Bebeklerde Pamukçuk Hastalığı Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin?

Bebeklerde Pamukçuk Hastalığı
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

1257
0
PAYLAŞ
Bebeklerde Pamukçuk Hastalığı

Pamukçuk hastalığı , bebeğin yanağının iç tarafında , dilinde , diş etlerinde yada damağında süt damlacıklarını andıran bir görüntüsü olan beyaz lezyonlara verilen addır. Bu hastalık bir tür mantar olan Kandida Enfeksiyonun sebebiyet vermesi ile ortaya çıkar. Pamukçuk hastalığı ufak bebeklerde çok daha fazla görülür , çünkü  bu hastalık bağışıklı sistemi zayıf yada gelişmemiş olan kişilerde daha sık gerçekleşir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması;  beslenme düzenindeki dengesizlik , ameliyat geçirme yada yaralanma , hava kirliliği yada bağışıklı sisteminii zayıflatan etkisi olan bir takım ilaçların kullanılması doğrultusunda ortaya çıkar ve bu yüzden pamukçuk hastalığına neden olabilir.

Gri – beyaz görünümlü olan zar , ağız mukozasının bellirli bir bölgesini yada çoğu bölümünü kaplar. Dildeki yaralar kazındığı takdirde  altındaki deri kanyabilir , sızıntı ve ağrılara sebep olabilir. Bu hastalığa neden olan Kandida albicans mantarı genellikle ağız içinde veya vajinada görülür.Bu mikro organizmanın kontrolü diğer mikro organizmalarda aynıdır , ve sorun çıkarmaz.

Pamukçuk Hastalığının  Belirtileri

 

Öncelikle bebeklerde daha yaygın olan bu hastalığın ilk belirtileri , bebeğin annesinden süt emmek istemeyişi , ve huysuz olması nedeniyle oluşabilir ,bebeğin ağz içine baktığınızda beyaz leke gördüğünüz vakit , çocuğunuz da pamukçuk oluşmuştur.Eğer bu beyaz lekeleri kazırsanız deri kanayabilir ,yanık görünümünde olabilir. Bu belirtileri gördüğünüzde en kısa zamanda doktorunuza başvurunuz.

Pamukçuk Hastalığının Tedavisi

Eğer hastalığın ağızda fazla yaygın değilse , yeni doğan sağklıkl bir bebek genellikle  bu hastalığın üstesinden gelebilir.Ancak beyaz lekeler bebeğin ağzının içinde yaygın bir şekilde bulunuyorsa , doktorunuzu tavsiye edeceği antibiyotik ilaçları kullanarak bu hastalığın iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Sağlıklı yeni doğmuş bebek genellikle hastalığı kendisi yenebilir. Fakat pamukçuk geniş bir alana yayılmışsa antibiyotik ilaçlar hastalığın tedavi sürecini hızlandırıcı etki yapabilir.Bu hastalık tehlikeli değildir, sadece ağrı yapar.

Bir sonraki sağlık dolu paylaşımımızda görüşmek üzere. Sağlıkla kalın!

BİR CEVAP BIRAK