Horlama Sorunu Nasıl Tedavi Edilir? Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin? ...

Horlama Sorunu Nasıl Tedavi Edilir?
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

1130
1
PAYLAŞ
Horlama Sorunu Nasıl Tedavi Edilir

Reviewed by:
Rating:
5
On 9 Eylül 2016
Last modified:9 Eylül 2016

Summary:

Horlama sorunu pek çok kişinin yaşadığı bir problem. Bu problemi çözme adına bu yazımızda bazı ipuçları derledik. Lütfen okuyun!....

Horlama sorunu dünya üzerindeki toplam insan nüfusunun neredeyse yarısı ilgilendiren bir sağlık problemidir. Gece uyku esnasında her ne kadar horlayan kişi bu sorunun farkında dahi olmasa da, çevresindekiler uyumasını imkansız hale getirebilir. Horlama sorunun sadece çevredeki insanları rahatsız eden bir durum olarak görülse de, uzun vadede kişinin sağlığı açısında birçok risk oluşmasına neden olmaktadır.

Horlama sorunu yaşayan kişiler çevrelerindeki tepkilerin büyümesini beklemeden uzman bir hekime başvurmalıdır. Hekim tarafından yapılan endoskopik muayene ile hastanın horlamasına tam olarak neyin neden olduğu saptanır. Horlama sorunu genel olarak iki sebepten görülmektedir; burun arkasında bulunan geniz etinin genişlemesi ve boğaz bölgesindeki arka damağın yumuşaması en yaygın horlama nedenleridir.

Horlama Sorunu Nasıl Çözülür?

Horlama Sorunu Nasıl Çözülür
Horlama Sorunu Nasıl Çözülür

Burnun arka bölümündeki geniz eti zamanla yapısını kaybeder ve bollaşarak aşağı doğru sarkar. Solunum işlemi esnasında akciğerlere alınan hava, geniz eti tarafından oluşturulan bir direnç ile karşılaşarak horlama soruna neden olur. Bu durumda kişiye hekim tarafından ilaç tedavisi uygulanır ve kişinin ilaçları aksatmadan kullanması durumundan birkaç hafta içerisinde geniz etinin yapısı sıkılaşır. Hekim tarafından verilen horlama ilaçları ile geniz eti doğal haline döndüğün de horlama sorunu da ortadan kalkmış olur.

Damak yumuşamasına bağlı olarak gelişen horlama sorunlarında da kişiye ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Boğaz bölgesinde bulunan arka damağın uyku esnasında yumuşaması, dilin aşağı doğru kaymasına neden olur. Nefes borusuna doğru sarkan dil ise bu bölgede sıvı birikmesini ve nefes alınırken havanın bu sıvılara sürtünmesi sonucu horlama sesinin çıkmasına neden olur. Çoğu hastaya uygulanan horlama spreyi tedavisi, oldukça hızlı bir şekilde sonuç alınmasını sağlamaktadır. Kişi gece yatmadan önce boğazının arka kısmına püskürttüğü ilaç ile uyku esnasında damağın yumuşamasını engeller. Böylece çok hızlı bir şekilde etki eden ilaç ile horlama sorunundan da kurtulmuş olur.

Horlama sorunun bazı geniz eti genişlemelerinde solunumun tamamen durabilmesine neden olabilmektedir. Uyku esnasında kesilen solunum da tekrar geri dönme şansı olmayabilir. Bu tür ölüm riski olan horlama sorunlarında, hekimler hastanın biran önce ameliyat olmasına karar verebilmektedir.

1 YORUM

  1. […] Horlama sorunlarının ciddiye alınarak tedavisi için uzman bir hekime başvurulması çok önemlidir. Horlamaya neden olabilen birçok farklı sorun olduğundan, kişinin kendi başına piyasada satılan horlama önleyici ürünler ile horlama sorununa kalıcı bir çözüm sağlaması oldukça güçtür. Çünkü kişinin öncelikle horlamasına neden olan fiziksel sorunu tam olarak belirlemesi gerekir ki böylece sorunun çözümüne yönelik doğru tedaviyi rahat bir şekilde uygulayabilsin. Örneğin; uyku esnasında damak dokusundaki yumuşama nedeni ile dilinin arkaya sarkmasından horlayan bir insan, burun bandı kullansa da uykuda horlama problemi devam edecektir. Çünkü sorun burun deliklerinde ya da burun bölgesinde değil, tamamen boğaz bölümündeki damak dokusu ile ilgili bir durumdur. Bu kişinin uzman bir hekime müracaat ederek doğru ilaç tedavisi ile birkaç hafta içerisinde uykuda horlama sorunundan büyük bir ölçüde kurtulması mümkünken, kişinin kendi başına tedavi uygulamaya çalışması nedeni ile sorun uzun bir süre boyunca devam etmektedir. […]

BİR CEVAP BIRAK