Boyun Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin? ...

Boyun Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi
 • Değerlendirme
 • defa değerlendirildi

 • 0 değerlendirme
  • Kaç Puan Verirsin?

275
0
PAYLAŞ
Boyun Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi
Boyun Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun fıtığı, omurgayı oluşturan kemiklerin en üstünde bulunan kemiklerin içinde ki diskin zayıflaması ve diskin içerisinin dışarı doğru yer değiştirmesi sonucu oluşan hastalığın adıdır. Disklerin bir bölümünde yer edinen sıvının omurların arasından çıkmış olduğu süre, çevrede bulunan kaslara ve sinirlere baskı yapmaktadır.

Bu baskı esnasında ağrılar oluşmakta olup, hafifçe hafifçe boyun tutulması hissi yaşatmaktadır. Fakat birazcık ilerlemiş olursa boyun fıtığı daha şiddetli ağrılara sebep olma ihtimali vardır. Ağrıların sebebi buna bağlıdır. Boyun hareketlerinde kısıtlanma söz mevzusudur. Bu emare boyun fıtığının ilk emaresi olarak bilinmektedir.

Fıtık ilerledikçe daha oldukça olumsuzluklar yaşanmaktadır. Sinirlerin üstüne tazyik yaptıkça, kollarda ve ellerde uyuşma, karıncalanma ve güç kaybı meydana gelmektedir.

Boyun Fıtığı Emareleri

Boyun fıtığı ilkin kendini aşamada kendini göstermeden etmeden de ilerleyebilir, bilhassa masa başı işlerde çalışan kişilerde meydana gelen bir hastalık olup, başlangıç aşamasında fıtık yada fıtık çevresine azca azca baskı yaparak ilerler. Sonrasında ki evresinde bu tazyiklar artmaktadır. Bu tazyiklar sonrasında masa başlangıcında çalışmak bilhassa uzun süre bilgisayar karşısında oturmak, boynu sağa sola rahat çevirmek oldukça zorlaşacaktır. Herhangi bir yük taşımak için eğilmek, boyun kısmını ise hareket ettirmek, kollara baskı yüklememek gerekir yoksa oldukça yoğun ağrılar oluşacaktır.

Boyun fıtığı aslolan sebepleri ise aşağıda ki şeklinde yer almıştır. Bunlar en benzer belirtilerin oluşması durumunda doktora gitmenizi tavsiye ederiz.

 • Ense de oluşan ağrı, kas kasılması, kas ağrıları, boyun hareketlerinde azalma,
 • Enseden kollar ve ellere kadar, göğüs de ve sırtta ağrılar,
 • Kollar ve ellerde uyuşma hissi,
 • Baş dönmesi, kulak çınlaması, beyaz beyaz noktalar görmek ve mide bulantıları,
 • Kollar ve ellerde kas gücü azalması,
 • Ağrı bilhassa uyku vakitlerinde ve yorgunluğun en üst seviyeye geldiği zamanlarda artmaktadır.
 • Sol tarafta düzgüsel omurilik ve sağ tarafta ki hasta omurilik

Boyun Fıtığı Teşhisi Iyi mi Yapılır?

Boyun fıtığı emaresi için kesinlikle bir uzmana görünmekte yarar vardır. Hekim fizyolojik olarak gidip hastalığınızı belirtin bu işlemini yaptıktan sonrasında, ağrıların hangi bölgelerde bulunduğunu inceledikten sonrasında hastalıktan da kendi kanaati ile şüphelenirse MR isteyecektir.

Boyun MR’ı ile boyun ve çevresinde ki omur ve omurlar içinde ki diskler, disklerin içinde ki sinirler oldukça rahat görülebilmekte olup, eğer bir kayma yada sinirlerde yer değişim yapma var ise net bir halde görünecektir.

Boyun Fıtığı Tedavisi

Tedavi de İlk olarak başvurulan yöntem, boyun kaslarını güçlendirmek ve omurgaya binen yükü hafifletmektir. Bunun için ise doktor hastalığınızın durumuna nazaran egzersizler vermektedir. Bu egzersizler yardımıyla boyun fıtığının ilerlemesi durdurulabilir. Fıtık sebebi ile oluşan ağrıların geçmesi için doktor en yüksek oranla ağrı kesici önerecektir. Bunun yanı sıra kas gevşetici krem verecek olup, bu krem nezdinde hastalığınız daha rahat olacaktır.

Eğer ilaç ve krem tesir etmiyor ise fizik tedavi ile ağrıların görüldüğü bölgeler güçlendirilecektir. Bu yapılacak tedavi ile fıtığın sinirlere yapmış olduğu basıncın azalması hedeflenir. Doktorlar boyun fıtığı hastalığında ameliyatı son olarak olarak görmektedir.

Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Boyun hastalığı emareleri çoğu zaman yaşam tarzımız da oluşan etmenlerden dolayı artmaktadır. Bu sebep ile yaşam seçimi ve yaşam kalitemize dikkat etmek gerekir. Bu fıtık hastalığından korunmak için yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir.

 • Masa başlangıcında otururken duruşunuzu düzeltin, masaya ya da bilgisayara oldukça yakın oturmayın.
 • Yürürken dik yürüyerek, başınızı öne eğmeden ve boynunuza yük bindirmeden yürümeye çalışın.
 • Boyun ve bölgesini zorlayan spor ve spor çeşitlerinden uzak durun. Fakat egzersizleri yapın.
 • Tertipli spor yapmakta yarar var. En etkili spor ise yüzmektir.

Kaynakça:
uzmantv.com/mevzu/boyun-fitigi
beyincerrahisi.com/boyun-fitigi-nedir-?–32

Yazar: Muhammet İkbal Yildiz

Okuduğunuz için teşekkürler.

Sıhhat Pasajı.com tarafınca BilgiUstam.com referans alınarak derlenmiştir.

BİR CEVAP BIRAK