Kumkuat Nedir, Faydaları Nedir, Nasıl Yetiştirilir? Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin? ...

Kumkuat Nedir, Faydaları Nedir, Nasıl Yetiştirilir?
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

462
0
PAYLAŞ
Kumkuat Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Yetiştirilir?
Kumkuat Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Yetiştirilir?

Kumkuat;  mandalina, bergamot ve limon şeklinde turuçgillerdendir. Aralarındaki fark ise kumkuatın kabuğu ile beraber yenmesidir. Halk içinde kamkat, kumkat, süs mandalinası, hatta altın portakal şeklinde isimlerle anılan meyve, kabuğuyla yenmesiyle öteki turunçgillerden ayrılır. Mandalinadan bile ufak bir meyve olan kumkuat, hafifçe limonu çağrıştıran şekli, olgunlaşınca iyice portakala benzeyen rengi ve ekşimtrak tadıyla tam bir turunçgildir.

Kumkuatın birçok çeşidi vardır. Dünyada en oldukca Doğu Asya ve Çin’de yetiştirilen bu meyve, vatanımızda daha oldukca, Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde ve Rize’de rastlanır.   Kumkuat meyve olarak kabukları soyulmadan tüketilebilir. Ekşimtrak olsa da aslen tatlı bir lezzeti vardır. Meyve olarak yenmesinin haricinde, reçel ya da marmelat hazırlayıp tüm yıl süresince tüketilebilir. Kumkuat ortadan ikiye bölünüp salatalarda ve sosların içine aroma vermek amacıyla kullanılabilir. Mezesi de yapılır. Ek olarak bir turunçgil olması sebebiyle keklere, kurabiyelere de katılabilir.,

Kumkuatın faydalari şunlardır;

• Her turunçgil şeklinde o da nefis bir C vitamini deposudur, bu sayede bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

• C vitamininden almış olduğu güç yardımıyla gelişen antioksidan özelliği, bizi hastalıklardan koruma mevzusunda da oldukca destek sunar.

• Sindirim sisteminin tertipli çalışmasına destek olarak mide bulantısı, iştahsızlık ve hazımsızlık şeklinde sindirim sistemi sorunlarıyla baş eder. •Kamkat  bilhassa kabuğu ile beraber yenirse, vücuda giren enfeksiyonlarla daha iyi savaşır ve halsiz kalmayı engeller.

• Sindirim sistemindeki bu tesiri idrar söktürücü olarak destek olmasını da sağlar.

• İçerisinde yüksek oranlarda A, B1, B2 ve B3 vitaminleri de bulunduran kumkuat, bu vitaminlerle sinir sistemimizi güçlendirmede destek olur.

• Sinir sistemi tertipli ve sağlıklı çalmış olduğu için de bu meyve, stres kaynaklı baş ağrısı ve uykusuzluk şeklinde sorunları ortadan kaldırır.

• Kolesterolü yüksek olanların yardımına koşan kumkuat, yüksek kolesterolü düşürerek kolesterol dengesi sağlar.

• Aynı etkiyi gerilim üstünde de gösteren meyve, yüksek gerilim problemi yaşayanlara umar olur.

• İnanması güç olsa da içinde kalsiyum bulunduğundan, diş ve kemik sağlığı mevzusunda da destek olur. Dişlerin beyazlamasını sağlar ve diş etlerini rahatlatır.

• Antiseptik özellikler gösterebilen bu meyve mikropları öldürebildiğinden ufak çaplı gıda zehirlenmeleri ya da böcek ısırmaları mevzusunda da iyileşme sürecine katkıda bulunur.

•Tatlı ihtiyacını yeterince karşılar.

•İştahın açılmasını sağlar.

•Sivilcelerin azalmasına destek sunar.

•Nasıra iyi gelir.

•Kanı temizleyerek kan dolaşımını hızlandırmayı sağlar.

•Damar tıkanıklıklarını giderir.

•Vücuttaki ağrıların azalmasına destek sunar.

•Baş dönmelerini hafifletir. Her besinde olduğu şeklinde kumkuat aşırı tüketiminde vücutta ters etkisinde bırakır oluşturabilir. Aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Geniş tarlalarda ticari amaçlarla yetiştirilen kumkuat bitkisi, bodur ağaçlar olduğundan saksı içinde evde yetiştirilmesi oldukça mümkündür. Hatta günümüzde ev içi süs bitkisi olarak da çoğunlukla kullanılan kumkuat, semt pazarlarında kurulan çiçekçilerden, çiçek dükkanlarından, kısacası fide alınabilecek derhal her yerden temin edilebilir.

Kumkuat sıcağı seven bir bitkidir. Bununla beraber oldukca fazla soğuk ve sıcak havada bırakma çiçeğin yapraklarına, çiçeklerine, meyvelerine ve köklerine zararlıdır. -4 derecenin altında soğuklarda pek uzun ömürlü olmaz. Bilhassa kış aylarında ideal yetiştirilme sıcaklığı ortalama 12 derecedir. Güneşi sever, direkt güneş ışığı istemeyen bu nebat dolaylı ışıklardan da yararlanabilir. Kalınca bir toprak saksıda yetiştirmek daha doğru olur. Böylece kökleri aşırı sıcaktan yanma ya da büyüyüp gelişememe şeklinde bir durumla karşı karşıya kalmaz. Yazları daha sık, kış aylarında ise daha seyrek olarak sulamak gerekir. Sularken toprağın her yanına suyun iletildiğinden güvenilir olunmalı,  saksının altındaki tablaya da bir miktar su konmalıdır. Bitkiyi sularken kullanılan kap her sulamada aynı seviyede, sulamalar aynı günde ve aynı miktarlarda su dökülmelidir. Kumkuatta oldukca büyük bir değişim görülmediği sürece sulanmada kullanılan kap, ölçü ve su miktarı değiştirilmemelidir. Tıpkı kış aylarında olduğu şeklinde nebat meyve verdikten sonrasında da, bilhassa meyve derhal koparılmayacaksa sulama miktarını ve sıklığını azaltmak gerekir. Her nebat şeklinde zaman içinde topraktaki vitamin ve mineralleri tüketen bitkiye yılda minimum bir kere vitamin ve mineral desteği sağlanmalıdır. Kumkuat bitkisi çoğu zaman yazları çiçek açar ve çiçeklerini kış aylarına doğru dökerek bir dinlenme sürecine girer. Temmuz-ağustos ayları şeklinde çiçek açmaya başlamış olan nebat, sonbaharın gelmesiyle iyice irileşmeye, büyümeye adım atar ve tam olgunluğuna genel olarak ocak-şubat ya da mart aylarında ulaşır. Hava akımlarından kolay etkilenen kunkuat bitkisi bu etkiden korunmalıdır. Evde uygun şartlarda bakılırsa kumkuat bitkisinden tertipli olarak meyve alınabilir. Kumkuat bitkisinin gelişimi pek süratli olmaz. Boyu oldukca fazla uzamaz.

Çoğaltılması esnasında köklerinden ayrılan kumkuat derhal ayrılan köklerinden başka bir saksının içine dikilerek çoğaltılır. Bu yönteme kökten ayırma yöntemi denilmektedir. Kökten ayrılan 2.bitkimiz en kısa zamanda büyüyerek meyve verir ve öteki nebat de yeniden kök vermeye adım atar. Kumkuattın çoğaltılması en uygun vakit nisan ayıdır.

Kaynakça:
yiyecek.com/kumkuat-nedir-faydalari/sayfa/1#.WOKtNss8VAg https://www.faydalari.com/kamkatin-faydalari/ bitkibakimi.com/cicek/248-kunkuat-bitkisi-bakimi-ve-yetistirilmesi-hakkinda-genel-bilgiler.aspx

Yazar: Nur Ormanci Çitir

Okuduğunuz için teşekkürler.

Sıhhat Pasajı.com tarafınca BilgiUstam.com referans alınarak derlenmiştir.

BİR CEVAP BIRAK