Doğru Emzirme Teknikleri Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin?

Doğru Emzirme Teknikleri
 • Değerlendirme
 • defa değerlendirildi

 • 0 değerlendirme
  • Kaç Puan Verirsin?

1692
0
PAYLAŞ
Doğru Emzirme Teknikleri
Review of:

Reviewed by:
Rating:
5
On 19 Eylül 2016
Last modified:19 Eylül 2016

Summary:

Bu yazımızda sizlere, anneler için doğru emzirme teknikleri ve yöntemlerinin neler olduğuna dair bilgi vereceğiz

Merhaba değerli Sağlık Pasajı.com takipçileri. Anne olduysanız ve çocuğunuzu emzirme konusunda bilgi arıyorsanız bu yazı tam da size göre! Bu yazımızda sizlere, anneler için doğru emzirme teknikleri ve yöntemlerinin neler olduğuna dair bilgi vereceğiz. Okumanızı tavsiye ederiz.

Doğumdan sonra ki ilk yarım saat içinde emzirmeye başlayın!. Eğer ilk sütü (ağız) bebeğinize emzirdiğiniz zaman bebeğinizin bağırsakları olgunlaşır ve ilk dışkısını daha kolay çıkarır. Ağız sütünün içinde bebeği mikroplardan koruyan savunma hücreleri bulunur.Anne sütü bebeğin ilk aşısı gibidir.Onu ishal, zatürre,kulak iltihabı, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korur. Anne sütü alan bebekler daha az hastalanır,hastalandıklarında daha çabuk iyileşirler.

Bebeği Doğru Emzirme Teknikleri

 1. Bebeğinizi baş,omuz, ve poposundan kavrayın.
 2. Bebeği kendi vücudunuza dönük tutun.
 3. Bebeğin çenesi ve burnu memeye değmelidir.
 4. Alt dudak dışa dönmeli,burnu açık olmalıdır.
 5. Memenin ucunu değil kahverengi yuvarlak kısmını ağzının içine almalıdır.
 6. Emerken şapırtı sesi duyulmamalıdır.
Anneler İçin Doğru Emzirme Teknikleri
Anneler İçin Doğru Emzirme Teknikleri

Meme ucunuzda çatlaklar varsa doğru tutmuyor ve doğru emzirmiyorsunuz demektir. Göğüslerinizde herhangi bir problem olduğunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz. Bebeği her istediğinde memeyi bırakana kadar , özellikle gece boyunca emzirin.Çünkü emzirmenin başlangıcında sütünüz sulu kıvamlıdır, ama bebeğiniz emmeye devam ettikçe içindeki yağ miktarı artar. Yağlı sütü de emen bebek hem doyar,hem daha çok kilo alır. Rahat ve huzurlu bir bebek olur.Bebeklerde normal emzirmeye rağmen doğumu izleyen 8-12 inci günlerde 3-4 üncü haftalarda ve 3 üncü ayda sık sık ağlama ve emme isteği görülebilir.Bu durumun nedeni anne sütünün yetersizliği değil bebeğin söylenilen sürelerdeki hızlı büyümesinden kaynaklanan “iştah artışıdır”.

Bebek ne kadar süt emerse anne o kadar çok süt üretir.Çalışan Anneler sağılmış anne sütü herhangi bir bebek mamasından daha faydalıdır. Sağılan anne sütü oda ısısında 4-6 saat,buzdolabında 8 saat dayanır. Bebeğe ilk 6 ay sadece anne sütü verin başka yiyecek ve içecek vermeyin.Anne sütü ile beslenen bebeklerin zeka seviyeleri daha fazla olur.Bebeğinize emzik veya biberon vermeyin.Emzik veya biberon emen bebek anne memesininde yalnızca ucunu emer ve yeterli süt alamayacağı için doymaz.Bu yüzdende bebeğiniz sık sık ağlar,meme başı çatlakları oluşur.

Emziren annelerin daha çabuk kilo verdiği bilinmektedir. Emziren annelerde menopozda kemik erimesi daha az görülür.Anne sütünde yeterli miktarda vitamin vardır.Bunun için bebeğe meyve suyu ya da şekerli su vermenize gerek yoktur.

BİR CEVAP BIRAK