Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin?

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

231
0
PAYLAŞ
Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri
Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri

Kilo vermek hanım adam fark etmeksizin hepimiz için mühim hale gelen bir durumdur. Bunun sebebi 20-30 yıl öncesine nazaran kilo alma oranlarının artması ve sağlık sorunlarının daha çok baş göstermesidir. Kilo almayı tetikleyen faktörler genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • Ailede kilo problemi olması
  • Beslenme biçimi, paket ürünlerin fazlaca kullanılması
  • Hareket seviyesi, günlük hareket miktarının azlığı
  • Emek harcama şartlarının hareketsiz olması
  • Tertipli spor yapmama

Uyku düzensizliği şeklinde sıralama devam edebilir. Kilo sorununu oluşturan nedenler bir açıdan çözüm için de yol gösterici olacaktır.

Kilo Verme Yöntemleri

Kilo vermekle ilgili sağlıklı bir görüş açısı geliştirmek adına hiçbir şey yemeden kilo vermek ve bir hastalık sebebiyle zayıflama durumlarını aslolan yöntemlerden ayrı tutmak gerekir. Bu durumlar istisnadır ve sağlık dışı fikir ve durumlar kilo yitirilmesine niçin olur.

Bolca Su Tüketimi

Artık klişe haline gelen bolca su tüketimi, zayıflama sürecinde son aşama önemlidir. Şundan dolayı su kafi oranda alınmadığı vakit vücuttaki zararı dokunan ve şişkinlik yaratan maddeler atılamaz. Kilo verme sürecinin başlaması, şu demek oluyor ki yağ yakımının gerçekleşmesi için ilkin vücuttaki fazla ve gereksiz maddelerin atılması gerekir.

Kahvaltıda Yumurta

Kuvvetli bir protein deposu olarak yumurta, uzun süre tok meblağ ve gün içinde kendinizi daha azca aç hissetmenizi sağlar. Spor yapanlar için de yağların yanması ve kas oluşmasına katkıda bulunur.

Mütevazı Kahve

Bazı insanların rejim yapmamasına ve fazla yiyecek yemesine karşın kilo almasının sebebi metabolizma hızıdır. Bunun süratli olması vücudun daha süratli enerji harcanması ve daha azca yağ biriktirmesi anlamına gelir. Mütevazı kahve metabolizma hızını artırarak yağ yakımına destek verir. Aşırıya kaçmadan gün içinde en fazlaca 3-4 bardak olacak şekilde tüketilebilir.

Karbonhidratı Azaltma

Karbonhidrat yararlı bir gıda maddesidir. Sadece ne tür yiyeceklerin içinde olduğu sağlıklı ya da sağlıksız olmasını da belirler. Mesela mütevazı haşlama makarnada da karbonhidrat vardır soslu makarnada da. Haşlama olanı tükettiğinizde kilo almazsınız ve fazlaca daha kolay şekilde yağ yakabilirsiniz. Sadece vücudun gerekenden fazla karbonhidrat alması kafi hareket olmadığında kilo yapabileceğinden sınırı olan tüketimde yarar bulunmaktadır.

Kardiyo Hareketleri

Kalp ritmini hızlandıran hareketler, yağ yakmanıza destek olarak kilo vermeyi kolaylaştırır. Koşmak, bisiklet sürmek, yüzmek, süratli gidişat yürüyüş şeklinde sporlar tertipli olarak yapıldığında kısa sürede yağlarınızın erimeye başladığını fark edebilirsiniz.

Atıştırmalıkların Sağlıklı Seçilmesi

En kolay kilo aldıran yiyecekler marketlerden alınan bisküvi çikolatalı gofret, kraker şeklinde işlenmiş ve kalorisi devasa yükseklikte olan paketli yiyeceklerdir. Gün içinde atıştırmalıklara ihtiyacınız olduğunda bunlar yerine meyve, kuru yemiş şeklinde alternatiflere yönelirseniz hem kan şekerinizle oynamamış hem de kilo dengesini daha kolay elde etmiş olmuş olursunuz. Ek olarak dışarıda uzun süre vakit geçiren kişiler için de yanlarına alabilecekleri fazlaca sayıda sağlıklı atıştırmalıklar hazırlanabilir. Mesela badem, hurma ve kakaodan hazırlanan protein topları şeker krizi için etkili bir çözüm sunar.

Yavaş Yiyecek

Yeme hızı ve kilo ilişkisini araştıran rejim uzmanları, fazlaca çiğnemekle tek öğünde 100 kaloriye kadar azca alınabileceğini göstermiştir. Ağza alınan taneli her yiyeceğin iyice ufalana kadar çiğnenmesi ile mide sindirimi fazlaca daha kolay yapmakta ve tokluk sinyalleri de daha süratli şekilde beyne ulaşmaktadır.

Acı Biber

Besinlerin metabolizma üstündeki etkilerini inceleyen bir araştırmada kapsaisin maddesinin yağ yakımına katkı sağlamış olduğu ortaya çıkarılmıştır. kapsaisin acı biber çeşitlerinde bulunur ve daha süratli çalışan bir metabolizma sağlayarak zayıflama sürecine yardım eder.

Lifli Gıdaları Oldukça Fazla Tüketmek

Kilo vermek için beslenme alışkanlıklarında köklü değişimler yapmanız önerilir. Bu değişikliklerden biri de sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye odaklanmanızdır. Lif oranı yüksek olan bu besinler uzun süre tokluk kazandırır, süratli sindirimi mümkün kılar, zararı dokunan maddelerin kolay atılmasını sağlar ve genel sağlık açısından ete nazaran daha yararlıdır. Mesela kolesterol tetikleyici değil, dengeleyicidir.

Uykusuzluktan Uzak Durmak

Uykusuzluk metabolizma hızını oldukça düşük seviyelere çeker. Öteki taraftan iyi alınan uyku aksama yaşanmadan günlük rutinin sürmesini kolaylaştıracaktır. Şu demek oluyor ki uyumamak sanılanın aksine daha çok ayakta kaldığınız için zayıflamaya yardım etmez, aksine aldırır. Uykunun alınmasıyla açlık hissi içinde bağlantı vardır. Azca uyku daha fazlaca yeme isteği uyandıracaktır.

Kaynakça:
Kaliteli Beslenme, Pudra

Yazar: Melahat Yaprak

Okuduğunuz için teşekkürler.

Sıhhat Pasajı.com tarafınca BilgiUstam.com referans alınarak derlenmiştir.

BİR CEVAP BIRAK