Gıda İntolerans Testi Nedir ve Neden Yapılır? Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin? ...

Gıda İntolerans Testi Nedir ve Neden Yapılır?
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

1203
0
PAYLAŞ
Gıda İntolerans Testi Nedir

Reviewed by:
Rating:
5
On 7 Eylül 2016
Last modified:7 Eylül 2016

Summary:

Gıda İntolerans Testi Hakkında İnsanların Aklında Pek Çok Soru Var. Peki Bu Soruları Giderecek En Doğru Bilgiler Nerede? Cevabı Bu Yazıda Bulacaksınız.

Gıda İntoleransı, bir başka adıyla gıda duyarlılığı, bazı gıdalara karşı gösterilen aşırı hassasiyet sonrası ortaya çıkar. Özellikle halk arasında genellikle inek sütüne karşı ortaya çıkan bu hassasiyetin başlıca sebepleri, ilgili gıdanın emilimi ve sindirilmesi için kullanılan enzimlerin veya enzim çeşitlerinin yeterince vücut tarafından sahip olunmamasıdır.

Örneğin, laktaz enzimi olmayan kişilerde, süt şekeri kan dolaşımına karışabilecek daha basit biçimlere dönüşemez. (KAYNAK)

Gıda İntolerans Testi Nedir?

Gıda İntolerans Testi Nedir
Gıda İntolerans Testi Nedir

Hangi gıdalara karşı aşırı duyarlılığınız veya aşırı hassasiyetiniz varsa bu hassasiyeti ölçmek için uygulanan teste verilen addır. Kan numunesi alınarak ölçülen bu test modelinde 300’e yakın parametrenin tespiti yapılır ve testi uygulayan kişiye sunulur. Nelere duyarlılığı olduğu anlatılır ve bunlar konusunda doğru diyetisyen ve doktorlara yönlendirme sağlanarak, duyarlılık sahibi olan kişi için uygun bir diyet listesi hazırlanır.

Örneğin, süt içmek isterseniz, süt şekerinin parçalanmamış hali bulunan kutu sütlerin içilmesi tavsiye edilmez. Bu tarz hassasiyet sahibi olanlar için ve özellikle şişkinlikten rahatsız olanlar için üretilmiş, içine laktaz enziminin ayrıca katıldığı kutu süt modelleri vardır. Diyetisyenler, bu tarz kişiler için, kişilerin süt isteklerine göre bu tarz sütleri içmelerini tavsiye edebilirler.

Gıda İntolerans Testi Yapan Kurumlar

Size önerebileceğimiz ve Gıda İntolerans Testi yapan başlıca 3 kaliteli kurum var. Bu kurumlar aşağıdaki gibidir:

  1. Pinnertest
  2. Yorktest Türkiye
  3. Cambridge Test Kurumu

Umarız SağlıkPasajı.com olarak, Gıda İntolerans Testi konusunda hazırlamış olduğumuz bu yazı sizin sağlığınıza yardımcı olur. Bir sonraki sağlık dolu yazımızda görüşmek üzere. Yorumlarınızı eksik etmeyin…

BİR CEVAP BIRAK