Kozmetik ve Bakım Ürünlerinde “Cruelty Free” Kavramı Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin? ...

Kozmetik ve Bakım Ürünlerinde “Cruelty Free” Kavramı
 • Değerlendirme
 • defa değerlendirildi

 • 0 değerlendirme
  • Kaç Puan Verirsin?

911
0
PAYLAŞ
Kozmetik ve Bakım Ürünlerinde “Cruelty Free” Kavramı

Gelişen teknolojilerle birlikte insanların hayatında önemli yere sahip olan bakım ve kozmetik ürünlerinin çeşitliliği de artıyor. Bu çeşitliliğin artması, hem ürün seçimlerini kolaylaştırıyor hem de rekabetten dolayı markaların sık sık fiyat yapılandırması ile fiyat düşüşlerini ortaya çıkarıyor. Eskiden beri belli başlı markalar varken, bu markalar arasında kıyas yapmak çok az diye bilinir. Fakat artık sistem farklı şekilde işliyor. Olay sadece marka-fiyat-kalite sarmalında ilerlemiyor. Seçiciliğe bağlı olarak yeni akımlarla yüzleşiyoruz ve tabi ki en önemlisi doğayı ve diğer canlıları korumak asli görevimiz halini alıyor.

Kadınlar ve erkekler bu konuda ki alışverişlerini yaparken ürünleri ayrıntılı bir şekilde incelemektedirler. Ürünün içeriğinin temiz olup olmaması kadar aynı ürünün hangi ülkede, hangi şartlarda geliştirildiği, çocuk işçiler tarafından hazırlanıp hazırlanmadığı, sömürü bir ülkede mi üretildiği gibi konular önem kazanıyor. Organik, Doğal, Vegan, Cruelty Free derken terimler çoğalarak gidiyor.
Tüm bunların arasında hayvan severlerin ve hayvana şiddete karşı olanların mutlak suretle takip ettiği bir akım var ki biz bunları tavşancık logolu ürünler adı altında toplayarak ” Cruelty Free Ürünler ” olarak adlandırıyoruz.

Cruelty Free : Ne demek peki bu ?

Kelime anlamı Zulme Karşı – Zulümsüz demek. Bilmeyenler için kısaca açıklamak gerekirse; hayvanlar üzerinde deney yapılmadan, tamamen laboratuvar koşullarında üretilen ve tüm testleri yine laboratuvar ortamında ki bu dokularda gerçekleştirerek ortaya çıkarılan bu ürünler, Cruelty Free standardı altında toplanmaktadır. Akıllarda laboratuvar ortamında ki suni dokular insan bünyesi ile bir olabilir mi diye sorular gelse de hayvan dokusu ile insan dokusunun da aynı yapıda olmadığı sonucuna ulaşabiliriz.

cruelty free logosu
cruelty free logosu
Bu aslında tamamen vicdani bir akım. Gözünüze süreceğiniz bir far bir maymunun gözüne, saçlarınız için kullanacağınız bir şampuan bir köpeğin tüm sırt derisine, şahane kokmak için sıkacağınız bir parfüm bir kedinin nefes alamamasına neden oluyorsa bu ürünleri gönül rahatlığı ile kullanmanız imkansızlaşır. Dediğimiz gibi tamamen vicdani bir durum. Bu konu herkesin umurunda olmayabiliyor, zira Cruelty Free Ürünler diğer ürünlere göre çok olmasa da bir miktar daha pahalı. Ama hayat kurtarmak ve hayvanlara zarar gelmemesini düşünmek ne kadar da güzel değil mi?
Cruelty Free olan ürünlerin sınıflandırılması aşağıdaki gibidir:
 • Not Tested On Animals (Hayvanlar Üstünde Denenmemiştir)
 • Free From Animal Testing (Hayvan Testi Yapılmamıştır)
 • Cruelty Free – International
 • Cruelty Free
 • Buav Approved
 • No Animal Ingredients or Testing (Hayvansal İçerik Ya da Hayvansal Test Yok)
 • Fighting Animal Testing (Hayvan Testine Savaş Halindeyiz)
 • Against Animal Testing (Hayvan Testine Karşıdır)
 • All Products Not Tested On Animals

Yukarıda ki metinlerin bulunduğu ürünleri kozmetik amacıyla kullanacaksanız, bir hayvan sever olarak gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz. Hatta baktınız ki üründe logo ya da yazı ile belirtilmiş bir bilgi yok. Hemen Peta’nın sitesine girip marka taraması yapabilirsiniz. Merak edenler için adres; http://features.peta.org/cruelty-free-company-search/index.aspx

Tüm bunların yanında ürünlerin hayvanlar üzerinde özellikle denenmesini isteyen ülkeler var ve bu konu gerçekten çok can sıkıcı bir hal taşıyor. Bu ülkelerin başında hepimizin çok iyi bildiği, üzerinde dünya kadar kampanyalar yapılan Çin geliyor. Neden bu tip bir politikaları var çözmek imkansız tabi ama eğer gerçek anlamda ürün seçimi yapmak isterseniz bu konuyu da atlamamanız gerekiyor.
Dünya devi bir çok marka maalesef hayvanlar üzerinde deney yapmaya devam ediyor ve bunu da açıkça dile getiriyor. Sadece kozmetik değil tam aksine bu ürünler evimizde kullandığınız temizlik malzemelerine kadar iniyor. Ve bazı markalarda az önce bahsi geçtiği gibi Çin’de satış yaptığı için markaya has özelliğini yitirme noktasında kalıyor.
Güzel bir ayrıntı vererek bu yazıyı Sağlık Pasajı.com olarak sonlandırmak istiyoruz. Türkiye’de de artık bir çok marka Cruelty Free logosuna sahip ya da sahip olabilmek için üretim felsefelerini değiştirme yolunda ilerliyor.
Evinizde kediniz, köpeğiniz ya da herhangi bir evcil hayvanınız varsa eminim bu konu daha fazla ilginizi çekecektir. Sizin iyi-kötü her gününüzde yanınızda olan, hiç bir şeye ses çıkarmayan bu canlılara zulüm çektirmek biz insanoğluna göre olmamalı. En yakın dostunuzun hayatını her gün biraz daha sona yaklaştırmak ister miydiniz ? Yorum sizin

BİR CEVAP BIRAK