Kansızlık Belirtileri Nedir? Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin?

Kansızlık Belirtileri Nedir?
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

228
0
PAYLAŞ
Kansızlık Belirtileri Nelerdir?
Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

Anemi, kansızlık emareleri kendini kolaylıkla belli eden bir hastalıktır. Anemi vücuttaki kimyasal bileşenlerin oranlarının bozulması ile ortaya çıkmaktadır. Kansızlık diye tanımlanan bu durumu algılamak için ilk olarak kanın yapısını incelemek gerekir.

İnsan vücudunda ki kan alyuvarlar (kırmızı kan hücreleri), akyuvarlar (beyaz kan hücreleri), proteinler ve de trombositler (pıhtı hücreleri) olarak 4 ana unsurdan meydana gelmektedir. Kırmızı kan hücreleri ise kemiklerin içinde bulunan ilikler tarafınca üretimi yapılır. Kanın ana maddeleri burada üretilir ve damarlarda dolaştıktan sonrasında bu bölgeye gene gelmiş olarak, yeni kan hücreleri ile değişmiş olur ve tekrardan vücut dolaşımına geçer.

Kırmızı kan hücrelerinin yapısı detaylandırılırsa, kan hücrelerinde oldukça mühim olan hemoglobin bulunur. Solunum organından dokulara oksijen taşıyan, dokulardan ise solunum organına karbondioksit ve proton taşıyan proteinin ismidir. Hemoglobin, bir oligometalopretindir. Yapısında 4 tane demir atomu bulunur. Bulundurduğu demir miktarı yapının %0,33’üne karşılık etmektedir. Yapısında bazik aminoasitler -özellikle histidin- bulunur. Hemoglobin; alfa, beta, gama ve delta olmak suretiyle birbirine kovalent olmayan bağlarla bir arada tutunmuş 4 polipeptid zinciri ihtiva eder.

Hemoglobinin aslolan görevi ise dokular ve akciğerde bulunan oksijen ve karbondioksit taşınımını sağlamaktır. Nefes almış olduğumızda akciğerlere giren hava işlenerek kanda ki bulunan hemoglobine bağlanır. Bu bağlanma vakasına ise oksihemoglobin denir. Hücrelere yaklaştığı durumda hücrelerin işlediği oksijen karbondioksit olarak geri döner.

Fakat demir eksikliğine sebep kansızlık var ve ilerlemiş ise aşırı halsizlik, bitkinlik, iştah azlığı, ara ara kabızlık yada sürekli kabızlık benzer halde bulgular gözlenebilir. Fizyolojik olarak meydana getirilen spor ve hareketli işler de nefes alma güçlüğü, acele yorulma şeklinde bulgular oluşabilir.

Kansızlık Belirtileri

  • Aşırı Baş dönmesi,
  • Kulaklarda çınlama,
  • Ağız kenarlarında çatlaklar oluşması,
  • Tırnakların biyolojik olarak şekillerinin değişmesi,
  • Yutkunma esnasında zorlanma…

Demir eksikliği yaşayan minik bireylerde ise yaşıtlarına bakılırsa daha zayıf ve çelimsizdir. Acele yorulurlar, koşmak istemezler, davranış bozuklukları baş gösterir.

Kaynakça:
medikalakademi.com.tr/anemi-kansizlik-nedir-nedenleri-belirtileri-ve-tedavisi/
belirtilerinelerdir.com/kansizlik-belirtileri-nelerdir/
memorial.com.tr/saglik-rehberleri/demir-eksikligi/

Yazar: Muhammet İkbal Yildiz

Okuduğunuz için teşekkürler.

Sıhhat Pasajı.com tarafınca BilgiUstam.com referans alınarak derlenmiştir.

BİR CEVAP BIRAK