Göz Sağlığı Açısından Vitamin Takviyesi Önemli Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin? ...

Göz Sağlığı Açısından Vitamin Takviyesi Önemli
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

1122
1
PAYLAŞ

Dengeli ve sağlıklı beslenme göz sağlığı koruduğu gibi bir çok hastalığın gelişimini de zayıflattığı yapılan araştırmalar sonucu ortaya açıkça çıkmaktadır.

A vitamini açısından zengin bir kaynak olan havucun gözlere iyi geldiğini herkes bilir. Fakat göz sağlığı açısından havuç tek başına yeterli gelmiyor. Gözlerimizin ihtiyacı olan vitaminlerin önde gelenleri A,C,E ve B2 vitaminleridir. Aynı zamanda Omega3, Omega6 yağ asitleri ve çinko, magnezyum minerallerinin gözlere oldukça yararı bulunmaktadır.

Gece Körlüğüne Karşı A Vitamini

A vitamini  gözlerin karanlıkta görmesi ve alacakaranlığa alışması açısından yardımcı olur. Fakat A vitamini eksikliğinde gözün üç bölümü aynı zamanda etkilenmektedir. Retinada bulunan rod hücreleri , A vitamini eksikliğinde hassaslaşmaktadır ve A vitamini eksikliği göz kuruluğuna sebep olarak görmeye olumsuz olarak etki eder.

A vitamini yeterli miktarda alındığı takdirde , gece körlüğü ,katarakt oluşmasını ve  makula dejenerasyonu nu geciktirir.  A vitamini çoğunlukla Balıkyağı , böbrek , süt , karaciğer , yumurta sarısı , gibi hayvansal besinler başta olmak üzere  havuç , buğday , baklagiller , mantar , ceviz ,fıstık , domates gibi besinlerde de bulunmaktadır. Hayvansal besinler tüketmeyen vejeteryan insanlarda A vitamini eksikliği görülebilir.

B2 Vitamin Yetersizliği Yanma Ve Kaşınmaya Neden Oluyor

Vücudun ihtiyaç duyduğu enerji üretimi , tırnak, saç ,cilt , deri ve göz sağlığı için oldukça önemli olan B2 vitamini aynı zamanda göz yorgunluğunu da azaltmaktadır. Eğer B2 vitamini eksik alınırsa gözlerde kaşınma ve yanma ,kornea hastalıklar ve ışığa doğru hassasiyet gibi sorunların ortaya çıkabilmektedir. B2 vitamini yeterli alındığı zaman ileri yaşlarda sık görülen katarakt oluşumunu engellemekte. Hayvansal besinler , balık, Karaciğer , süt , yoğurt ,peynir ,ıspanak , brokoli türü yeşil sebzeler ve baklagiller B2 vitamini açısından oldukça zengin doğal kaynaklardır.

Retina Dejenerasyonuna Karşı E Vitamini

E vitamini yağda eriyen bir antioksidan olup , vücudun , kalp ,damar , sinir ve beyin gibi fonksiyonlarının düzenlemesine yardımcı olur .E vitamini yeterli miktarda alındığında kronik göz hastalıklarına yakalanma riskini de azaltmaktadır ve retina dejenerasyonunu engellemede yararlıdır.

E vitamini bulunan besinler:

Ceviz, badem  kırmızı et , zeytin ve Ayçiçek yağları ,tereyağı ,kivi ,muz , brokoli ve ıspanak gibi gıdalar.

Diyabetik Retinopatiyi C vitamini Engellemekte

C vitamini insan sağlığı ve göz sağlığı açından önemli olduğu gibi aynı zamanda gözleri katarakt ve makula dejenerasyonuna karşı korumaktadır. Diyabetik hastaların göz sağlı açısından yeterli miktarda C vitamini almaları şekerin damar ve sinirlerde oluşturduğu hasarları engellemekte. Yani C vitamini diyabetik retinopatiyi  engellemekte.

Omega3 ve Omega6 Göz Kuruluğunu Engellemekte

Yapılan araştırmalar neticesinde  Omega3 ve Omega6 yağ asitlerinin göz ve beyin sinirlerinin gelişmesinde büyük rol oynadığı gibi göz kuruluğunu  da engellediği  ortaya çıkmıştır. Balık , balık yağı , ceviz ve keten tohumu önemli miktarda Omega 3 , mısır özü , soya ve Ayçiçek yağlar da Omega6 içerirler.

Kabak ve Ispanak Göz Sağlığı için Yararlı

Göz sağlına olumlu yönde etki eden diğer besinler şöyledir:

Antioksidan kaynağı olan üzüm çekirdeği makula dejenerasyonunda ve diyabet hastalığında görülen sinir ve damar hasarlarından kaçınmak için tüketilir. “Zeaksantin” adlı madde içeren mısır ilerleyen yaşlarda görülen görme bozuklukları riskini minimal düzeye indirir. Kabak ve ıspanak sebzeleri içerdikleri lutein nedeniyle ışığın zararlı etkilerini engeller ,gözlere epey faydalıdır. Mesozeaksantin ve zeaksantin göz dibinde makula çevresinde bulunan bir pigmenti oluşturur. Halk arasında sarı nokta diye tabir edilen makula dejenerasyonu hastalığı ve katarakt kabak ve ıspanak tüketimi sayesinde daha az görülmekte.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK