Çoçuk Eğitiminde Anne Rolü Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin?

Çoçuk Eğitiminde Anne Rolü
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

583
0
PAYLAŞ
Çoçuk Eğitiminde Anne Rolü
Çoçuk Eğitiminde Anne Rolü

Her kadının imgesel anne olmaktır. Anne olmanın zorluklarını ise bir çok insan anne olunca anlamış olur. Bu zorlukların başlangıcında ise, çocuğun annesini örnek alıyor ve kopyalıyor olması gelmektedir. Bu yüzden annenin iyi bir rol modeli olması gerekir. Bundan dolayı çocuk eğitimi ilk zamanlardan itibaren başlamaktadır.

Meydana getirilen bir çok araştırma ile bir çocuğun daha doğmadan öncesinde süregelen bir öğrenme ve eğitim aşaması adım atar. Şu şekilde ki, bir bebek anne karnında gelişmeye başladığı ilk günden itibaren belli başlı şeyleri algılar, duyar ve bilinçaltında kalır. Doğrusu ileride haiz olacağı birçok özelliğe anne karnında haiz olur. Bunlardan evladı etkileyecek en mühim etken ise şüphesiz annedir. Bebek daha üç aylıkken annesinin sesini algılar ve yapmış olduğu bir çok işi farkına varır. Doğrusu bir anne talibi hamileliği esnasında sinirli bir yapı ile yaşarsa çocuğun da doğduktan sonrasında sinir problemleri yaşaması muhtemeldir. Aynı şekilde bir anne adayının hamileliği esnasında dinlediği müzikler, çocuğun ileride dinleyeceği müzikleri hatta çalmak isteyeceği enstrümanı dahi belirleyebilir. Öyleki ki bir annenin çocuğunun eğitimi üstündeki tesiri daha ceninken adım atar.Peki, doğumdan sonrasında? Şimdi bir annenin hamileliği sırasındaki yapmış olduğu her şey şeklinde sonrasında da yapacağı her şey çocuğun eğitimi ile ilgili direkt etkilidir. Doğrusu bir annenin evladı ortalama iki yaşlarında ve çocuğun pek doğal olarak oyuncakları var. Haiz olduğu bir çok oyuncak birçok çocuğun ilgi alanını ve ileride alacağı eğitimi belirler. Doğrusu örnek vermek gerekirse, bir anne adam çocuğuna polis otomobili aldı ve çocuk bu oyuncak ile oynamaya başladı. Ortalama 5 yaşına vardığında çocuk polis olmak istediğini söyleyecektir. Ya da 2 yaşındaki bir çocuğa alınan müzik enstrümanı oyuncağı, ileriki yaşlarda çocuğun müziğe ilgi duymasını ve ilerki yaşlarda bu alanda eğitim almasına niçin olur. Bir çocuğun vaktini babayla geçirmesi onu eğitim alanında oldukça etkilemezken bir çocuğun vaktini anne ile geçirmesi çocuğun eğitimini ciddi anlamda etkilediği görülür. Bunun sebebi evlatların anne ile kurmuş oldukları bağın baba ile kurulandan daha oldukça kuvvetli ve etkili olduğudur. Buda çocuğun en oldukça anneden etkilendiği anlamına gelir. Bu yüzden çocuk eğitiminde dikkat edilmesi gerekenler uzmanlar tarafınca çoğunlukla önerilmektedir.

Öyleki ki bir anne evladı ile geçirdiği zamanlarda yapmış olduğu her şeye dikkat etmelidir bundan dolayı her ne kadar çocuk okula gidip eğitimini o anlamda dahi alsa onu yönlendirecek olan etken gene anne olacaktır. İlk eğitim devamlı aile de adım atar, sözü derinlemesine inilince bu aile teriminin aslen neredeyse anneden ibaret olduğu fark edilir. Haiz olduğunuz çocuğunuzun yanında dinlediğiniz müzikten, sevdiğiniz renklere kadar, giyim tarzınızdan, konuşmanıza kadar her türlü özelliğiniz çocuğunuzu etkisinde bırakır ve bu etkileme çocuğun hayatına yön vermesi, ilgi alanı şu demek oluyor ki eğitimini etkisinde bırakır. Bu anlamda çocuğun eğitimi, geleceği ve karakteri üstünde anne faktörü ciddi anlamda bir ehemmiyet kazanmış olur.

Yazar: Cansu Kutlu

Okuduğunuz için teşekkürler.

Sıhhat Pasajı.com tarafınca BilgiUstam.com referans alınarak derlenmiştir.

BİR CEVAP BIRAK