Bebeğin Diş Sağlığı, Anne Karnında Başlıyor Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin? ...

Bebeğin Diş Sağlığı, Anne Karnında Başlıyor
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

920
1
PAYLAŞ
Bebeğin Diş Sağlığı, Anne Karnında Başlıyor

Reviewed by:
Rating:
5
On 7 Kasım 2016
Last modified:7 Kasım 2016

Summary:

Bu yazımızda sizlere Bebeğin Diş Sağlığı, Anne Karnında Başlıyor hakkında bilgi vermek istedik. Okumanızı tavsiye ederiz. Saygılarımızla

Bebeğin sağlıklı bir diş yapısının olabilmesi için anne adayının ağız ve diş sağlığının, doğum öncesi ve doğum sonrasında takip edilmesi, doğum sonrasında da gerekli tedbirlerin alınması gerekir.

Hamilelikte Beslenmenin Bebeklerin Süt Dişlerine Etkisi

Bebeğin sağlıklı bir diş yapısının olması için öncelikle anne adayının sağlıklı beslenmesi gerekir. Hamilelik döneminde kalsiyum, fosfor, protein ve vitaminlerden zengin bir beslenme sistemi uygulanmalıdır.

Hamilelik döneminde radyasyona maruz kalma, kullanılan ilaçlar gibi etkenlerin süt dişleri açısından, doğumdan sonra bebeğin beslenme şekli, geçirilen hastalıklar, kullanılan ilaçlar gibi etkenlerin de kalıcı dişler açısından her zaman etkili olur.

Anne adayının hamile kalmadan önce ağız ve diş sağlığı ile ilgili tedavileri yaptırması gerekir. Anne adayının dişlerinde gerçekleştirilen uygulamalarla annenin ağzındaki çürük yapıcı bakteri sayısının azaltılmalıdır. Böylece, bebek doğduktan sonra annenin ağzındaki çürük yapıcı bakterilerin, çocuğun öpülmesi, emziğini ya da kaşığını önce kendi ağzına alıp sonra çocuğuna vermesi gibi nedenlerle, bebeğe geçişi engellenir.

Bebeğin ilk dişinin çıkmasından sonra, her süt emme sonrasında tülbent ya da gazlı bez yardımıyla bebeğin dişlerinin silinmesi gerekir. Çünkü anne sütü şekerlidir. Çok fazla anne sütü alan çocuklarda anne sütüne bağlı diş çürümeleri olabilir. Bebeğin yalancı emziğinin, reçel ve bal gibi tatlı gıdalara batırıldıktan sonra bebeğe verilmemesi gerekir.

Bebeklerin sağlığı hakkında daha fazla bilgi ve detay öğrenmek için sitemize abone olmanızı tavsiye ederiz.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK