Ruh Sağlığı ve Koruma Yöntemleri Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin? ...

Ruh Sağlığı ve Koruma Yöntemleri
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

262
0
PAYLAŞ
Ruh Sağlığı ve Koruma Yöntemleri
Ruh Sağlığı ve Koruma Yöntemleri

Sağlıklı olmak bir tüm olarak değerlendirildiğinde, fizyolojik sağlık yanında ruh sağlığının da eleştiri öneme haiz bulunduğunu belirtmek gerekiyor. Sadece söz mevzusu ruhsal durum, fizyolojik sağlıkta olduğu şeklinde somut verilere dayanmadığı için, daha zor ve çözülmesi de daha karmaşık bir hal alabiliyor. Bundan dolayı ilk olarak ruh sağlığı tanımını yapmak ve bunu bozan etkenlerle devam etmek pozitif yönde sonuçlar almak açısından bir fazlaca mühim.

Ruh Sağlığı

Genel bir ifadeyle ruh sağlığı, kişilerin kendisi, çevresindeki kişiler ve toplumun öteki kesimiyle sulh içinde olmasıdır. Uyumluluk, denge kurabilme, bu denge için ihtiyaç duyulan çabanın sarf edilmesi, ruh sağlığı tanımında belirleyici maddelerdir.

Ruh Sağlığını Bozan Etkenler

Duyguların en temelde insan davranışlarını yönlendirdiği düşünülürse, hiddet, kaygı, üzüntü şeklinde ruhsal durumların gerekenden fazla olması halinde ruhsal dengenin bozulmasından bahsedilebilir. Birbirine bağlantılı şekilde ruhsal bütünlüğün sekteye uğraması anlamına gelen bu duruma bazı vaka ve olgular niçin olur.

Engellenme: İstenen hedefe ulaşılmasının engellenmesi durumudur. Bu hedef değişik şekillerde kendini izah edebilir. Mesela fizyolojik engeller yağmur, kar, yol mesafesi, yangın şeklinde fizyolojik vaka ve nesneleri ifade eder. Bu engellerin tesir dereceleri de farklıdır. Bazıları günlük yaşamda sıkça karşılaşılan durumlar olabilirken bazıları daha ender görülebilir. İkinci olarak, toplumsal ve yasal engellerden bahsedilebilir. Bir kişinin amacına ulaşmasını engellemiş olan kanun, toplumsal kıymet şeklinde toplumsal mevzuları kapsar. Mesela bankada işlem yaptırmak isteyen kişilerin sıra beklemesi şeklinde… Bekleme süresi uzadığında engellenmişlik hissi de artacaktır. Son olarak da kişinin kendisinden meydana gelen engellemelerden bahsedilebilir. Bu engelleme türünde kişinin kendi gerçekçi olmayan beklentileri engellemenin deposudur. Mesela boyu oldukca kısa olan birinin basketbolcu olmak istemesi ve bunun olmaması halinde engellenme duygusuna kapılması…

Hayal kırıklığı: Engellenmişlik duygusunun en oldukca yaşandığı durumlardan birisidir. Bir şahıs ya da duruma anlam verilmesi, beklentiye girilmesi ve netice olarak beklentinin karşılanmaması durumdur. Mesela iş yerinde uzun süre süresince terfi beklemek ve hak ettiğini düşünmek, sadece bunun hak etmeyen başka bir şahıs tarafınca alınması.

Çatışma: Aynı anda ulaşılması imkânsız görünen iki değişik güdüden birini seçememek ve bunun getirmiş olduğu kararsızlık halinin yarattığı durumdur. Bunlardan birisinin doyumu diğerin engelleyecektir. Mesela elinizde kalan son parayla bir taraftan giyim almak istemeniz öteki taraftan aylık yol paranızda kullanmanızın gerekmesi çatışma yaratacaktır. Bunlardan birini karşıladığınızda diğeri için engellenme durumu hissedilir.

Kaygı: Kaygı korkudan değişik olarak değerlendirilmesi ihtiyaç duyulan bir mevzudur. Korku, belirli bir dış etkenden, çoğu zaman kısa süre için korkma, endişelenme ve savunmaya geçme halini ifade eder. Kaygı ise, deposu daha oldukca zihinsel olan ve geçmişte yaşanmış olan vakalara bağlı olarak meydana gelen bir durumdur. Hafifi derecede kaygı hepimiz için düzgüsel kabul edilebilir. Hatta bazı kararların uygulanması için de yararlı olarak kabul edilebilecek bir durumdur. Sadece kaygının aşırı olması hali, sağlıklı düşünmenin önüne geçecektir. Kaygı düzeyi bozulan kişilerde fikir ve davranışlarda çelişki, depresyona meyillilik, daha ileri seviyede anksiyete ve paranoya şeklinde ruhsal hastalıklar görülebilir.

Stres: Ruh sağlığını tehdit eden bir öteki etken, derhal her insanın aşina olduğu strestir. Stres, kaygı şeklinde normalden fazla düzeyde olduğunda mesele yaratır. Sadece genetik nedenler ya da çevresel etkenler sebebiyle bazı kişilerde stresin daha yüksek düzeyde görülmesi mümkündür. Stresin normalden daha çok olması durumu kaygı sürecinin de başlangıcı anlamına gelir.

Ruh Sağlığını Koruma Yolları

Ruhsal sağlığı korumak için bazı önerilere değinmekte yarar var. Bunlar içinden kendi yaşadığınız duruma da uygun olanları değerlendirerek daha mutlu ve sağlıklı hissedebilirsiniz.

Pozitif yönde düşünmek mevcud sıkıntıların daha katlanılabilir hale gelmesini sağlar. Sadece bunu yapmak kolay olmadığı için, üstünde çalışmanız ve pozitif yönde düşünme mevzusunda kendinizi eğitmeniz gerekir. Bu durum Polyannacılıktan değişik bir durumdur. Bir durumun içindeki kötüye odaklanmamak size artı sağlar.

Şu anki bulunduğunuz durumu, çevrenizi, insanları, yaşam şartlarınızı, ruhsal durumunuzu ve kendinizi tüm olarak kabul edin. Bu kabulleniş, sizin bilinçaltınızda devam eden negatif düşüncelerin büyük bir kısmını kendiliğinden yok edecektir. Şundan dolayı tüm çevredeki uyaranlar size devamlı elinizdekiyle yetinmemeyi söyler. Ek olarak bu kabulleniş, değiştiremeyeceğiniz mevzularda da gereksiz yere kendinizi fena hissetmenizi engelleyecektir.

Kişilik özelliklerinizin farkına varın ve bunu önemseyin. Birçok şahıs yaşamın mühim bir bölümünü kendi isteklerini hiçe sayarak geçirir. Sadece bahane üretmeyi bırakarak kendi yaşam tarzınızı gerçekçi bir çerçevede şekillendirebilirsiniz. Bu, meslek seçimleriyle de direkt ilgili bir durumdur. Mesela kişilik özellikleriniz mesafeli durmayı tercih ediyorsa bu durumda insanlarla oldukca fazla iç içe olmayı gerektiren mesleklerden kaçınmanız önerilir. Aksi halde yaşantınızı kendinizle bütenleştirme mevzusunda mesele yaşamanız ihtimaller içindedir.

Size sürekli mutsuzluk veren, enerjisi fena yönde çalışan insanlardan uzak durmanız önerilir. Bazı insanoğlu yalnız fena düşüncelerden beslenir ve sizin de bu şekilde düşünmenizi isteyebilirler. Bu tür kişiler ailenizde de olsa kendinizi ruhsal olarak koruma altına alabilirsiniz. Eğer aynı evin içinde yaşıyorsanız fizyolojik olarak bu uzaklaşma mümkün olmayacaktır. Sadece kendinizi fena enerjiyi almamak suretiyle odaklayabilir, pozitif yönde durumları seçebilirsiniz.

Yazar: Melahat Yaprak

Okuduğunuz için teşekkürler.

Sıhhat Pasajı.com tarafınca BilgiUstam.com referans alınarak derlenmiştir.

BİR CEVAP BIRAK