Yeşil Limon Nedir, Faydaları Nedir? Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin? ...

Yeşil Limon Nedir, Faydaları Nedir?
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

273
0
PAYLAŞ
Yeşil Limon Nedir, Faydaları Nelerdir?
Yeşil Limon Nedir, Faydaları Nelerdir?

Yeşil limon, limongiller ailesinden dış kabuğu yeşil olan, sarı limona nazaran daha ufak boyutlarda ekşi bir meyvedir. Lime ya da misket limonu olarak da bilinir. Lime sarı limonun sararmadan önceki hali değil, limonun ender olan başka bir türüdür. Sararması fazlaca zor olduğundan özelliklerini uzun süre koruyabilir.

Yeşil limon dünyada, bilhassa tropikal iklime haiz olan Meksika, Arjantin, Brezilya benzer biçimde Orta ve Cenup ABD vatanlarında, İsrail’de, Avustralya’da ve Hindistan’da bayağı fazla yetiştirilmektedir. Soğuğa karşı fazlaca duyarlı bir meyve olan yeşil limon vatanımızda bir tek Mersin’in iklimi uygun olan bazı ilçelerinde yetiştirilebilir.

Yeşil limon sarı limona nazaran daha azca ekşidir. Salatalarda ve yemeklerde tadı çoğaltmak için kullanılır. Kokteyl içecek yapımında fazlaca fazla tercih edilir. Yeşil limon yapısında B1, B2, B3, karoten, kalsiyum benzer biçimde çeşitli vitamin ve mineraller ihtiva eder. Yeşil limon şeker içinde ne olduğunun düşük, C vitamini içinde ne olduğunun yüksek olmasından dolayı bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bunun yanında kolesterol ve tansiyonu düşürmede oldukça etkili olduğu da bilinmektedir. Yeşil limon tüketimi yaraların iyileşme süresini de hızlandırmaktadır.

Yeşil limonun birçok değişik kullanım alanı mevcuttur. İçeceklere ve salatalara ferahlatıcı bir tat vermesinin yanında, kabuğu hamur harcı işlerinde hoş koku maddesi olarak kullanılabilir. İran yeşil limonun kabuğunu kurutarak baharat haline getirmekte ve yemeklerinde çeşni olarak kullanmaktadır. Bu da örnek olarak belirtilmek ile beraber gösteriyor ki, yeşil limon dünyanın pek fazlaca yerinde her şekli ile kullanıma açık hususi bir meyvedir.

Yeşil limonun suyu ve kabuğu benzer biçimde yağı da endüstriyel olarak kullanılmaktadır. Yeşil limon yağı kozmetik sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Günlük yaşantıda çaya ya da toksinlerden arınmak amacıyla hazırlanan içeceklere eklenebilir. Ek olarak tek başına da fazlaca çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Mesela cilde masaj yaparak uygulamak cildi ferahlatır ve ciltteki kırışıklıkların görünümünü azaltır. Banyoda da ferahlatıcı bir tesir sağlar. Soğuk algınlığı durumlarında sıcaklığı 60 C’yi aşmamış çaya ya da ılık suya ilave edilerek içilmesi şişmiş boğazın rahatlamasını elde edecektir.

Yeşil limonun suyu cilt bakımında da kullanılmaktadır. Evindeki malzemelerle hazırlamış olduğumuz naturel içerikli maskelere limon suyu eklemek bilhassa yağlı ciltler için yağlanmayı dengeleyecek ve gözeneklerin küçülmesine niçin olacaktır. Zira limon asidi cilde fazlaca iyi gelen, cildin naturel parlaklığa kavuşmasını elde eden ve lekelerin görünümünü azaltan cildin fazlaca sevilmiş olduğu bir asit türüdür.

Yeşil limon benzer biçimde derhal her mekanizmaya yararlı olan meyveler ile değişen ve devamlı yapaylaşan dünyada organik şekilde ve naturel olarak tüketilebilecek ve çeşitli alanlarda kullanılabilecek ürünlerin olmasının oldukça mühim olduğu unutulmamalı, günlük rejimlerimizde ve kişisel bakımlarımızda bu tür gıdalara yer verilmelidir.

Kaynakça:
silifkesepeti.blogspot.com.tr/2016/09/yesil-limon-lime-nedir-faydalar-nelerdir.html
limon.web.tr/yesil-limon.html

Yazar: Gökçe Eli açık

Okuduğunuz için teşekkürler.

Sıhhat Pasajı.com tarafınca BilgiUstam.com referans alınarak derlenmiştir.

BİR CEVAP BIRAK