Miyop Nedir ve Belirtileri Nedir? Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin? ...

Miyop Nedir ve Belirtileri Nedir?
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

767
0
PAYLAŞ
Miyop Nedir ve Belirtileri Nelerdir?
Miyop Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Miyop en kolay tanımı ile uzağı net görememektir. Miyopu birazcık daha detaylı tanımlamak gerekirse göze paralel olarak gelen ışınların gözde bulunan retina önünde odaklanmasıdır. Uzağı net göremeyen miyoplar uzağa gözlerini kısarak bakarlar. Miyopların büyük bir kısmı aslen net göremediğinin bilincinde bile değildir. Bunun sebebi ise objelerin uzaklaştıkça netliklerini kaybedebileceklerini düşünmeleri ve bunu mantıklı bulmalarıdır. Gözün ön-arka çapasının normalin üstünde olması durumlarında ortaya çıkar. Cemiyet içinde miyop rahatsızlığının genetik bulunduğunu söyleyen bir kesime rastlamak mümkündür sadece en mühim sebebi bazı meslek erbablarının iş gereği bazı nesnelere oldukça yakından bakmak zorunda kalmalarıdır. Çevrenizdeki hekim, kuyumcu, bilim adamı, fazlaca fazla okuyup fazlaca yazan kimseler, bilgisayar işleri ile uğraşan bilişimcilere, yazılımcılara dikkatli bakın. Birçoğunun miyop sebebi ile gözlük kullandığını görmüş olacaksınız. Bir şeylere fazlaca yakından bakmanın yanı sıra azca ışıkta okuma ve yazma benzer biçimde durumlar da miyop rahatsızlığının artması için mühim sebepler içinde sayılabilir. Peki miyop nedir ve emareleri nedir?

Miyop Belirtileri

Miyop rahatsızlığı bir çok vakit okul öncesi çocukluk döneminde ortaya çıkar sadece çocuklar bir çok vakit uzağı net göremediklerinin farkına varmazlar. Okul yaşamı başladığı zaman ise miyop çocuklarda en fazlaca görülen yakınma tahtayı görememektir. Tahtayı göremediğini fark eden çocuklar bunu ailelerine söylerler ve bir göz doktoruna danışılır.

Miyop Tedavisi

Miyop tedavisi esnasında hastanın lens ya da gözlük kullanımı ile görme kaybının önüne geçilebilir. Miyoplar lens yada gözlüklerini çıkardıklarında uzağı görememeye devam edeceklerdir. Bunun yanı sıra lazer tedavisi de yapılmaktadır. Miyoptan lazer tedavisiyle kurtulabilmek mümkündür. Miyop için lazer tedavisi görmek isteyen hastaların 18 yaşından büyük olması, son bir senedir göz numarasının değişmemiş olması, romatizma ya da diyabet benzer biçimde bir hastalığa haiz olmaması, göz numarasının 10’dan minik olması ve gözde lazer tedavisine engel başka bir rahatsızlığın olmaması gerekmektedir. Bu şartlara uygun olan hastalara hem hususi hem de devlet hastanelerinde alanında uzman doktorlar tarafınca lazer tedavisi uygulanabilmektedir. Gözlük kullanımı ile meydana getirilen tedavilerde ise konkav mercekli gözlükler kullanılır.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Sıhhat Pasajı.com tarafınca BilgiUstam.com referans alınarak derlenmiştir.

BİR CEVAP BIRAK