Küme Baş Ağrıları İçin 10 Tedavi Yöntemi Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin? ...

Küme Baş Ağrıları İçin 10 Tedavi Yöntemi
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

482
0
PAYLAŞ
Küme Baş Ağrıları İçin 10 Tedavi Yöntemi
Küme Baş Ağrıları İçin 10 Tedavi Yöntemi

Şimdiye kadar bir kümelenme baş ağrısı yaşadıysanız, bunun ne kadar acı verici bulunduğunu bilirsiniz. Bu ani başlangıçlı baş ağrısı, onları tanımlayan belirli emarelere haizdir:

– Başınızın yada yüzünüzün öteki bölümlerine yayılabilecek bir gözdeki ani ağrı.
– Solgun yüz cildi.
– Yırtılma, gözdeki kızarıklık ve sarkmış göz kapağı benzer biçimde göz problemleri.
– Etkilenen tarafta tıkalı yada burun akıntısı benzer biçimde burun sorunları.
– Huzursuzluk.
– Ağrı bir tek vücudun bir tarafında.
– Yerleşen ve giderek artan ağrı.

Küme baş ağrıları için herhangi bir tedavi mevcut değildir, bu yüzden acı çeker ve tıbbi personel saldırıların sayısını ve süresini azaltmaya çalışır.

Önleme

Küme baş ağrısı, senenin belirli mevsimlerinde görülür. Bu süre sürelerinin bilincinde olmak belirtilerinizi yönetmenize destek olabilir. Davranışlar bir küme baş ağrısı da tetikleyebilir. İçme ve sigara içmek, baş ağrısı rahatsızlıklarının bir bölümünü tetikleyebilir. Küme baş ağrısı mevsiminde bu alışkanlıklardan kaçınma, bir kümelenme baş ağrısının oluşmasını önlemenize destek olabilir. Küme baş ağrılarını önlemenin üç kolay yolu, alkolden, nikotinden kaçınmak ve tertipli olarak uyuyabilmektir.

Bir küme baş ağrısının devam etmesini önlemenize destek olacak birkaç ilaç var. Bir saldırının ilk işaretinde atılacaklar:

1.Oksijen

Bir küme baş ağrısı ilk işareti, dakika başına 12 litre oranında yüzde 100 oksijen solunum edin. Birkaç nefes oksijen alınması, küme baş ağrısı süresini hafifletir yada büyük seviyede düşürecektir. Bu, küme baş ağrısı ağrısını azaltmak için güvenli ve ucuz bir yoldur. Bu tedaviyi etkili hale getirmek için küme baş ağrısı dönemlerinde oksijen almalısınız.

2.Kalsiyum Kanal Blokerleri

Verapamil ve öteki kalsiyum kanal blokerleri küme baş ağrısını hakkaten fena hale gelmeden durdurabilir. En iyi rahatlama için küme baş ağrısı başlangıcında doktorunuzun önerilmiş olduğu yada başka bir ilacın bir kombinasyonunu kullanın.

3.Triptanlar

Imitrex benzer biçimde triptanlar, migren baş ağrısı tedavisinde rutin olarak kullanılırlar. Ek olarak, küme baş ağrıları için de iyi çalışırlar. Imitrex ilk kez tıbbi gözlem altında enjeksiyonla verilir. Zomig burun sprey formunda küme baş ağrıları için kullanılan başka bir triptan türüdür. Imitrex’e negatif tepki gösteren insanoğlu için daha iyi çalışır.

4.Octreodide

Octreodide, küme baş ağrısı tedavisinde başarıya ulaşmış bir halde kullanılan bileşik bir beyin hormonudur.

5.Local Anestezi

Bazıları, küme baş ağrılarını hafifletmek için lidokain benzer biçimde lokal anestezikleri kullandı. Bu durumda, baş ağrısını hafifletmek için Lidokain burun yöntemiyle verilir.

6.Dihidroegrotamin

Dihidroergotamin yada D.H.E 45 damarlardan uygulanabilir. İlacın alınma yolunu seçerseniz, tabip ofisine, acil servise yada hastaneye gitmeniz gerekecektir.

7.Lityum Karbonat

Lityum karbonat hem küme baş ağrısı hem de bipolar bozukluğu tedavi etmektir. Lityum, başka tür tedavilerde başarıya ulaşmış bulamayan küme baş ağrısı hastalarında kullanılır. Kan testleriyle tertipli olarak izlenmesi gerekiyor ve bazı yan tesirleri var. Küme baş ağrısı tedavisinde bir ilaç bulmakta başarıya ulaşmış olamadıysanız, lityum sizin için bir seçim olabilir. Bu baş ağrılarını tedavi etmek için kullanılan öteki ilaçlar Topeka ve Depakote benzer biçimde anti-nöbet ilaçlarıdır. Küme Baş Ağrısı için Organik ve Bitkisel Tedaviler Bazı bitkisel ilaçların bazı durumlarda küme baş ağrıları için yararlı olduğu ortaya çıkarıldı. Araştırmalar halen yapılmakta iken, baş ağrısı çekenler kudzu ve melatonin kullanarak bu baş ağrısı hafifletmek için bazı başarılar bulmuşlardır.

8.Melatonin

Melatonin çoğu zaman yatma zamanında uyku düzenini düzenlemeye destek sağlar ve bir kişinin uyanmamasına destek sağlar. Küme baş ağrılarınızı tamamen giderebilir, sadece küme baş ağrısı sıklığını azalttığı gösterilmiştir. Tavsiye edilen doz her akşam 10 miligramdır.

9.Kudzu

Kudzu, Asya tıbbında tıbbi amaçlı kullanılan invaziv bir asma türüdür. Ek olarak küme baş ağrısı için bazı insanoğlu tarafınca kullanılır. Kudzu aslı, bazı insanlardaki küme baş ağrısı yoğunluğunu, sıklığını ve süresini geliştirdi, sadece küme baş ağrısı atakları arasındaki süreyi uzatmıyor.

10. Küme Baş Ağrısı İçin Çeşitli Alternatif Rölyef

Birkaç alternatif tıp tedavisi küme baş ağrısı ile destek sağlar. Kayropraktik, akupunktur, masaj ve terapötik dokunmanın etkili olduğu yayınlandı, sadece yalnızca vakaların yüzde 10’unda çalışıldı.

Birçok alanda şimdi bu durumla ilgili olarak haiz olabileceğiniz hayal kırıklığı ve depresyon duygularıyla çalışmanıza destek olacak danışmanlık ve destek grupları var. Uygun tıbbi ilaç ve destek grubu, yaşam kalitenizi yüksek tutmanıza destek olurken tıbbi bilim bu zayıflamış baş ağrısı için bir umar bulmaya çalışır.
Kaynakça:
curiosityaroused.com/health/cluster-headaches-10-best-remedies/

Yazar: Meltem Yıldırım

Okuduğunuz için teşekkürler.

Sıhhat Pasajı.com tarafınca BilgiUstam.com referans alınarak derlenmiştir.

BİR CEVAP BIRAK