Migren Belirtileri Nelerdir? Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin?

Migren Belirtileri Nelerdir?
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

931
0
PAYLAŞ
Migren Belirtileri Nelerdir
Migren Belirtileri Nelerdir

Migren hastalığının belirlenmesinde en etkin yöntem, hekimin hastaya yaşadığı baş ağrılarının nasıl ve ne şiddette hissettiğini sorması ile belirlenir. Migren tedavisi uygulanmadan önce hastaya herhangi bir muayene yapılmasına gerek yoktur ve hekim sadece soru sorarak kişiye aura migren ya da aurasız migren tanısı koyabilmektedir.

Erken aşamada yaşanan aura migren ve aurasız migrenden kaynaklanan baş ağrıları yaygın bir şekilde sinüzit belirtileri ile karıştırılabildiğinden, hekim koyacağı tanının kesin olarak doğru olması için hastadan baş ağrılarını detaylı olarak anlatmasını istemektedir. Buna göre hastaya verilen ağrı kesici bir takım ilaçlar ile migren tedavisi başlatılır. Migren tedavisi sürecinde kullanılan ilaçlar sadece aura migren atakları esnasında değil, hastanın herhangi bir şikâyeti olmadığında da her gün düzenli olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kişiye uygulanan migren tedavisi sürecine destek sağlaması açısından, hekim tarafından tavsiye edilen migren bitkisel tedavisi yöntemleri de uygulanabilmektedir.

Migren Belirtileri
Migren Belirtileri

Migren tedavisi hastaların büyük ölçüde baş ağrılarının yaşanma sıklığının ve şiddetinin azalmasını sağlamaktadır. Ancak migren hastalığı tam olarak neden kaynaklandığı ya da nasıl geliştiği bilinmediğinden, hastanın baş ağrısının tamamen iyileşmesini sağlayan bir migren tedavisi şuan için maalesef yoktur. Bu nedenle aura migren ya da aurasız migren hastalarının sadece yaşadığı migren atağı esnasında oluşan baş ağrılarının şiddeti azaltılmaya çalışılmaktadır. Bu dönem içerisinde migren bitkisel tedavisi ile de hastanın daha rahat ve daha az acı hissetmesi amaçlanmaktadır.

Aura migren hastalığında hastalar baş ağrısı yaşamadan önce bir takım ışık benzeri şekiller görmektedir. Ancak aura migren hastaların gördüğü ışıkların tıbbi olarak saptanabilmesi de mümkün olmadığından, bu konuda hastaların anlattıklarından başka bir bilgi edinme şansı da yoktur. Baş ağrısı başlamadan 5-60 dakika önce görülen bu titreşim halindeki ışık kümeleri nedeni ile hastalığa aura migren denmektedir.

Migren hastalığının tedavisi üzerine geliştirilen migren bitkisel tedavisi de hastaların tamamen iyileşmesini sağmak için değil, migren krizi esnasında yaşanan baş ağrısının şiddetinin azaltılması için uygulanmaktadır. Migren hastalığına kalıcı çözüm sağlamak için hala geliştirilen yüz ameliyatları vardır ancak bu uygulamalar tıp dünyasında çok yenidir.

BİR CEVAP BIRAK