Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır? Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin? ...

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

1768
0
PAYLAŞ
Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır
Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır

Reviewed by:
Rating:
5
On 20 Eylül 2016
Last modified:20 Eylül 2016

Summary:

Bu detaylı yazımızda size bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl açılır sorusuna cevap vermek istiyoruz

Bebek sahibi olmak, hayattaki en güzel duygulardan biridir. Bir anne ve baba çocuklarının o tatlı gözlerine bakarak büyük mutluluklar yaşarlar. Bebeğin rahat bir şekilde her nefes alışı anne baba için çok önemlidir. Bebeğinizin burnuna kaçan kötü tozlar ve alerjenler, burun tıkanıklığına yol açabilir. Bebeklerde burun tıkanıklığı sorunu ve bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl açılır sorusu ise pek çok anne baba için cevabı verilmesi gereken bir konudur. İşte bu sorunun ve problemin giderilmesi adına bu detaylı yazımızda size bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl açılır sorusuna cevap vermek istiyoruz. Bu cevabı farklı detaylar ile anlatmayı düşünüyoruz.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı ve Burun Yollarının Açık Kalmasının Önemi

Burun deliğindeki hava akışının gerçekleştiği yollar, yeni dünyaya gelen bebeklerde, yetişkin bireylere göre daha dar ve küçüktür. Bebeklerin burun yollarında gerçekleşen herhangi bir problem, bebeğin nefes almasında önemli sorunlara sebep olabilir. Burun yoluyla gerçekleşen solunum, doğumun gerçekleştiği ilk aylarda ağızdan yoluyla solunum yapma isteğinin olmadığı bebeklerde çok çok önemlidir. Eğer burun yolları tıkalıysa ve bebeklerde burun tıkanıklığı sorunu varsa, bu bebeğin hava alamamasına sebep olabilir ve bu da bebeğinizin nefessiz kalmasına yol açabilir. Anne sütünün sağlıklı bir şekilde bebek tarafından emilmesi için, anne memesinin bebeğin ağızdayken, bebeğin nefes alış veriş işlemini burun yoluyla gerçekleştirmesi gerekmektedir. Burundaki bu tıkanıklık, bebeğin sütü emerken bebeğin nefes almasını engeller. Eğer bir bebeğin burnu tıkalıysa, bebeğin akciğerinin solunum yapma oranı da o derece düşük olur.

Bebekler Burun İçi Temizliğini Yapabilir Mi?

Bebekler burun içi temizliklerini doğal yollardan gerçekleştiremez ve burunlarını temizleme işlemini gerçekleştiremezler. Burun için temizliği (sümkürme) sonradan öğrenilen bir harekettir. Burun içi temizliği işlemini gerçekleştirmek için bebeğin, solunum sistemini kontrol eden kasları, kontrol etmeyi öğrenmesi gerekmektedir. Yeni doğan bebeklerin yaptıkları tüm eylemler, Allah tarafından ilham edilen doğuştan reflekslerdir. Refleksler, 3 yaşından sonra bebek tarafından öğrenilmiş bir davranışa doğru gelişir. Burun içi temizlik eylemi de aynen bu şekilde gerçekleşir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır ve Nasıl Giderilir?

Eğer bir bebek rahat bir şekilde nefes alıp verebiliyorsa, burun yolları tıkalı değildir. Ancak nefes alıp vermesi, memeden sütü emerken emme işlemini ağlayarak kesmesi ve sık sık huzursuzlanması, burun tıkanıklığı olduğunun ve burun temizliği işleminin gerçekleşmesi gerektiğinin işareti olabilir.

Eğer çocuğunuzun burnunu temizlemek istiyorsanız, bunun en iyi zamanı banyo sonrası zamanıdır. Çünkü banyodan sonra burun içindeki su ve su buharı, burunda biriken mukus (sümük) birikintilerini yumuşatır ve bunların temizlenmesi konusunda yardımcı olur.

Temiz bir banyonun ardından bu birikintiyi, bebeğin burun yollarına zarar vermeden bir pamuklu çubuk yardımıyla alabilirsiniz. Eğer hala burundaki tıkanıklık problemi sürüyorsa, serum fizyolojik ihtiva eden solüsyonlardan faydalanabilirsiniz. Eğer bu işlemi doğal bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız, bir damla tuzlu su ile de gerçekleştirebilirsiniz.Eğer bu da çözüm olmuyorsa, piyasadaki burun aspiratörleri yardımıyla sorunu teknik olarak çözümleyebilirsiniz.

Burun Aspiratörü Nedir ve Nasıl Çalışır?

Nefesle ve pompa şeklinde çalışan burun aspiratörleri olmak üzere ikiye ayrılırlar. Nefes alıp verme yoluyla iş gören burun aspiratörünün bir ucu bebeğin burnuna takılır, diğer ucu ise temizlik yapan kişinin ağzındadır ve nefes yardımıyla bebeğin burnundaki mukus (sümük), aspiratör içerisine çekilir.

Not: Pompa şeklinde olanlar, bebeğin burnuna zarar verebilir. Bu yüzden nefesle çalışan aspiratörleri kullanmanızı öneririz.
Yüksek basınçlı burun spreylerini bebeklerde kullanılmasını önermemekteyiz.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığını Açmak İçin Kullanılabilecek Burun Aspiratörleri

Aşağıda bebeğinizin burun tıkanıklığını açabilecek 4 adet burun aspiratörü ürünü listeledik. İstediğinizi inceleyerek tercih edebilirsiniz.

1- Otribebe Nazal Burun Aspiratörü

bebeklerde burun tııkanıklığı için otribebe burun aspiratörü
bebeklerde burun tııkanıklığı için otribebe burun aspiratörü

2- Chico Physio Clean Burun Aspiratörü

bebeklerde burun tıkanıklığı için chico physio clean burun aspiratörü
bebeklerde burun tıkanıklığı için chico physio clean burun aspiratörü

3- Suavinex Anatomik Burun Aspiratörü Seti

Suavinex Anatomik Burun Aspiratörü Seti
Suavinex Anatomik Burun Aspiratörü Seti

4- Bebedor 563 Klinoz Burun Aspiratörü Saklama Kutulu

Bebedor Klinoz Burun Aspiratörü
Bebedor Klinoz Burun Aspiratörü

BONUS

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Hastalık Belirtisi Mi?

Bebeklerde gerçekleşen her burun tıkanıklığı, bebekler için bir hastalık belirtisi olarak düşünülmemelidir. Sağlıklı ve normal bir bebeğin burun yapısı, ortamda bulunan nemin azalmasına bağlı olarak kuruyabilir ve tıkanabilir. Yani her burun tıkanıklığı hastalık anlamına gelmez.

Eğer denediğiniz bütün yöntemlerde bebeğinizin burun tıkanıklığı sorunu çözümü gerçekleşmiyorsa, bebeğinizin doğuştan geniz eti sorunu olmuş olabilir. Bu da bebeğinizin rahat bir şekilde nefes almasına imkan vermeyebilir. En yakın bir bebek doktoruna başvurmanız gerekebilir.

BİR CEVAP BIRAK