleri için yetiştiriyoruz.

Havuç suyu harikadır şu sebeple genel sağlığımız üstünde pek oldukça yararları bulunmaktadır. Bununla beraber, cildinizin sağlığını iyileştirmede de hakkaten destek olabilir. Detoks yapmak için içerek tüketebilir, yara izlerinden kurtulmak için bölgesel olarak uygulayabilirsiniz. Havuç suyunun tertipli tüketilmesi, size daha muntazam bir cilt kazandıracaktır. Öyleyse cilt için havuç suyunun çeşitli yararlarından bahsedelim.

Tertipli Havuç Suyu Tüketiminin Önemi

Havuç suyunun tertipli olarak tüketimi, uzun solukta iyi nemlendirilmiş parlayan bir cildin oluşmasına niçin olur. Böylece cildiniz kurumayacaktır ve egzema benzer biçimde cilt hastalıkların kaçınabilirsiniz. Ek olarak havuç suyunun uzun soluklu kullanımı, varlıklı antioksidan içeriğinden dolayı erken yaşlanmayı önleyecektir. Böylece kırışıklık gelişimi önlenecektir ve kırışıklıkları olan kişiler kırışıklıklarının derinliğinde bir azalma göreceklerdir. Ek olarak koyu cilt lekelerinin yoğunluğunda da azalma elde edecektir.

Havuç Suyunun Cilde Faydaları

-Potasyum açısından varlıklı olan havuç suyu, cilt kuruluğunu engeller.

-Havuç suyu lekeleri ve yaraları azaltmaya destek verir.

-Havuç suyunun içilmesi vücudun ve cildi hidrate eder.

-Bir oldukça cilt bakım ürünlerinde ortak bir bileşendir.

-Havuç, sindirime destek olan ve akneyi önleyen uçucu yağları içermektedir.

– Antiinflamatuvar (irin giderici) özelliğe haizdir, cildi canlandırır ve cilt tonunun ayarlanmasına destek olmaktadır.

-Havuç suyunun tertipli içilmesi cildinizi nemlendirilmiş, pürüzsüz, yumuşak ve esnek tutacaktır.

-Havuç suyu, “pigmentasyon” sebebiyle oluşan düzensiz cilt tonlarının tedavisinde de yardımcıdır.

-Doku büyümesi için lüzumlu olan A vitamini havuçta bolca oranda bulunur ve gıda takviyeleri almaktan kurtulabilirsiniz.

-Havucun içinde bulunan antioksidanlar egzama, deri iltihabı, kırışıklıklar ve hatta döküntüler benzer biçimde cilt sorunlarını önlemektedir.

– Karotenoidler ve antioksidanlar güneşe karşı cildin bağışıklığını arttırır ve güneş yanıklarının iyileşmesine destek olmaktadır.

-C vitamini, cildin esnekliğini geliştiren ve kırışıklıkları önleyen kollajen üretimine destek olmaktadır.

Havuç Suyunun Sağlığa Öteki Faydaları

-Havuçtaki A vitamini, “iyi görüş” için gereklidir.

-Havuç suyu ve kanser içinde ihtimaller içinde bir ilişkiyi bulmak için bir oldukça araştırma devam etmektedir.

-Havuç suyu, “kanserin önlenmesinde” destek olan pek oldukça lüzumlu vitamin ve mineral ihtiva eder.

-Havuç suyu vücudun bağışıklığını güçlendirmektedir.

-Günlük olarak bir su bardağı havuç suyunun tüketilmesi kalp hastalıklarının önlenmesine destek verir ve inme olasılığını azaltır.

Havuç Suyu Hakkında Bazı Bilgiler

-Bir oldukça şahıs lekelerden / yara izlerinden kurtulmak için havuç hamurunu topikal olarak uygulamaya meyillidir, sadece içerek tüketildiğinde havuç suyunun cilt sağlığı açısından yararları oldukça daha fazladır.

-Havuç, kalsiyum, potasyum, A vitamini ve C vitamini benzer biçimde gıda maddelerinden zengindir. Ortalama 240 ml havuç suyu, yalnızca 90 kalori ihtiva eder.

-Her gün bir bardak havuç suyu tüketebilirsiniz sadece bu miktardan fazlasını içmeyin. Bu miktardan fazlası vücut tarafınca emilmez ve cildinize geçici bir sarımsı-turuncumsu renk verir.

-Diyabet hastaları oldukça daha azca oranda havuç suyu tüketmelidir şu sebeple havuç oldukça oranda naturel şeker içermektedir.

-Eğer havucun tadını sevmiyorsanız, havuç suyunu öteki sebze-meyve suları ile karıştırmak iyi bir fikirdir. Bazı leziz kombinasyonlar havuç ve portakal, havuç ve mango, havuç ve böğürtlen, muz ve havuç, pancar ve havuç, ananas ve havuçtur. Bu şekilde hem daha çok gıda maddesi alırsınız hem de oldukça daha leziz bir içecek elde edersiniz.
Kaynakça:
buzzle.com/articles/carrot-juice-benefits-for-skin.html

Yazar: Tülay Arsoy

Okuduğunuz için teşekkürler.

Sağlık Pasajı.com tarafınca BilgiUstam.com referans alınarak derlenmiştir.

BİR CEVAP BIRAK