Tiroid Sorunları ve Saç Dökülmesi Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin? ...

Tiroid Sorunları ve Saç Dökülmesi
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

348
0
PAYLAŞ
Tiroid Sorunları ve Saç Dökülmesi
Tiroid Sorunları ve Saç Dökülmesi

Herhangi bir malum şart olmadan saç dökülmesi yaşıyorsanız, hipotiroidizm potansiyel nedenlerden biri olabileceğinden tiroid testlerini yaptırmalısınız. Bu mevzuda daha çok informasyon için okumaya devam edin.

Saç dökülmesi, hem erkekler hem de hanımefendiler için toplumsal utanç yaratabilir. Saç dökülmesi naturel bir süreç olmasına karşın, erken yaşta ortaya çıkarsa pek oldukca şahıs için kaygı deposudur. Kimi zaman saçlarınızda ani bir dökülme adım atar. Saç uzmanına danışsanız da, saç bakım ürünlerinizi değiştirseniz de saç dökülmesi devam eder. En sonunda bir doktora danıştığınızda ise bazı kan tahlilleri yapmayı önerecektir. Bu yazıda tiroid hormonunun bozukluklarına bağlı olarak saç dökülmesine yol açan durumlardan bahsedeceğiz.

Tiroid Sorunlarının Bir İşareti Olarak Saç Dökülmesi

Tiroid, boğaz bölgesinde bulunan minik bir bezdir. Kelebeğe benzer bir şekle haizdir ve vücudun en mühim bezlerinden biridir. Esas olarak vücudun uygun metabolizmasından mesuldür. Karbonhidratların, yağların ve proteinlerin modülasyonu ve vücuttaki enerji üretimi tiroid bezinin yardımıyla gerçekleşir. Bununla beraber, kimi zaman bazı sebeplerden dolayı tiroid bezinin kafi oranda hormon üretmesi başarısız olur. Bu durum “hipotiroidizm” yada “düşük tiroid” olarak bilinir. Hipotiroidizm ile ilişkili çeşitli semptomlar vardır, saç dökülmesi de bunlardan biridir. Bununla beraber kilo alma, depresyon, sinirlilik, bitkinlik ve kuru cilt benzer biçimde emareler de gözlenir.

Tiroid bezinin yanlış emek vermesi sebebiyle kıl foliküllerinin doğru metabolizması için ihtiyaç duyulan hormonlar oluşmaz. Bundan dolayı, saç folikülleri uyku aşamasına geçer. Saçlar bu aşamada daha uzun süre kaldıkça ölürler ve düşerler. İkinci olarak metabolizma eksikliği saçlarda protein ve vitamin eksikliğine neden olur. Saçlar bu vitamin ve protein eksikliği sebebiyle muntazam uzayamaz. Dolayısıyla kırılganlaşır, kabalaşır ve dökülür. Dikkat çekilmesi ihtiyaç duyulan mühim bir husus, hipotiroidizm sebebiyle bir tek saçlarınız dökülmez. Kaşlar, koltuk altları ve cinsel organlarda bulunan kıllar da kırılgan hale gelir ve bu problemler yüzünden dökülebilir.

Hipotiroidizm insanlardaki saç dökülmesinin en mühim sebeplerinden biri olmasına karşın, “hipertiroidizm” aynı sebeplerden biri olabilir. Hipertiroidizm, tiroid hormonun fazla üretimi olduğunda gelişen bir durumdur. Graves hastalığı, hipertiroidizmin çeşitlerinden biridir ve hipertiroidizmi olan kişilerin %80 ‘inde görülmektedir. Kilo kaybı yada kilo alımı, sinirlilik, kaygı, bitkinlik, çarpıntı, titreme, tırnak değişimleri ve saç dökülmesi, hipertiroidizm yada aşırı etken tiroid hormonun semptomlarıdır.

Tiroid Bozuklukları ve Saç Dökülmesinin Tedavisi

Malum herhangi bir sebebi olmadan saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız, derhal bir doktora başvurmanız en iyi çözüm olacaktır. Benzer şekilde saç dökülmesi ile beraber yukarıda belirtilen belirtilerin herhangi birini gözlemlediyseniz, bu durumun nedenini teşhis etmek için bir doktora danışmalısınız gerekir. Tiroid testleri hipotiroidi ve hipertiroidi hastalıklarının teşhisinde destek olmaktadır. Doktorun reçeteleyeceği tiroid problemi tedavi şekilleri vardır. İkincisi, hekim saç dökülmesini durdurmak ve tiroid sorunlarını tedavi etmek için belirli takviyeleri yada naturel ilaçları önerebilir. Eğer otoimmün bir bozukluktan dolayı durum ortaya çıkarsa, hekim bağışıklık sistemini baskılamak için ilaçlar reçete eder. Tedavi şekilleri saç dökülmesini durdurmada etkilidir, sadece saçların tekrardan büyümesine yönelik herhangi bir tedavi yoktur!

Tiroid problemlerinin emarelerini iyice kavrayıp, bir an ilkin bir doktora danışmalısınız. Eğer tiroid testleriniz düzgüsel çıkarsa bir saç uzmanına danışarak saç dökülmesine yol açan öteki sebepleri araştırabilirsiniz. Sağlıkla kalınca!
Kaynakça:
buzzle.com/articles/thyroid-problems-and-hair-loss.html

Yazar: Tülay Arsoy

Okuduğunuz için teşekkürler.

Sıhhat Pasajı.com tarafınca BilgiUstam.com referans alınarak derlenmiştir.

BİR CEVAP BIRAK