Ldl Kolesterol Değerleri Hakkında Bilgi Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin? ...

Ldl Kolesterol Değerleri Hakkında Bilgi
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

953
0
PAYLAŞ
LDL Kolesterol Değerleri Hakkında Bilgi

Reviewed by:
Rating:
5
On 9 Eylül 2016
Last modified:9 Eylül 2016

Summary:

Ldl kolesterol değerleri ile ilgili çok az insanın bilgisi vardır ve toplumumuzda kolesterol ile ilgili soruların başında ldl kolesterol nedir gelir.

Kolesterol karaciğerde üretilen yağ benzeri bir maddedir ve hormonların yapısına katılarak birçok farklı vücut faaliyetinin oluşmasına katkıda bulunur. Vücuda besinler ile alınan maddelerin içerisinde yağlar trigliserit olarak depolanır ve ihtiyaç halinde bu yapı parçalanarak vücut için kullanılır. Ancak kanda bulunan trigliserit ya da kolesterolün doku ve damarlara taşınması için bazı yapıların olması gerekir ki bu yapıların ismi lipoproteinlerdir. Birçok farklı lipoprotein olmasına rağmen kolesterol hastalığını ilgilendiren; ldl kolesterol değerleri, hdl kolesterol ve total kolesterol oranlarının birbirleri olan ilişkisi önemlidir.

Ldl Kolesterol Değerleri Hakkında Detaylı Bilgi

Ldl Kolesterol Değerleri
Ldl Kolesterol Değerleri

Ldl kolesterol değerleri ile ilgi çok az insanın bilgisi vardır ve toplumumuzda kolesterol sorunları ile ilgili sorulan soruların başında ldl kolesterol nedir gelir. Ldl kolesterol insanların kötü huylu kolesterol olarak bildiği bir maddedir. Ldl kolesterol nasıl düşürülür sorusu aslında tıbbi olarak yanlış bir terimdir.  Zira ldl maddesine kötü huylu kolesterol dense de, kendisi aslında kolesterol değil bir lipoproteindir . Ldl kandaki kolesterolü taşımak ile görevlidir ancak bu yaşıma işlemi kolesterolün damar duvarların birikerek damar tıkanıklığına neden olmaktadır. İşte ldl kolesterol yüksekliği için kötü huylu kolesterol denmesinin nedeni de, bu damar tıkayıcı etkisidir. Hdl kolesterol yani iyi huylu kolesterol; ldl’nin tam aksine, damar açıcı olarak çalışmaktadır ve yüksek bir değerde olması iyidir.  Total kolesterol ise ldl kolesterol yüksekliği ile hdl’nin toplam değeridir ve 200’ün altında olması iyidir .

Hekimler kan testi sonucunda kişinin ldl kolesterol değerleri için 120’nin altında bir oran görmek isterler. Daha önce kalp ile ilgili herhangi bir rahatsızlık geçirmiş kişilerde ldl kolesterol değerleri için normal kabul edilen değer ise 100 ve aşağısıdır. Ancak daha önce hem kalp hem de damar tıkanıklığı nedeni ile rahatsızlık yaşamış insanlarda ölçüden ldl kolesterol değerleri için normal kabul edilen değer ise 80 olarak belirlenmiştir. Bu kişilerin ldl kolesterol değerleri 80’nin üzerinde çıkarsa, kolesterol hastalığı risk grubundadırlar demektir.

Kısacası ldl kolesterol değerleri yüksek olan insanların, kalp ve damar hastalıklarına yakalanması da oldukça kuvvetli bir ihtimal haline dönüşmektedir.

BİR CEVAP BIRAK