Chia Tohumu Nedir? Faydaları Nedir? Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin? ...

Chia Tohumu Nedir? Faydaları Nedir?
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

764
0
PAYLAŞ
Chia Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?
Chia Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Chia tohumu alternatif tıpın son günlerde önerilmiş olduğu yüksek oranda protein ve lif içermesiyle popüler olan, bayanların da zayıflamak için tükettiği bir çeşit bitkidir. Kısaca zayıflamak isteyen bayanlar için chia tohumu odak noktası haline gelmiştir. Cenup ABD yerlileri bu bitkiyi sağlıklı beslenmek ve genç görünmek için tüketmektedir. Chia tohumu Arjantin, Bolivya, Meksika’da yetişmektedir. Mutfakta da oldukca çeşitli şekilde kullanılabilmektedir. Chia tohumlarının oldukca kuvvetli bir tadı olmadığı için, orijinal tatlara zarar vermeden çeşitli tariflerde rahatça kullanılabilir. Chia tohumunun ihtiva ettiği besinler; Karbonhidrat, yağ, protein, rejim lifi, kalsiyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, bakır, magnezyum, manganez, kolestrol, omega 3 yağ asitleri ve omega 6 yağ asitleri, sular, küldür. Mineral olarak oldukca varlıklı chia tohumu, günlük magnezyum ihtiyacının %24 ünü, kalsiyum ihtiyacının %18 ini, fosfor ihtiyacının %35 ini, manganez ihtiyacının %50 sini karşılar. Chia tohumu et tüketmeyenler şu demek oluyor ki vejeteryanlar için yada oldukca azca et tüketenler için iyi bir protein deposudur.

Chia Tohumunun Faydaları

Chia tohumları vücutta enerji üretimini artırarak, fizyolojik olarak etken bir yaşam sağlar. Esansiyel yağ asitleri bakımından zengindir. Chia tohumları yüksek tansiyonu düşürerek, kalp-damar sağlığına iyi gelir. Kan şekeri seviyesini dengeler. İçinde bulundurduğu mineraller ve vitaminler ile beraber antioksidanlar yardımıyla kişilerin daha genç görünmesi ve daha dinç bünyeye haiz olmasını sağlar. Ek olarak saç ve cilt için de oldukca faydalıdır. Chia tohumları anti-enflamatuar etkiye haizdir. Bu tesiri yardımıyla romatizmalı hastalar için tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Ağrı ve enflamasyon, azaltmada da etkilidir. chia ile zayıflama şekilleri ve tariflerinde de sıkça kullanılan bir tohumdur.

Chia iyi mi zayıflatır?

Chia tohumları metabolizma hızını ve yağsız kas kütlesini artırır. Düşük kalorili bir besindir. Bu özelliği yardımıyla kilo kaybı ve kilo bakım programları için uygundur. Sindirim sisteminde de toksinlerden arınmaya destek sunar. Hem de fiber içinde ne olduğu yardımıyla kolayca sindirilebilir. Chia tohumları omega-3 yağ asitleri içermesiyle de hem vücudun hem de kalbin korunmasında oldukca önemlidir. Ek olarak, omega-3 yağ asitleri ile A,D,E,K vitaminlerinin, hem yağda çözünen vitaminlerin, daha iyi emilmesini sağlar. Chia tohumlarının en mühim yararlarından biri de beynin işlevini iyileştirmektir. Bunun yanı sıra sinir iletimini de desteklemektedir. Chia tohumları yüksek multi-besin dolu sağlıklı gıdalar sıralamasında ilk sıralarda yer almıştır. Chia tohumu kişilerin tok durmasına destek olmaktadır.

Chia kullanımı

Chia tohumunun kolay tüketilme şekli olarak malum, kahvaltıdan sonrasında 1 bardak suda otuz dakika bekleterek içmektir. Ek olarak meyve-sebze sularına, çeşitli yiyeceklere, süt yada yoğurta ilave ederek de Chia tohumunu kullanabilirsiniz. Daha başka birçok kullanım şekli bulunan Chia tohumunun günlük tavsiye edilen miktarı 1 ya da 2 yiyecek kaşığıdır. 28 gram chia tohumunda 11 gram rejim lifi bulunduğundan zayıflamak için ideal bir nebat olduğu da kanıtlanmaktadır. chia fiyat sıralaması gramaj olarak değişkenlik göstermektedir. Chia tohumunun glutensiz olduğundan de çölyak hastaları için sağlıklı bir alternatif tıpta mühim bir yeri bulunmaktadır.

 

Okuduğunuz için teşekkürler.

Sıhhat Pasajı.com tarafınca BilgiUstam.com referans alınarak derlenmiştir.

BİR CEVAP BIRAK