Mesane Kanseri Nedir? Emareleri, Nedenleri ve Tedavi Çeşitleri Nedir? Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan...

Mesane Kanseri Nedir? Emareleri, Nedenleri ve Tedavi Çeşitleri Nedir?
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

80
0
PAYLAŞ
Mesane Kanseri Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Çeşitleri Nelerdir?
Mesane Kanseri Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Çeşitleri Nelerdir?

Mesane Kanseri Nedir?

Mesane kanseri; böbrekten süzülen idrarın vücudumuzun pelvik bölgesinde yer edinen mesane ile ilgili olup iç düzeyinde başlamış olan bir kanser türüdür. Mesane kanseri oldukça yaygındır ve ülkemiz mesane kanseri görülme açısından 4. Sırada yer verilmiştir. (1. Belçika 2. Lübnan 3.Malta)

Mesane vakalarının bir çok erkeklerde görülse de hanımlarda da görülebilen bir hastalık türüdür. Ek olarak mesane kanseri erken tanı yardımıyla kolayca tedavi edilebilen bir kanser olduğu şeklinde yine yine nüksedebilen bir kanser türüdür.

Mesane Kanseri Emareleri

Mesane kanseri emareleri açıktır. Bazı hastalıklarda olduğu şeklinde genel emareleri yoktur bu yüzden teşhis edilmesi daha kolaydır. Bir oldukça değişik emaresi olsa da aşağıdaki semptomlar en yaygın olanlarıdır:

– İdrarda Kan Görülmesi
– Sırt Ağrısı
– Sık Sık İdrara Çıkma
– Pelvik Bölgesinde Devamlı / Aralıklı Ağrı
– Ağrılı Bir Şekilde İdrara Çıkma

Daha belirsiz olan semptomlar içinde bitkinlik, açıklanamayan kilo kaybı, kemiklerin hassaslaşması bulunmaktadır. Bu tür semptomları kendinizde görüyorsanız kesinlikle erkenden doktora görünmelisiniz.

Mesane Kanserinde Risk Faktörleri

Mesane kanserinde risklerin sebepleri tam olarak belirlenmiş olmasa da elde edilmiş çeşitli veriler mevcut. Bunlar:

Yaş: Mesane kanseri gençlerde daha azca rastlanır. Genel anlamda 40 yaş üstü kişilerde görülür.
Ten Rengi (Irk): Mesane kanseri beyaz olan kişilerde öteki ten renklerine haiz olanlara gore daha çok görülmektedir.
Cinsiyet: Mesane kanseri erkeklerde bayanların 3-4 katındaki bir oranda görülmektedir.
Sigara: Sigara içenlerde mesanede çeşitli kimyasallar birikir ve bu da mesanenin iç tarafındaki hücrelerinde bozulmalara ve kansere niçin olur. Kısaca mesane kanseri sigara içenlerde daha çok görülür.
Kimyasala Maruz Kalma: Bilhassa arsenik içeren boya, kauçuk, deri ve öteki boya ürünleri şeklinde ürünlerle uğraşan kişilerin mesane kanserine yakalanma riskleri daha çok. Şundan dolayı böbrek bu kimyasalları mesaneye gönderiyor.
Önceki Kanser Tedavileri: Eğer başka kanser tedavileri için ışınım tedavisi esnasında pelvik bölgenize de ışınım tedavisi uygulanmışsa mesane kanseri olma riskiniz vardır. Ek olarak anti-kanser ilacı olarak lanse edilen siklosfamid ya da türevlerini aldıysanız bunlarda sizi riskli grubta olmanıza neden olur.
Diyabet İlaçları: Bazı diyabet ilaçları pioglitazon maddesini ihtiva eder ve bu biçim ilaçların 1 yıldan fazla kullanımı mesane kanseri riskini arttırır.
Genetik: Ailede bir ya da birden fazla kişide mesane kanseri oluşmuşsa ailenin öteki bireylerinde de oluşma riski artar.
Önceki Mesane Kanserleri: Mesane kanseri tedavi edilse dahi yine nüksedebilen bir hastalıktır.

Mesane Kanseri Türleri

Mesanenizde potansiyel olarak kansere dönüşebilen birçok değişik hücre tipi vardır. Hangi hücre türünün etkilendiğine bağlı olarak değişik mesane kanseri türüyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Mesane kanserinin üç ana türü, geçişli hücre karsinoması, skuamöz hücreli karsinom ve adenokarsinoma ihtiva eder. Haiz olduğunuz mesane kanseri türünü bilmek, hangi tedavi planının sizin için en iyi bulunduğunu belirleyecektir.

Mesane Kanseri Tedavileri

A) Cerrahi Müdahale

Bir çok mesane kanserinde cerrahi müdahale tedavi sürecinin bir parçası içinde yer verilmiştir. Kati prosedür, mesane kanserinizin evresine bağlı olacaktır. En yaygın prosedürler şunlardır:

1) Mesane tümörünün transüretral rezeksiyonu (TURBT) / Lazerle Tedavi
Mesane Kanseri erken evrelerde ve mesanenin iç katmanıyla sınırlıysa muhtemelen bu tedavi yöntemi seçilir. TURBT yönteminde bir elektrik akımı yada yüksek enerjili bir lazer kullanılarak mesane içindeki kanser hücreleri yakılır. Bunun için mesaneye ufak bir tel dönem takılır.

2) Kısmi Sistektomi: Mesanede kanserli hücrelerin bulunmuş olduğu kısım çıkarılır. Bu tedavi yönteminde ilk aşamada mesane küçülür ve biriktirebildiği idrar miktarı azalır, arkasından bir çok süre eski haline gelir. Oldukca ender de olsa kimi zaman yine büyüyemeyebilir. Ek olarak çıkarılacak alan mesanenin muntazam çalışmasını negatif yönde etkileyecekse kesinlikle başvurulmaması ihtiyaç duyulan yöntemlerden biridir.

3) Köktencilik Sistektomi: Mesane ve çevresindeki lenf nodlarının tümünü çıkarmak için kullanılan bir yöntemdir. Erkekler için bu prosedür çoğu zaman prostat ve seminal veziküllerin alınmasını da ihtiva eder. Köktencilik sistektomi, bayanlar için uterus, yumurtalıklar ve vajinanın bir kısmının alınmasını da ihtiva eder.

B) Biyolojik Terapi

İmmünoterapi olarak da adlandırılan biyolojik tedavi, bağışıklık sisteminizi mesane kanseri hücreleriyle savaşmaya destek olmak için işaretleyerek çalışan bir ilaçtır. Bu çoğu zaman ilacın idrar yolunuzdan direkt mesane içine uygulanmasını gerektirir.

C) Kemoterapi

Mesane kanseri için kemoterapi çoğu zaman kombinasyon halinde kullanılan iki yada daha çok kemoterapi ilacı ihtiva eder. Kemoterapi, ameliyattan ilkin, bir tümörü küçültmek için yada cerrahi sonrası kalan kanser hücrelerini öldürmek için kullanılır.

D) Radyoterapi

Kanser hücrelerini yok etmek için direkt etkilenen bölgeye yönelik yüksek enerjili kirişler kullanılmaktadır. Kemoterapi şeklinde ışınım terapisi ameliyattan ilkin bir tümörü küçültmek için yada ameliyattan sonrasında kalan kanser hücrelerini öldürmek için kullanılabilir. Kimi zaman kemoterapi ve ışınım belirli durumlarda beraber kullanılır.

Mesane Kanserini Önleme

Mesane kanseri riskini azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler bulunmaktadır:

– Bolca oranda su içmek idrardaki zehirli maddeleri seyreltebilir ve mesane kanseri riskini azaltabilir.
– Sigarayı bırakmak kansere yol açan kimyasalların vücuda alımını engeller ve riski azaltır.
– Kimyasallarla uğraşırken mümkün olduğunca güvenlik önlemlerinizi almalısınız.
– Bolca oranda çeşitli renklerdeki meyve ve sebze tüketimi içerdikleri antioksidanlar yardımıyla mesane kanserine yakalanma riskinizi düşürür.

Kaynakça:
cancer.gov/
wcrf.org/int/cancer-facts-figures/data-specific-cancers/bladder-cancer-statistics
nhs.uk/Conditions/Cancer-of-the-bladder/Pages/Symptoms.aspx

Yazar: Yunus Yeşilmen

Okuduğunuz için teşekkürler.

Sıhhat Pasajı.com tarafınca BilgiUstam.com referans alınarak derlenmiştir.

BİR CEVAP BIRAK