Eritematöz Gastrit Nedir? Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin?

Eritematöz Gastrit Nedir?
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

1870
1
PAYLAŞ
Eritematöz Gastrit Nedir
Eritematöz Gastrit Nedir

Reviewed by:
Rating:
5
On 14 Eylül 2016
Last modified:14 Eylül 2016

Summary:

Bu yazımızda sizlere eritematöz gastrit hakkında bilgi vermeye çalıştık. Okumanızı tavsiye ederiz.

Eritematöz gastrit, mide iç zarında ki bir iltihaplanmadan oluşan bir gastrit çeşididir. Eritamatözun kelime anlamı kızarıklıktır. Kronik eritamatöz gastrit, mide iç zarı bir tahrip geçirir ve zar bu tahrip sonucu kızarır. Bu tahribatın çeşitli nedenleri vardır. Bakteriyel nedenlere dayandığı gibi akut nedenlerine de dayanabilir. Gastrit midenin iç yüzünde bulunan mukoza tabakasının iltihaplanmasıdır. Erişkinlerde ileri yaşlarda olmak üzere tüm toplumda sık görülen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla kronik gastrit görülür. Ülsere göre daha yüzeysel bir hasar vardır.

Eritematöz Gastrit, Toplumda Sık Rastlanan Bir Mide Rahatsızlığıdır
Eritematöz Gastrit, Toplumda Sık Rastlanan Bir Mide Rahatsızlığıdır

Fakat daha derinlere geçebilir ve ülser oluşturacak şekilde aşındırma yapabilir. Kronik eritamatöz gastrit, çoğunlukla bakteriyel enfeksiyon sonucu oluşur. Yoğun antibiyotik tedavisi sonucu başarılı bir tedavi gerçekleştirilir. Toplumda sık rastlanan bir mide rahatsızlığıdır. Belirti vermeden de görülebilen bir hastalık olduğundan yaklaşık her iki yetişkinden birinde kronik eritematöz gastrit vardır. Şimdiye kadar bilinenler en önemli faktörlerin arasında, kronik H. pylori enfeksiyonu dikkat çekmektedir. Bütün dünyada bu bakteriye rastlanır. Gelişmekte olan ülkelerde en yüksek enfeksiyon oranına sahip hastalık yapan bir bakteridir. Amerikalı yetişkinlerin yüzde 50’sinde görülmektedir. Yalnız bu bakterinin, çocukluk döneminde alındığı ve vücutta yıllar boyunca barındığı düşünülmektedir. Beslenme alışkanlığı, gastrit oluşumunda önemli bir faktördür. Kötü beslenme, alkol kullanımı, doğrudan mide yüzeyini tahriş ederek gastrite neden olabilir. Sigara kullanmak, mide üzerinde etkili olan siniri uyararak asit salgısını arttırır. Fazla asit gastrite sebep olur.

Öncelikle, bir gastroenterolog’a ya da dahiliye uzmanına başvurmanız gereklidir. Kronik eritamatöz gastrit, tanısını koymak için, hastanın öyküsünü dinlemek yeterli olabilir. Gençlerde, ilaç tedavisi ile mide asidi azaltılmaya çalışılır. Yetişkinlerde ise bu yeterli olmayıp cerrahi müdahaleden yararlanılır. Ama nasıl tedavi uygulanırsa uygulansın kendisinden sonra başka hastalıklara çevirebilme durumu olduğu için her daim dikkat edilmelidir bu hastalığa. Bir ilaç tedavisiyle birlikte, diyet tedavisi uygulanır bazen ömür boyu uygulanmak zorunda kalınabilir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK