Delik Korkusu (Tripofobi) Nedir ve Belirtileri Nedir? Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin? ...

Delik Korkusu (Tripofobi) Nedir ve Belirtileri Nedir?
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

2240
0
PAYLAŞ
Delik Korkusu (Tripofobi) Nedir ve Belirtileri Nelerdir?
Delik Korkusu (Tripofobi) Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Delikli ve gözenekli yapılara karşı duyulan korku ve kaygılar Tripofobi adıyla adlandırılmaktadır. Tripofobi’ye haiz olan kişilerde bu yapılara karşı yüksek korku ve kaçınma duygusu oluşur. Niçin oluştuğu bilinmeyen bir hastalık olan Tripofobi, içi dolu yada boş olan gözeneklere karşı duyulan rahatsızlığı ifade etmektedir.

Bilhassa son yıllarda ortaya çıkan bu rahatsızlığın geniş kitleleri etkilediği tespit edilmiştir. Avrupa’da meydana getirilen araştırmalara bakılırsa her 100 kişiden 15’i bu rahatsızlığı taşımaktadır. Çoğu zaman zararsız bir hastalık olarak malum Tripofobi, insanlarda yüksek hastalık ve kaygı durumu oluşturarak ortaya çıkar. Uzmanların açıklamalarına bakılırsa, bu delikli gözenekler mide bulantısı, aşırı korku, duyarlılık ve kaçınma durumu hissettirebiliyor.

Delik Korkusu Hangi Şeylere Karşı Ortaya Çıkıyor?

Tripobi, lotus benzer biçimde bir tek içi dolu deliklere haiz olan bitkilere karşı oluşmuyor. Bu rahatsızlığı tetikleyecek pek fazlaca durumun olduğu biliniyor. İçi boş yapılar, karmaşık delik görüntüleri, sünger yapısını çağrıştıran görüntüler vs. benzer biçimde durumlarda da oluşuyor. Ek olarak Tripobi’ye haiz olan kişiler tertipli ve muntazam delik yapılarından da rahatsız olabiliyor. Bu ise küme yapılara haiz olan bitkilerden oluşuyor. Delik ve korku kelimelerinden türemiş olan Tripofobi aslen tam olarak bir korku anlamını içermiyor. Rahatsızlığı yaşayan kişiler bu deliklerden korkmaktan fazlaca, tiksindiğini ve hastalık yaşadığını bildiriyorlar. Tripofobi’yi bu durumda korku halinin haricinde değerlendirmek gerekiyor.

Tripofobi Belirtileri Nedir?

Çoğu zaman rahat bir hastalık olarak malum Tripofobi’yi pek fazlaca insan fazlaca şiddetli olarak yaşayabilmektedir. Bilhassa bu vakalar için tedavi şarttır. Kişilerin bu şekilde problemler yaşaması ise akıllara Tripofobi riskini getirmelidir.Uzun soluklu korku ve kaygı durumu Tripofobi rahatsızlığından olabilir. Kişilerin bu yapılara karşı oluşan aşırı hassasiyeti Tripofobi’ye işaret etmektedir.

Durumdan kaçınma ise rahatsızlığın öteki emareleri arasındadır. Hastaların bu gözeneklere karşı duyduğu kaçma hissinin sürekliliği gene bu rahatsızlığa işaret edebilir. Kişilerin duyduğu korkunun ve kaygının toplumsal yaşamını etkilemesi durumu, öteki emareler arasındadır. Bilhassa bu durumlarda Tripofobi için bir uzmandan yardım almak gerekir. Yoğun anksiyeteye bağlı olarak uzunca bir süredir ürkü ve kaygı duymak, gene bu hastalığın emareleri arasındadır.

Yazar: Cansu Kutlu

Okuduğunuz için teşekkürler.

Sıhhat Pasajı.com tarafınca BilgiUstam.com referans alınarak derlenmiştir.

BİR CEVAP BIRAK