Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

937
0
PAYLAŞ
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri
Review of:

Reviewed by:
Rating:
5
On 7 Ekim 2016
Last modified:7 Ekim 2016

Summary:

Bebeklerde diş çıkarma, bebek ortalama 7 aylıkken görülmektedir . Fakat bebek 3 aylıkken yada 10. aydan sonra diş çıkarması gibi bazı istisnai durumlarda olabilmektedir. Bebeklerin dişinin çıkma zamanı tamamen genetik özelliklere bağlıdır. Anne ve babanın bebekken dişleri erken çıktıysa bebeğin dişlerinin erken çıkma olasılığı fazladır.

Yukarıda belirttiğimiz gibi bebeklerde diş çıkarma süresi ortalama ilk 7 ay içerisinde oluşur. Bu dönem bebeklerin gelişme süreçleri boyunca geçirdiği en zor dönemlerde biri olduğu gibi anneler içinde çok zorlu bir dönem olur. Bu süreçte bebeklerin devamlı ağlamaları,  iştahsız ve halsiz olması  anneler için zordur ve genellikler anneler bu durumlarda ne yapacaklarını bilmezler. Bu ilk 7 aylık süreçte bebeklerde çeşitli rahatsızlıklar görülebilir bunu anlamak için diş çıkarma belirtileri hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var. Bazı bebekler diş çıkarma evresini sorunsuz ve kolay atlattığı gibi bazıları da dişleri çıktığı zaman acı çeker ve bu süreç gerçekten bebek ve annesi için sıkıntılı olabilir.

Bebeklerin dişleri çıktığı süre içerisinde ağızlarından devamlı akan salya ile birlikte diş etlerinde kızarıklıklar görülür. Bebeklerin diş etlerindeki bu kızarıklar bebeklerin acı çekmesine,  sürekli ağlamalarına neden olur ve diş etlerindeki acılar nedeniyle katı gıda yemek istemezler devamlı olarak meme emmek isterler. Bu belirtiler bebeklerde diş çıkarma belirtileri olarak sayılır. Bebekler katı gıdaları reddettiklerinde katı besinler alınmaya zorlanmamalıdırlar. Bebeklerin dişlerinin çıktığı süreçte ishal, ateş ve kusma gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Bu tarz sorunlarda emin olmak adına doktora başvurmanızda fayda var.

Bebeklerin Dişlerinin Çıktığı Dönemde Neler Yapılır?

Bebeğinizin diş çıkardığı sırada , diş etlerinin basıncını azaltmak için bebeğinize emzik tarzında çiğneyebileceği şeyler verebilirsiniz. Aynı zamanda su kaybını önlemek için fazla soğuk olmayan serin içecekler ve yiyecekler verilebilir. Eğer bebeğinizin ağrılardan dolayı ağladığından eminseniz ağrıları azaltmak için çocuk doktoruna danışıp , bebeğinize ağrı dindirici şuruplar verebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK