Kadınların kabusu : SELÜLİT Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin?

Kadınların kabusu : SELÜLİT
 • Değerlendirme
 • defa değerlendirildi

 • 0 değerlendirme
  • Kaç Puan Verirsin?

772
0
PAYLAŞ
Kadınların Kabusu Selülit

Selülit, cilt yüzeyinin altında biriken düzensiz yağ depolanmasından başka birşey değildir. Bu sorunun temelinde yatan en önemli faktör hormonlardır. Selülitin başlamasında ve artışındaki önemli hormonlardan birisi, kadınlık hormonu (östrojen)’dur. Bu nedenle selülit daha çok kadınlarda görülür ve ergenlik döneminden sonra başlar. Özellikle hamilelik, regl dönemi ve östrojen tedavisi (doğum kontrol ilaçları) sırasında daha da şiddetlenir. Dolayısıyla her kadından 8’inde görülen bu sorun erkeklerde yok denecek kadar azdır

Selülitli Kadın
Selülitli Kadın

Ciltteki portakal kabuğu görünümüne neden olan diğer önemli başka bir etkende, bağ dokusu zayıflığıdır. Problemli görünüme neden olan bu yağ tabakası yüzeye yakın ise “portakal kabuğu” görünümünde, daha derin de ise “çukurluk ve yumrular” şeklinde kendini gösterir. Bu görüntü karşısında cilt sıkılığını ve elastikiyetini kaybetmiş demektir. Her iki durumun giderilmesindeki ortak amaç, dolaşımın hızlandırılmasıdır. Burada deri altındaki yağ birikiminin normal sınırlara getirilerek fazlalıkların atılması içinde lenf dolaşımı sağlıklı hale getirilmelidir.

Selülitinizin olması için kilolu olmanız gerekmez, bu durum kilo ile alakalı olmayıp, zayıf kadınlarda da görülebilir. Hoş olmayan bu görüntü kalça, basen, dizin ve bileğin iç kısımları, baldırların arkası ve üst bacak bölgelerinde yoğunlaşır. Hatta kolların üst bölümlerinde de görülebilir. Öyleyse burada önemli olan ne kadar zayıf yada şişman olduğunuz değil, selülitinizin ne derece ilerlemiş olduğudur.

Genel olarak selülite neden olan faktörleri şöyle sıralayabiliriz;

 1. Hormonal dengesizlikler
 2. Cinsiyet
 3. Metabolik bozukluklar
 4. Düzensiz beslenme alışkanlıkları
 5. Dolaşım bozuklukları
 6. Hareketsiz yaşam şekli
 7. Kronik kabızlık
 8. Kullanılan ilaçlar (doğum kontrol ilaçları vb.)
 9. Ruhsal problemler
 10. Aşırı alkol ve sigara tüketimi

Kadınların kabusu haline gelen bu sorunla başa çıkabilmek için piyasada çok geniş bir ürün yelpazesi sunulmasına rağmen bu ürünlerin etkinlik ve güvenilirliği konusunda sağlıklı karar verebilmek için uzman dermatolog eşliğinde dışardan sürülen kremlerden, ağız yoluyla alınan besin desteklerinden ve mekanik yöntemlerden de (Endermolab, Akustik wave terapi, Radyo frekans, Bio cavitasyon, Mezoterapi…vb) yararlanabilirsiniz.

Selülitle başa çıkabilmek için:

 1. Günde 2-3 litre su tüketin.
 2. Bol sebze ve meyve yiyin. Özellikle koyu renkli olanlarını tüketin: koyu kırmızı (karpuz, domates, elma ve kırmızı greyfurt-portakal, siyah üzüm) koyu yeşil (elma, ıspanak, brokoli, biber) koyu sarı (mango,muz), beyaz lahana ve lifli yiyecekler tüketin.
 3. Bilinçli masaj yaptırın (lenf dranaj).
 4. Aşırı alkol ve kolalı içeceklerden kaçının.
 5. Sigara kullanmayın.
 6. Stresten uzak durun.
 7. Düzenli spor yapın.
 8. Oturuş ve yürüyüş şeklinize önem verin.
 9. Bağırsaklarınızın düzenli çalışmasını sağlayın
 10. Sıkı giysiler ve yüksek topuklu ayakkabıları tercih etmeyin.

Selülit oluşumunu tamamen yok etmek mümkün olmasada yavaşlatmak ve azaltmak amacıyla dıştan kullanılan kremlerin en etkilileri içinde metilksantin, kafein, alfa lipoik asit, peptitler, yeşil çay ve nar özütleri ile zeytinyağı, gingko biloba, polifenolleri içerenlerdir. Ağız yoluyla kullanılan destekler için B vitaminleri, magnezyum, çinko gibi minerallerle oluşturulmuş vitamin-mineral desteklerinden de yararlanabilirsiniz. Bu konuda Amerikalı dermatolog Dr. Howard Murad, lesitini ve nar özütlerini tavsiye etmektedir. Lesitin birçok yiyecekte bulunan ama özellikle yumurta, ıspanak, karnabahar, elma portakal vb. besinlerde olan bir aminoasittir. Lesitini hazır kapsüller şeklinde de almanız mümkün.

Sağlık Pasajı.com

BİR CEVAP BIRAK