Dudak Kuruması İçin Yapılması Gerekenler Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin? ...

Dudak Kuruması İçin Yapılması Gerekenler
 • Değerlendirme
 • defa değerlendirildi

 • 0 değerlendirme
  • Kaç Puan Verirsin?

1163
0
PAYLAŞ
Dudak Kuruması İçin Yapılması Gerekenler
Dudak Kuruması İçin Yapılması Gerekenler

Reviewed by:
Rating:
5
On 13 Eylül 2016
Last modified:13 Eylül 2016

Summary:

Dudak Kuruması İçin Neler Yapmanız Gerektiğini Sağlık Pasajı.com Olarak Bu Yazımızda Sizlere Anlattık. Mutlaka Okuyun!

Bazı zamanlarda birçok kişi dudak kuruması yaşadığını görebilir. Bunda fazla korkulacak bir durum yoktur. Dudaklar susuzluktan kuruyabilir .Bunun yanı sıra güneşe ve rüzgara fazla maruz kalmaktan dolayıda dudaklarda kuruma zaman zaman gözlenebilir. Bazen dudak kuruması B vitamini ekskliğinden dolayı da gerçekleşebilir. Vücutta folit eksikliği varsa dudaklarda çatlamalar görülebilmektedir. Bazen dudak kuruması, ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Kuru ve çatlak dudakların belirtilerinde sayacağımız husus eğer sizlerde de mevcutsa hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.

Kuruyan Dudaklar için Ne Yapmalıyım ?

 1. C ve B vitamini içeren gıdalar tüketmek faydalı olacaktır.
 2. Dudak kremini yememek gerekir
 3. Kötü hava koşullarında dışarı çıkmak zorunda kalırsanız yoğun krem kullanmaka gerekir.
 4. 2 damla gliserini 1 çay kaşığı süt kreması ile karıştırıp yatarken sürmenizi SağlıkPasajı.com olarak tavsiye ederiz. Dudak çatlaklarına çok iyi gelir.
Dudak Kuruması B Vitamini Eksikliğinden Kaynaklanıyor Olabilir
Dudak Kuruması B Vitamini Eksikliğinden Kaynaklanıyor Olabilir

Dudak Kurumasına Karşı Yapmanız Gereken Önlemler

 • Dudak kurumasının en bilinen nedeni, yeteri kadar su tüketmemektir. Özellikle yaz aylarında vücut oldukça su kaybına uğrar. Dudaklarımızda bundan olumsuz yönde etkilenir ve kurur. Bu yüzden bol bol su tüketmek dudak kuruluğuna karşı alınacak en iyi önlemdir.
 • Dudak kuruluğuna neden olan diğer bir neden ise hava koşullarıdır. Aşırı sıcak ya da aşırı soğuklar dudak kuruluğuna neden olur. Bu yüzden dışarı çıkmadan önce dudaklarınızı koruyacak bir takım nemlendirici özellikteki stickler kullanmanızı tavsiye ederiz.
 • Dudaklarımızda cildimizin diğer bölgeleri gibi deri değişimi yaşamaktadır. Ölü deriyi atıp dudaklarınızı canlandırmak için, dişlerinizi fırçaladıktan sonra dış fırçası yardımıyla dudaklarınızı da hafif şekilde fırçalarsanız, ölü deriden arındırmış olursunuz.
 • B vitamini eksikliği de dudak kuruluğuna neden olur. Gün içinde B vitamini takviyesi sağlayacak besinler tüketebilirsiniz. Mesela ceviz, B vitamini açısından oldukça zengindir.
 • Sigara kullanan kadınların dudakları daha fazla kurur. Bu yüzden sigara kullanımını bırakmalısınız.
 • Aşırı strese maruz kalmak da dudak kuruluğuna yol açmaktadır. Bu yüzden stresten uzak durmaya çalışın.
 • Ofis ya da ev de bulunduğunuzda, bu mekânların havasının nemli olmasına dikkat edin. Nemsiz mekânlar da dudak kurumasına yol açmaktadır.
 • Dudaklarınızı sık sık yalamayın. Buda aşınmasına ve kurumasına yol açmaktadır.

Bunların dışında sürekli bir dudak kuruluğu yaşıyorsanız, bir rahatsızlıktan dolayı ya da kullandığınız bir ilaçtan dolayı olabilir. Bir doktora başvurmanız tavsiye edilir. Sonuç olarak; dudak kuruması belli başlı sebeplere dayandığı gibi, ciddi bir hastalığın ön belirtisi de olabilir. En net çözüm olarak bir doktora başvurabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

BİR CEVAP BIRAK