Kilo Verme Sırasında Yapılan Hatalar Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin? ...

Kilo Verme Sırasında Yapılan Hatalar
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

299
0
PAYLAŞ
Kilo Verme Sırasında Yapılan Hatalar
Kilo Verme Sırasında Yapılan Hatalar

İçinde bulunduğumuz devrin en yaygın sağlık problemlerinden birisi obezitedir. Olması ihtiyaç duyulan vücut kitle endeksinin düzgüsel seviyesinin oldukça üstünde olması bu probleminin varlığına işaret eder. Vücut kitle endeksi, basitçe boy kilo oranı anlamına gelir. Boy uzadıkça gövde ağırlığının ağırlık kapasitesi artar. Bu oran bununla beraber genel sağlık kriterleri hakkında da düşünce verebilmektedir. Boy kilo dengesi ne kadar orantısızsa kalp, damar ve kronik öteki hastalıkların riski de o denli fazladır. Bundan dolayı zayıflamanın kısa süreli bir çözüm olarak görülmesinden ziyade uzun solukta kilo kontrolünü sağlama amacına yönelik olması gerekir. Sadece birçok şahıs meydana getirilen rejim ve sporun aslolan amacından oldukça kilo kaybı kısmına odaklandığı için uygulamada da birçok hata bununla beraber gelmektedir.

Zihinsel Olarak Hazır Hissetmemek

Kilo vermeye başlamadan ilkin zihinsel hazırlık süreci kim bilir sonuca ulaşmada en oldukça belirleyici olan kısımdır. Bu bölümde hata yapıldığında, şu demek oluyor ki doğru bir görüş açısı yerleştirilemediği vakit hedefe ulaşmak da son aşama zor hale gelecektir. Doğru bakış açısının iyi mi yakalanması gerektiği mevzusunda aslen sizin kişisel özellikleriniz de belirleyici olur. Kendinizi iyi mi daha iyi hissedeceğiniz, zihinsel olarak motivasyon kaynaklarınız, kilo vermeyi ne için istediğinizi bilmeniz gerekir. Yalnız öteki kişilere iyi görünmek için verilen kilolar, o kişiler hayatınızdan gittiğinde geri alınır. Gene yalnız yazları bikini giymek için birkaç aylık meydana getirilen rejimler kış aylarının başlangıcında fazlalıklar halinde gene size geri dönebilir. Kısaca aslolan hedef uzun solukta sağlıklı ve kuvvetli bir fizyolojik yapı kazanmaksa bu durumda bunu tüm hayata yayacak bir rejim ve spor uygulanması en sağlıklısı olacaktır.

Fazla Kilolar Hakkında Yanlış İnanışlar

Kilo fazlalıkları giyilen kıyafetlerin sorun yaratması, seçimler mevzusunda özgür hissetmemek şeklinde nedenlerle rahatsız edici bir hal alabilmektedir. Genel geçer güzel hanım ve adam algısının da bunda tesiri oldukça fazladır. Her ne kadar sürekli iyi mi fiziklere haiz olmamız gerektiği durmadan bizlere aşılansa da kendi bedenlerimizden görevli olan kişiler gene kendimizizdir ve bunu da dilediğimiz şeklinde şekillendirebiliriz. Kısaca tek kalıba dayalı fizyolojik ölçüler aslına bakarsanız gerçeğe aykırıdır. Sadece bundan fazla şişman olmanın iyi olduğu düşüncesi de çıkmaz. Fazla kilolar sağlık açısından ciddi bir risk anlamı taşır, zayıf, hafifçe şişman olmak devamlı daha iyidir. Yalnız fazla kilolara karşı fena bakış açısını değiştirmeniz daha iyi yol almanız için ideal çözüm getirecektir.

Yetersiz Beslenme – Aç Kalmak

Birçok şahıs zayıflama çabası içindeyken beslenme mevzusunda duyarlı davranmaz. Bilhassa diyetisyen yardımı almadan meydana getirilen beslenme şekillerinde bu duruma daha sık rastlanır. Kısa süre içinde kilo vermek isteyen kişiler her besinden tam olarak almadan aç kalmış olarak bunu hayata geçirmeye çalışır ve sonuçta rejimle birlikte hastalıklar da gelir. Kilo verme sürecinde uzun süre aç kalmak ve sağlıklı gıdalardan uzaklaşmak yanlış bir tutum olacaktır. 3 ana öğün içinde iki saatte bir ara öğünler de yapılmalıdır. Bu sayede metabolizma hızı da artar, zayıflamanız kolaylaşır. Kısaca odak noktanızın metabolizma hızını artıran sağlıklı yiyecekler olması gerekir. Sebze ve meyvelerle protein ağırlıklı beslenmeden kaçınmamak gerekir.

Spor Yapmama

Rejim esnasında en yaygın meydana getirilen hatalardan birisi spor yapmamak, hareketsiz kalmaktır. Bilhassa metabolizması yavaş çalışan ve kilo almaya eğilimli kişilerin buna ek olarak ehemmiyet vermesi gerekir. Sadece bu notada birçok kişinin spor mevzusunda devamını getirmekte zorlandığı durumlardan da bahsedilebilir. Kilo vermek için binlerce insan spor salonlarına aylık yüklü oranda para öderler. Bunun sebebi aslen kendilerini spor mevzusunda motive edememeleridir. Kısaca sevmeyerek spor yapmaları söz mevzusudur. Sadece en başından hangi sporu sevdiğinize ve uzun süre bunu yapmak istediğinize karar verirseniz aslına bakarsanız bir halde bunun fırsatını bulursunuz. Sevmiş olarak yapılmayan her şey biteceği şeklinde aksi durumlarda bunun sürmesi de mümkün hale gelecektir. Sevmiş olarak meydana getirilen spor rahat bir yürüyüş de olabilir, koşu ya da bisiklet sürmek de olabilir. Kısaca müsabakalara hazırlanacak seviyede emek verme yapmanız için bir zorunluluk aslına bakarsanız yoktur. Isterseniz bir spor branşında ek olarak uzmanlaşabilirsiniz, sadece günlük hayatınıza sporu yerleştirmek istediğinizde vakit açısından da avantaj sağlayacak seçeneklere yönelebilirsiniz. Kısa sürede yüksek kalori harcatan aktiviteler bu aşamada size avantaj sağlar. Mesela yüzme, ip atlama ve açık havada koşu en yüksek kalori harcatan sporlardandır.

Tek Tip Rejimler

İnternet üstünde yaygın şekilde görülen ve hiçbir sağlıklı temeli olmayan tek tip rejimler zayıflama sürecindeki en yaygın öteki bir hatadır. Tek tip rejimden kasıt değişik yiyeceklerden ziyade yalnız bir besine kilo verene kadar odaklanma şeklinde düşünülebilir. Mesela patates rejimi, yazları karpuz rejimi sıkça gündeme gelir. Ek olarak kilo verdirmeye odaklı zayıflama ürünlerini kullanmak da tek tip beslenme şekline girer. Rejim esnasında tüketilen yiyeceklerin sağlıklı, çeşitli ve azca kalorili olmasının yanında hareket seviyesinin artırılmasına odaklanmak gerekir. En fena ihtimalle rejim yapmasanız ve hareket seviyenizi artırsanız dahi kilo kaybında fark hissedersiniz. Tek tip rejimlere azca hareket eşlik ettiğinde netice kendi sağlığınızdan olma noktasına gelebilir. Değişik besinlerin alınması sağlık dengesi bakımından tehlikeli sonuç öneme haizdir.

Kendine Ödül Vermeme

Pakette satılan işlenmiş gıdalar bilinmiş olduğu suretiyle hem kilo aldırır hem de sağlığı bozar. Tüm rejiminiz süresince şekerli işlenmiş yiyecek- içeceklerden olabildiğince uzak durmanız önerilir. Sadece bunun anlamı hiçbir vakit yememeniz demek de değildir. Mesela 7-10 günde bir kendinizi sevdiğiniz bir kaçamakla ödüllendirebilirsiniz. Bu motivasyon bakımından da oldukça mühim bir durumdur. Rejime daha kolay devam etmenizi sağlar. Ek olarak vücudun şaşırması için de gerekir.

Kaynakça:
Hesaplama.net

Yazar: Melahat Yaprak

Okuduğunuz için teşekkürler.

Sıhhat Pasajı.com tarafınca BilgiUstam.com referans alınarak derlenmiştir.

BİR CEVAP BIRAK