Yerden Isıtma Sistemleri Nedir, Kullanım Alanları ve Faydaları Nedir? Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan...

Yerden Isıtma Sistemleri Nedir, Kullanım Alanları ve Faydaları Nedir?
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

408
0
PAYLAŞ
Yerden Isıtma Sistemleri Nedir, Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?
Yerden Isıtma Sistemleri Nedir, Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?

Yerden Isıtma Sistemleri Hakkında

Antik çağlardan beri ısınma amacı ile kullanılan yerden ısıtma sistemleri günümüzde klasik ısınma sistemlerine alternatif olarak kullanım alanı fazlaca fazla artmış bir ısıtma sistemidir. Yerden ısıtma sistemlerinde, yerin altından geçirilen borular yada kablolar aracılığı ile ısıtmanın sağlanması temeline dayanır.

Daireler, villalar şeklinde kapalı alanlar yanında, seralar şeklinde yarı açık alanlarda, stadyum, yol, rampa şeklinde açık alanlarda da kullanılmaktadır.

Zemin ısıtma sistemlerinin açık alanlardaki kullanım amacı kar ve buzlanmayı önlemektir.

Yerden Isıtma Çeşitleri

Yerden ısıtma sistemleri, zemin döşemesi altına kablo yada boruların döşenmesi ile ısınmanın gerçekleştiği sistemlerdir. Bu sistemler sulu borulu ve elektrik kablolu yerden ısıtma sistemleri olarak ikiye ayrılır. Sulu borulu yerden ısıtma sistemlerinde ısınmayı elde eden, döşenen boruların içinden geçen sıcak sudur. Suyun kesintisiz borular içinde dolaşması ile ısınma sağlanır. Sulu borulu sistemler çoğu zaman konut türü kapalı alanlarda kullanılır.

Yerden ısıtma sistemlerinin bir öteki .çeşidi ise elektrik kablolu yerden ısıtma sistemleridir. Kullanım alanı sulu sisteme gore daha geniş olan bu sistemde zemin döşemesi altına döşenen korumalı elektrik kabloları ile ısınma sağlanır.
Kapalı alanlar yanında, açık – yarı açık alanlarda, çatı ve oluklarda da ısınma yanında buz ve kar eritme amaçlı kullanılır.

Elektrikli Yerden Isıtma Sisteminin Kullanım Alanları

1.Tüm konut ısıtmalarında,
2.Bahçe yada seralarda toprağın donmasını önlemek ve bitkilerin yetişmesini sağlamak amacı ile,
3.Golf sahaları, atletizm sahaları, stadyum şeklinde büyük spor alanlarında kar ve buz önleme amacı ile
4.Türk hamamları yada ev içi hususi hamamların ısıtılmasında,
5.Kış bahçeleri, kapalı yada yarı kapalı balkonlarda,
6.Kapalı yüzme havuzlarının havuz kenarlarındaki adım atma alanlarında,
7.Cami ve zamanı eserlerin ısıtılmasında,
8.Otel yada iş merkezleri fuaye yada lobilerin ısıtılmasında,
9.Hayvan barınakların ısıtılmasında,

Yerden Isıtma Sisteminin Avantajları

1.Yerden ısıtma sistemleri sağlıklıdır. Isıyı benzeşik dağıtması sebebi ile mekanın her yerinde ısı derecesi aynıdır.
2.Toz ve mayt oluşumu minimum seviyededir. Sağlıklı bir hava kalitesi sağlar.
3.Gelişmiş termostatlar ile odaların ısısı denetim edilebilir. İstenilen seviyeye gelinde otomatikman durur ve istenilen ısıda tekrardan çalışır.
4.Düşük dereceli ısıtma olduğundan ekonomiktir. Klasik sistemlere oranla daha düşük ısılarda çalıştığından maliyeti yüksek değildir. Toplam tüketim miktarı azdır.
5.Hususi bir elektrik tesisatı gerektirmez.
6.Bakım gerektirmez.
7.Uzun ömürlüdür.
8.Kısmi olarak da döşenebilir.
9.Klasik sistemler şeklinde yer tutmayacağından mekanda ölü alanlar yaratmaz.

Dış Mekanlarda Isıtma Kablosu Kullanım Bölgeleri

1.Her türlü yol, rampa, garaj girişi, otoyol ve köprülerin açık alanlarında yolun tümüne yada kısmı olarak kar ve buz eritme amaçlı,
2.Çatı ve saçaklarda buz sarkıtlarının oluşmasını öneleme yanında saçaklardaki ve çatıda karın birikmesini önlemek amaçlı,
3.Su, yangın şeklinde borularının donmasını önlemek amacı ile,
4.Uydu yada antenlerin üstünde oluşacak buzlanmayı yada birikecek karı önlemek amacı ile,
5.İnşaatlarda beton kurutma yada sertleştirme amaçlı
6.Yaya yolları yada merdivenlerde kar ve buz oluşumunu önlemek amaçlı,
7.Yapınak ve imalatlarda büyük tankların ısıtılmasında
kullanılabilir.

Yerden Isıtma Sistemi Uygulamaları

Kapalı alan içi uygulamalar; Elektrikli yada sulu borulu yerden ısıtma sistemleri her türlü döşemenin altına uygulanabilir. Sistemin döşenmesi yapıldıktan sonrasında üstüne ince bir şap atılarak istenilen zemin döşeme malzemesi ile kaplanır. Termostatlar aracılığı ile ısı ve emek vermesi denetim edilir.

Çatı ve Oluklarda; Isıtma kabloları çatı ve oluklarda açık şekilde bantlar ile sabitlenerek döşenir. Sistem otomatikman çalışır. Islaklık ve ısı sensörleri vardır. Sistem hem ısı hem de ıslaklık koşullarını ölçtüğünde çalışır. Doğrusu havanın soğuması emek vermesi için kafi değildir.

Hamam ısıtmalarında; Mermer fazlaca iyi bir ısı iletkeni olduğundan bu alanlarda kullanımı fazlaca fazladır. Yatay şekilde bölgelere döşendiği kadar dikey olarak oturma ve sırt yaslama yerlerine de döşenir. Uygulaması evlerdeki sistemlerle aynıdır şu demek oluyor ki termostatlar aracılığı ile ısı ve emek vermesi denetim edilir.

Yol, köprü, garaj önü, merdiven..vb. Bölgeler; Isıtma kabloları asfalt ve beton her türlü zemine döşenir. Sadece döşenecek yerin hava koşulları ve coğrafi şartları kabloların döşeneceği derinliği belirler. Sistem otomatiktir ve ısı, ıslaklık alıcılarına gore otomatik çalışır.

Stadyumlarda; çim alanların altına toprağa döşenir. Diğerlerine gore daha karmaşık bir sistemi vardır. Denetim panelleri ile tüm alanın emek vermesi denetim edilir.

Yazar: Funda Ergenekon

Okuduğunuz için teşekkürler.

Sıhhat Pasajı.com tarafınca BilgiUstam.com referans alınarak derlenmiştir.

BİR CEVAP BIRAK