Hurmanın İnanılmaz Faydaları Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin?

Hurmanın İnanılmaz Faydaları
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

641
0
PAYLAŞ
Hurmanın İnanılmaz Faydaları
Hurmanın İnanılmaz Faydaları

Çağımızın gelmiş geçmiş tüm hastalıklarında kullanılan ve şifa olarak malum hurmanın insan sağlığı için çeşitli yararları bulunmaktadır. Varlıklı gıda değerine haiz olan hurma her türlü hastalıkta direnç artırıcı bir güç olarak bilinmektedir. Hurma ideal besleyici bir gıdadır. İçerisinde bulunan şeker, lif haricinde bir de yağının haricinde da 15’e yakın ayrı mineral ve A vitamini, B1 vitamini B2 Vitamini ve bağışıklık açısından varlıklı olan C vitamini bulunmaktadır. Diş hastalıklarına iyi geldiğinden öncesinden oluşabilecek diş çürümelerinin önüne geçiyor. Peki, bu kadar varlıklı bir enzime haiz iken hurma bir öteki yararları neler isterseniz sizlere bu mevzuda kafi ve detaylı detayları aktaralım. Bakalım hurmanın çeşitli yararları neler hep beraber öğrenelim.

Hurmanın İnsan Sağlığına Çeşitli Faydaları Nedir?

• İnsanın zinde kalmasına destek olan, hatta muhteviyatında 10 ‘dan fazla element içeren varlıklı bir gıda değerine haiz bulunduğunu hatırlatmak isteriz. Bundan dolayı hurma, yaşamsal bakımından oldukça sağlıklı bir gıdadır. Bunu tüketen birçok insan uzun seneler dirençli bir halde yaşayarak hayatlarına sağlıklı bir halde devam etmektedirler.
• Hurma zekâ gelişimi içinde iyi bir rol oynamaktadır. Bilhassa gelişim çağlarında olan evlatların hurma yemesi gerekir. Zekâ elişimi iyi bir derecede ilerlerken bununla birlikte kemik gelişimi de muntazam bir halde gelişmektedir. Bundan dolayı muhteviyatında mevcud varlıklı kalsiyum zekâ ve gelişim için oldukça ehemmiyet taşıyor. Sizlerde çocuklarınıza bilhassa okul çağlarında olan çocuklarınıza tertipli bir halde hurma yeme alışkanlığını edinebilir, sağlıklı gelişimlerini bu şekilde seyredebilirsiniz.
• Hurmanın neredeyse 1 tanesi bir bardak süt ile eş değerde bulunduğunu biliyor muydunuz? Çocuğunuza süt verme alışkanlığı ile bir de yalnız 1 tane hurma yedirmeniz, onun ileriki yaşantısında daha parlak zeka olmasına katkıda bulunur. Hafızaya oldukça iyi geldiği malum hurmanın faydası bilhassa bu mevzuda oldukça fazladır. Ek olarak hurmalar bağırsak enzimlerinde retina olarak A vitaminine dönüşerek neredeyse 15,6 mg eş değerde beta karoten içermektedir. Bundan dolayı bellek kaybı benzer biçimde durumların önüne geçmekte ve unutkanlığa inanılmaz aşama iyi geldiği bilinmektedir.
• Hurma bununla birlikte oldukça iyi derecede kanser önleyicidir. İçerisinde bulunan yüksek lif deposu kanserli hücreleri öncesinden tespit ederek öldürüyor. Böylece şahıs kansere yakalanma riskinden de bu şekilde kurtulmuş oluyor. Eğer uzun seneler sağlıklı bir yaşamı arzu ediyorsanız kanseri engellemiş olan hurmayı yeme alışkanlığını sürdürebilirsiniz. Bilhassa Arap devletlerinde hurmayı sevmiş olarak yiyen Araplar bundan dolayı uzun seneler kanser benzer biçimde rahatsızlıklar ile savaşım etmek zorunda kalmıyor. Bunun sebebi ise hurma yeme alışkanlıklarını sürdürdükleri içindir. Kanserli hücreler ile savaşan hurma sizi sadece korur. Beta karoten açısından yüksek olan hurma kanser önleyici bir özelliği ele almaktadır.
• Hurma antioksidan deposu olduğunda mide içinde arınan zehirli bakterileri öncesinden tespit eder ve bunu dışa atarak zehirli toksinlerin dışa atılmasına katkıda bulunur. Bilhassa damar tıkanıklığı yaşayan kişiler günde yalnız bir tane hurma yerlerse damarları kısa sürede bu tıkanıklıktan kurtulacaktır. Bu yüzden hurma damar tıkanıklığını açarak tedavi işlemini de ele alır. Damar rahatsızlığınız var ise her gün bir tane hurma yiyin. Bunun tesirini fazlası ile görmüş olacaksınız.

• Hurma kalp rahatsızlıklarını da öncesinden tespit eder ve engeller. Kalbinize ilaç olan ve ihtimaller içinde kalp krizlerinin önüne geçen hurmanın kalp sağlığı bakımından ne kadar varlıklı bir gıda bulunduğunu sizlere hatırlatmak isteriz.
• Dönemin hastalığı olarak malum damar sertliği ve kolesterol son zamanlar her insanın şikâyet etmiş olduğu bir hastalık türüdür. Bundan dolayı hastanelere akın eden birçok insan bunu atlatmanın yollarını arıyor ve ilaç tedavisine başlıyor. Sizlere bir ilaç kullanmanıza gerek kalmadan yalnız hurma yemenizi ve bu hastalıkların önüne geçmenizi istiyoruz. Hurma fena kolesterolü öncesinden tespit eder ve sizi damar sertliği, varis, damar tıkanıklığı kalp krizleri benzer biçimde rahatsızlıklar ile savaşım etmenize katkıda bulunur.
• Hurma bir de en oldukça gebelik sürecinde ve sonrasında yararlı olmaktadır. Süt yapıcı özelliği olduğundan bebek bu besleyici anne sütünden fazlası ile almaktadır.
• Hurmanın hamilelikte de faydalarını saymakla bitiremeyiz. Üstelik doğumu kolaylaştıran bir özelliğe haizdir. Rahim kaslarını kuvvetlendirerek doğum vakasında sizlere kolaylıklar sağlar. Ek olarak hamile hanım bebeğinin gelişmesini hurma yardımıyla arttırır. Bebeğin kemik gelişimi, büyümesi ve zekâ gelişimi en iyi seviyede olur. Muz ne kadar gıda öğesi içeriyor ise yalnız bir tane hurmada 3 tane muz kalorisi vardır. Bu da gıda ve vitamin bakımından hurmanın daha varlıklı bulunduğunu gösterir. Süt içerken de bir bardak kafi gelse de siz bir hurma yerken o sütün gıda kıymetini ikiye katlamış oluyorsunuz. Kısacası hurma tek başına birçok gıdaya taş çıkartacak değerdedir.
• Hurma bununla birlikte iktidarsızlığa iyi gelir. Evlendikten sonrasında bir ekip problemler ile karşılaşan erkekler belli bir süre iktidarsızlığa yakalanırlar. Bu da onlar için üzücü bir durumdur. Fakat hurmada mevcud güç ve kıymet bu soruna da destek oluyor. Hurma palmiyesi öteki ülkelerde sırf bu rahatsızlıklar için geliştirilmiştir ve satışı yok satmaktadır.
• Ek olarak polenli hurma macunu yiyen kişiler kısırlığı olsa dahi bu problemi çözüyorlar. Aradan uzun seneler geçmesine karşın çiftler bu problemi çözerek bebek sahibi olabiliyorlar. Hurma bununla birlikte kısırlık ilacıdır.
• Diyabette, tansiyonda ve şeker hastalığında en iyi koruyucu besin olarak bilinmektedir. Tıpta hurmanın çeşitli yararları ile çeşitli ilaçlar yapılmaktadır.
• Kan yapıcı özelliği ile kan hastalığını türlerine nazaran anemiyi en aza indirir. Üstelik kan yapıcı özelliği de mevcuttur.
• Şekeri tamamen düşürür.
• Göz hastalıklarına ve görme problemi yaşayanlara destek olarak gözde görme yetisini sağlamlaştırır. Göz sinirlerine oldukça iyi geldiği söylenmektedir.
• Kemik erimesine iyi gelir. Sağlıklı kemiklere haiz olabilmeniz için, hurmanın gücünden yararlanmanı gerekir. Şundan dolayı içinde mevcud enzim ve güç içeren lif deposu ile size inanılmaz dinçlik sağlar ve kuvvetli kemiklere kavuşmanıza aracı olur.
• Stres her insanda mevcud bir şeydir. Bundan dolayı istenmeyen durumlarda sinirlerimizi denetim altında tutamayız. Bu da organik olarak bizleri gerer. Bundan dolayı agresif bir yapıya haiz olarak karşı tarafı rahatça incitebiliriz. Bu durumları yaşamamak için sağlıklı beslenmek önceliğimiz olmalıdır. Araştırmalara nazaran hurmada mevcud bazı enzimler, sinir dokusunu yumuşatarak kişiye inanılmaz derecede rahatlık veriyor. Bundan dolayı hurma sinirleri yumuşatarak bizlerde mevcud stresi en aza indiriyor. Stres için birebir olan hurmayı kesinlikle tüketmelisiniz. Sağlığınız için bazı gıdaları yiyecek zorundasınız. Üstelik hurma son aşama lezzet içeren bir gıdadır. Bunu yerken güçlük çekeceğinizi kesinlikle düşünmeyiniz.
• Sindirim sistemi için oldukça ideal olan hurmanı metabolizmayı muntazam çalıştırmada büyük tesiri bulunmaktadır. Bağırsak sistemini tamamen düzenleyerek size sindirim sıkıntısı yaşatmaz. Bilhassa kabızlıkta oldukça yararlı bir besin olarak bilinmektedir.
• Zayıflama üstünde tesiri büyüktür. Son zamanlar aldığınız kalıcı kilolardan bir türlü kurulamadınız mı? Bunun için üzülmenize gerek yok. Hurma tok tutucu özelliğe haiz olduğundan yiyeceklerden ilkin yemeniz durumunda sizin daha azca yiyecek yeme isteğinize niçin olacaktır. Bu da zaman içinde sizin sağlıklı bir halde zayıflamanıza destek olacaktır. Hurma yiyerek sağlıklı bir halde zayıflayabilirsiniz.
• Hurma bununla birlikte folik asit B9 vitamini içermektedir. Kan yapımında amino grup asitlerin düzenlenmesine katkıda bulunur.
• İç kanama ve çeşitli iç kanama hastalılarına yol çan sebepler derhal kan kesici özelliği devreye girer.
• Cilt bakımında kür olarak kullanılan hurmanın cilt gözenekleri için oldukça etkili olduğu gözlenmemektedir. Cilt bakımı ve cilt güzelliği için ideal bir besindir.
• Hurma zihin yorgunluğuna iyi gelir. Siz dinlendirir. Zihin gelişimi içinde son aşama önemlidir.
• Soğuk havalarda bağışıklığınızı güçlendirerek sizleri nezle, grip, bronşit, astım, zatürre benzer biçimde hastalıklara karşı korur. Üstelik içinde var olana enzimler yardımıyla dinlendirici etkiye haiz olduğundan migren rahatsızlığına ve baş ağrılarına iyi gelir.
• Her türlü kazada oluşan yara ve ya çıkan alerjilere iyi gelir. Yarayı kapatır ve kısa bir süre sonrasında süratli bir halde yaranın iyileşmesine katkıda bulunur.
• Mideye yararlı bir gıda olarak malum hurma bununla birlikte ülsere de son aşama iyi geldiği söylenmektedir. Mide ekşimesi, ihtimaller içinde mide bulantıları ve kusmalarda ilaç olarak kullanılabilir.
• İftarlarda sevmiş olarak yediğimiz hurma güç verici özelliğe haiz olduğunda oruç süresince düşen şekerimiz dengeler, sağlığımız koruma altına alır.
• Böbrek rahatsızlığına iyi gelir. Böbrekte ve mesanede taş var ise onun düşmesine katkıda bulunur.
• 2002 senesinde araştırmalara nazaran uzmanlar hurma pamilyasını cilt bakımı üstünde denediler. Cilt üstünde gençleştirici bir etkiye haiz olduğundan yaşlanmayı bu sebeple durdurur.
• Hurmanın çekirdeklerinde mevcud yararlarından haberiniz var mıydı? Hurmanın çekirdeği sağlık açısından inanılmaz faydalıdır. Her türlü gaz hastalıklarına, karın şişliklerine, böbrek ve safra taşlarına iyi gelir. Hurma çekirdeklerini parçalayarak suda kaynatıp, kaynayan çekirdeğin suyunu içerseniz böbrekte mevcud taşların düşmesine destek olmuş olursunuz.
Hurma ihtiva ettiği pamilya ve poleninden dolayı çevre dostu olarak da bilinmektedir. Kısacası hurma her anlamda yararlı ve besleyici bir gıdadır.

Hurmanın Hamilelikte Elde etmiş Olduğu Faydaları

Gebelikte ve lohusalıkta anne adaylarının yemesi gerektiği besleyici bir gıdadır hurma. Sıhhat açısından oldukça çok yararları bulunan hurmanın inanılmaz tesirleri bulunmaktadır. Bundan dolayı hurma bilhassa süt arttırıcı olarak da bilinir. Fazlaca eski zamanlarda doğum meydana getiren hanımefendiler sütünün azca gelmesinden şikâyet ederlerdi. Hurma onların tek kurtarıcısı idi. Şundan dolayı hurmada mevcud enzimler ve vitaminler neredeyse 5 çeşit yemeğe bedeldi. Bir bardak sütte mevcud gıda kıymeti yalnız bir tane hurmada bulunmaktadır. Bu kadar varlıklı öğelere haiz olan bir gıdanın en büyük özelliği de lohusa döneminde süt yapıcı etkisidir. Sütü azca olan anneler bebeklerine sütleri yetmediğinden suni mamalar vermektedirler. Mamalar her ne kadar vitamin içerse de yalnız tok tutan ve kilo meydana getiren gıda gurubunun içinde yer alır. Bu da anne sütünün 5 te birini karşılamaz. Anne sütünde D vitamini haricinde tüm vitaminler kafi bir halde bulunmaktadır. Bundan dolayı Doğum yaptıktan sonrasında takviye olarak bebeğe D vitamini damlası verilmektedir. Peki, Hurmanın Hamilelikte elde etmiş olduğu faydalar tam olarak neler bir de bunlardan sizlere bahsedelim.

• Anemi ve her türlü kan problemi yaşayan lohusalarda kan yapıcı tesiri büyüktür. Lohusa olmasanız bile eğer kansızlık problemi yaşayan birisi iseniz bu sizde kan meydana getirecek kan değerlerinizi düzenleyecektir.
• Kan şekerini düzenler. Ek olarak gerilim ve kolesterolü düzelterek daha sağlıklı olmanıza katkıda bulunur.
• Hurma süt meydana getiren en güçlü gıdalardan birisidir. Sütünüzün azca bulunduğunu düşünüyorsanız hurma yiyerek bunu sağlıklı bir halde fazlalaştırabilirsiniz. Süt yapıcı özeliği olan hurmanın ek olarak çocuklarda da zekâ gelişimi için oldukça ideal bir gıda takviyesidir.
• Bağışıklığın kuvvetlenmesine destek sağlar. Yeni doğum yapmış anne adayları hurma yiyerek kısa bir süre sonrasında kendilerini toparlayabilirler ve hurma yiyerek güç kazanabilirler. Hem ucuz hem de oldukça fazla vitamini bulunan hurma aslen yaşam kurtarıcı bir özelliği ele almaktadır.
• Hamilelikte hurma yiyecek bebeğin daha parlak zeka olmasına ve anne karnında daha sağlıklı bir halde gelişmesine destek sağlar. Hem düzgüsel yaşantımızda hem de hamilelikte ve sonrasında yararını fazlası ile gördüğümüz hurmayı sizlere anlatmakla bitiremeyiz.

Hurma Rejimi İle Fazla Kilolarınızdan Kurtulun!

Bir çok insan fazla kilolarından kurtulabilmek için çeşitli yöntemlere başvurmaktadırlar. Ne yaparlarsa yapsınlar başarı göstermiş bir rejim ve sağlıklı bir spor sadece zayıflamalarına destek sağlar. Burada denge oldukça önemlidir. Bunun için nelerin sizde zayıflama yapacağını araştırmalı rejim yaparken nelerin etkili olacağını göz önünde bulundurmanız gerekir. Hurma rejimi ile haftada 5 zayıflamanız oldukça yüksek. Evet, bu iyi mi olur derseniz birazdan size vereceğimiz tarifi uygulayın ve yazımızı dikkatlice okuyun. Yararını göreceğinizden güvenli olun. Hurma rejimi oldukça kolay bir yöntemdir. Yapmanız ihtiyaç duyulan yediğiniz her öğünde 7 tane hurmayı yağsız yoğurda karıştırıp yemenizdir. Her gün tertipli günde minimum üç kere bir kâseye 7 tane hurma ilave edin ve iyice karıştırın. Günde 21 tane hurmayı üç öğüne bölerek yiyebilir fark etmeden sağlıklı bir halde zayıflayabilirsiniz. Hurmayı yoğurda karıştırmadan ilkin 10 dakika kadar soğuk suda beklemeye alın. Bunun amacı hurma suda bekletildiği zaman laksatif tesiri artıyor. Bu da sizin daha oldukça tok tutarak azca yemenize sebep oluyor. Bu şekilde zayıflayabiliyor vücutta mevcud antioksidanları dışarıya atabiliyorsunuz. Haftada minimum 5 kilo verdiren hurma rejiminin tek formülü üşenmeden bu düzeni yapmak ve minimum 21 tane hurmayı bir günde 3 ‘e bölerek tüketmektir.
Kaynakça:
nasılyapılır.com
mynet.com
eğitimpedia.com

Yazar: Suna Korkmaz

Okuduğunuz için teşekkürler.

Sıhhat Pasajı.com tarafınca BilgiUstam.com referans alınarak derlenmiştir.

BİR CEVAP BIRAK