Kış Depresyonuna Yardımcı Tedavi; Işık Terapisi Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin? ...

Kış Depresyonuna Yardımcı Tedavi; Işık Terapisi
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

957
0
PAYLAŞ
Kış Depresyonuna Yardımcı Tedavi; Işık Terapisi
Kış Depresyonuna Yardımcı Tedavi; Işık Terapisi

Işık terapisi, duygu durum bozuklukları, mevsimsel depresyon, uyku bozuklukları, vardiyalı sisteme alışamama şeklinde durumlarda vücudun günlük tempoya uyum sağlaması ve hormonsal dengenin normale dönmesi için uygulanan bir destek tedavidir. Işık tedavisi çoğu zaman ilaçlardan çözüm bulamayan, ilaç kullanmak istemeyen, hamilelik sebebiyle ilaç kullanamayan kişilere ilaç yerine alternatif tedavi şeklinde uygulanabilmektedir.

Işık Terapisini Kişiler Kendileri Uygulayabilir mi?

Işık tedavisi için ilk olarak bir hekim görüşü alınmalı, hangi ışık kutusunun size daha iyi geleceği belirlenmelidir. Bu doğrultuda size uygun ışık kutusunu, eczanelerden temin edebilirsiniz. Yoğun ışık verme tekniği ile kişinin ruhsal rahatsızlıklarını en alt seviyeye indirmeyi amaçlayan tedavi şeklinde, bu ışık sanki güneş ışığıymış şeklinde vücutta seratonin ve melatonin hormonlarının dengelenmesine destek verir. Bir uzman görüşü alındıktan sonrasında evde yada iş yerinde kolaylıkla uygulanabilen bir terapi şeklidir.

Terapinin Tesiri Kişiye Bakılırsa Değişiklik Gösterebilmektedir!

Işık tedavisi herkeste aynı etkiyi vermeyebilmektedir. Size uygun ışık terapisinin belirlenmesinin mühim olmasıyla birlikte tedavi sürecini etkileyen bir başka husus da terapi saatlerini her gün aynı rutin şekilde ayarlamanız gerektiğidir. Tedavi sürecinde sıkılıp seansları atlamanız ya da bir süre sonrasında ışık terapisinden tamamen vazgeçmeniz, size bir yarar sağlamayacak aksine eski psikolojinize yine ve süratli bir halde dönüş yapmanıza niçin olacaktır.

Sabah Zor Uyananların Yardımcısı…

Işık terapiyi sabah uyanmakta güçlük çeken kişilerin enerjisini yükseltmek ve gün içinde daha dinamik olmaları için uyanmalarından 45 dakika öncesine ışık kutularını ayarlamaları ve uyanacakları zamana kadar aldıkları yoğun ışıkla seratonin hormonu salgılanmaları amacıyla uygulamak etkili sonuçlar vermektedir. Eğer günün değişik saatleri için uygulanacak olursa bu terapi yöntemini can sıkan bir halden çıkarmak için tv izlerken, kitap okurken, bilgisayar başındayken de uygulayabilirsiniz. Böylece zaman kaybı yaşamaz, tedaviden de sıkılmazsınız.

Işık Tedaviyi Her Gün Uygulamak Lüzumlu mi?

Her gün uygulama şansınız olmasa bile ışık terapiyi en azından 2 günde bir uygulamanız gerekmektedir. Bu süreçte duygu durumunuzu denetim etmelisiniz. Eğer ışık terapinin dozu 2 günde 1 uygulama için yetersiz kalıyorsa bu durumda her gün uygulayabileceğiniz bir saat belirleyerek ışık terapi saatlerinizi tekrardan düzenlemeniz gerekmektedir.

Işık Terapi Iyi mi Uygulanmaktadır?

Çoğu zaman pek fazla yan tesiri olmayan bu terapi şeklinde, dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan şey, ışığın gözlerinize direkt yansıması sadece sizin ışığa direkt bakmamanız olacaktır. Işığa direkt bakmak gözlerinize zarar verebilmektedir. Işık terapi için kullanılan ışık kutularından kasket şeklinde olanlarının da bulunmuş olduğu sadece bu yöntemin oldukça etkili olmadığı da belirtilen görüşler içinde yer verilmiştir. Işık kutusunu karşınıza yerleştirerek ışığın gözlerinize geleceği şekilde bir pozisyon belirleyip seans süresince ışığa maruz kalmanız gerekmektedir.

Işık Terapi Daha Fazlaca Kimlere Uygulanmaktadır?

Işık tedavisi çoğu zaman kış aylarında ve havanın kapalı olduğu dönemlerde dönemsel depresyon yaşayan kişilerin ruh durumlarının düzelmesine destek bir etken olarak görülmektedir. Bunun haricinde kalıcı depresyon tedavisi gören kişilerde ilaç tedavisi yanında takviye bir tedavi şekli olarak da kullanılmaktadır.

Işık Terapi Tek Başına Kullanıldığında Ne Kadar Etkilidir?

Işık terapi daha ilkin de bahsettiğimiz şeklinde destek bir tedavi şeklidir. Bu sebeple kullanıldığı sürece faydası görülecek fakat tek başına hastalığı ya da emarelerini ortadan kaldıracak güçte olmamaktadır. Bu yüzden ilaç kullanmak istemeyen kişilerin de bir süre sonrasında ışık tedavi yanında ilaç kullanmaya başlaması ya da ışık tedaviye ek olarak psikoterapi teknikleri ile tedavisine devam edilmesi gerekmektedir.

Kullanılacak Olan Işık Kutusu Hangi Özelliklerde Olmalıdır?

Ilk olarak doktorunuzun tavsiye etmiş olduğu ve duygu durumunuza iyi gelecek özellikte bir ışık kutusu almalısınız. Aksi takdirde terapi işe yaramayacaktır ve hekim tavsiyesi haricinde aldığınız bir ışık kutusu eğer uygun dozda ayarlanmamışsa yararı olmadığı şeklinde kullanan kişilere zarar verebilmektedir.
Etkili bir ışık kutusu 10.000-100.000 lüks yoğunlukta olmaktadır. Bu değerlerin altında olan ışık kutuları kafi etkiyi yapmayacaktır. Işık kutusunun yoğunluğu ne kadar azca ise terapinin seans süresi o denli uzamaktadır. 100.000 lüks en yoğunluklu ışık frekansı veren ışık kutusudur.

Işık Terapinin Bir Seansı Ne Kadar Sürer?

Terapinin şahıs üstündeki tesiri ve ihtiyacı doğrultusunda süresi 15 dakika ile 2 saat içinde değişebilmektedir.

Uyku Problemi İçin Uyku Hapı Kullanmak Zorunda Kalmayabilirsiniz!

Işık tedavisi yardımıyla uyku seviye bozuklukları da düzeltilebilmekte ya da vardiyalı sistemde çalışmaya uyum sağlayabilmek için kullanılmaktadır. Işık terapi kişinin bünyesine gore değişik etkilerde bulunabilmektedir. Bunun için uyku problemi yaşayan her kişide etkili olmayabilir. Doğru ışık kutusu ve doğru uygulama da terapinin işe yararlığını arttıran faktörler arasındadır. Tertipli uygulanması ve ihtiyaç duyulan dakika süresince seansa devam edilmesi tedavinin başarı oranını arttırmaktadır.

Işık Terapisi Sonucunda Görülen Gelişmeler Nedir?

Işık terapisi dönemsel depresyonunuzu giderici bir tesir göstermemekle beraber depresyondan kaynaklı rahatsızlıklarınızın etkilerini azaltacak, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak, gündelik işlerinizi yoluna koymanıza destek olacak, enerjinizi arttıracak etkilerde bulunacaktır.
Hastalığın oluşturduğu hastalık emareleri ışık terapisine başladıktan birkaç gün sonrasında azalabileceği şeklinde bu süre 2 hafta ila 1 ay içinde da değişebilmektedir.

Işık Terapisinin Ender Görülen Yan Tesirleri Nedir?

Işık terapisi çoğu zaman güvenilir bir yöntemdir. Sadece bazen bazı kişilerde beklenenin tam tersi etkisinde bırakır gösterebilmektedir. Bu durumda sizi bu terapiye yönlendiren doktorunuza durumunuzu bildirmeli ve gerekirse ışık terapiyi kesmelisiniz. Peki hangi durumlarda ışık terapi sizin için zararı olan hale gelir?

-Işık terapi sonrasında göz yorgunluğunuz oluyorsa,
-Baş ağrınız oluyorsa,
-Mide bulantısı akabinde gelen kusma eylemi var ise,
-Deride herhangi bir hastalık, kızarıklık, alerjik tepki şeklinde bir durum gözlemliyorsanız,
-Kendinizi bitkin hissediyorsanız,
-Ağız kuruluğunuz oluyorsa,
-Aldığınız ışık terapi seansı sonrasında uyumada güçlük çekiyorsanız,
-Terapinin bipolar bozukluğunuzu tetikleyici tesiri dolayısıyla engel atakları geçirmenize sebep oluyorsa doktorunuzu durumdan haberdar etmelisiniz. Sonrasında doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda terapinizin şeklini değiştirebilir ya da başka tedavi yolları deneyebilirsiniz.
Tüm bunların haricinde ışık terapiyi kullanmaması ihtiyaç duyulan kişiler de bulunmaktadır. Bu kişiler:
-Cildi ışığa aşırı duyarlı olan kişiler,
-Güneş ışığı ile etkileşim gösterebilecek antibiyotik ya da anti-enflamatuar ilaçlar kullanan kişiler,
-Gözünüzü etkileyebilecek herhangi bir rahatsızlığı olan kişilerdir.

Kaynakça:
saglikvakti.com/isik-terapisi
hemensaglik.com/yazı/isik-terapisi
depam.com/depam/index.php?option=com_content&view=article&id=46&Itemid=54
thelifeco.com/tr/360-saglik-hizmetlerimiz/destek-terapileri/luminette-isik-terapi
pldturkiye.com/uyku-problemlerinde-isik-terapisi/

Yazar: Merve Özkan

Okuduğunuz için teşekkürler.

Sıhhat Pasajı.com tarafınca BilgiUstam.com referans alınarak derlenmiştir.

BİR CEVAP BIRAK