Origaminin Çocuklar İçin Faydaları Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin?

Origaminin Çocuklar İçin Faydaları
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

223
0
PAYLAŞ
Origaminin Çocuklar İçin Faydaları
Origaminin Çocuklar İçin Faydaları

Origami, Japonya kökenli olan kağıt katlama sanatıdır. Origamide temel amaç, çoğu zaman tek parça bir kağıdı değişik şekillerde katlayarak ortaya bir biçim çıkarmaktır. Japonya’da origami sanatının ortaya çıkışı 1600’lü yıllara kadar dayanmaktadır. O tarihten günümüze, gerek Japonya’da gerekse dünyanın öteki çeşitli bölgelerinde kağıtları katlayarak, keserek yada yapıştırarak çeşitli şekiller meydana getirmeye dayalı değişik origami çeşitleri ortaya çıkmıştır. Günümüzde meydana getirilen çeşitli araştırmalar, küçüklere gerek okul öncesi gerekse erken okul (ilköğretim) döneminde origami emekleri yaptırmanın, küçüklere ciddi katkı sağladığını ortaya koymaktadır. Bu araştırmalara nazaran, origaminin küçüklere sağlamış olduğu başlıca yararlar şunlardır:

1. Davranışsal beceriler: Origami, belirli bir fiil sırasını tekrarlamaya dayanması sebebiyle şematik öğrenmeye örnek olarak gösterilmektedir. Evlatların origamide başarıya ulaşmış olabilmesi için, öğretmenin uyguladığı katlama işlemlerini dikkatlice izlemeleri ve aynı sıra ile tekrarlayabilmeleri gerekmektedir. Bu durum, çocuğun öğrenme süresince dikkatini odaklamasını ve tüm enerjisini vermesini gerektirmektedir. Bilhassa ufak yaş grubundaki çocuklar için dikkati toplama, konsantre olma şeklinde davranışsal becerileri geliştirmek açısından origrami oldukça faydalıdır.

2. Beraber öğrenme: Origami öğretimi, kolaylıkla 20-30 kişilik gruplara tek bir öğretmen tarafınca yapılabilir. Ek olarak, değişik yaş grupları bir araya getirilerek, yaşça büyük evlatların ufak olanlara öğretmenlik yapması da sağlanabilir. Bu durum küçüklere ekip çalışmasını erken yaşlarda öğretmek adına güzel bir fırsat sunmaktadır.

3. Geometri öğrenimi için zemin hazırlama: Geometri dersi, okul yıllarında birçok insanoğlunun zorlandığı bir derstir. Origami yardımıyla çocuklar erken yaşlarda, üç boyutlu şekiller oluşturmayı, bakışım şeklinde bazı geometri kavramlarını erken yaşta öğrenebilmektedirler. Bu durum, evlatların soyut zekasını geliştirmektedir. Origami eğitimi alan çocuklar, ileriki dönemde geometri ve soyut matematik mevzularında daha başarıya ulaşmış olmaktadırlar.

4. Bilişsel ve motor kasların gelişimi: Bilhassa ufak yaşlarındaki evlatların el becerilerini ve ince motor kas gelişimlerini sağlamak adına origami güzel bir etkinliktir. Kağıtları muntazam şekilde katlamak, ortaya istenilen şeklin çıkması için gereklidir. Ek olarak yapılacak katlama işlemlerinin sırası da önemlidir. Bu da çocuğun katlama sırasını tam olarak öğrenmesini gerektirmektedir. Tüm bunlar, bununla beraber evlatların bilişsel gelişimine de katkı sağlamaktadır. Origami, evlatların el göz koordinasyonunun ilerlemesine de yol açmaktadır.

5. Matematiksel becerileri arttırma: Minik evlatların öğrenmekte zorlandığı konulardan birisi olan kesirler mevzusu da origami vasıtasıyla gerçek hayatta öğretilebilmektedir. Kağıt katlama esnasında, yarım, çeyrek şeklinde kavramlar etken olarak kullanılmaktadır. Böylece ufak evlatların, kesir terimini erken yaşta gerçek yaşamdan örneklerle öğrenmesi sağlanmaktadır.

Origami bilhassa ufak evlatların evde anne-babalarıyla yada okulda öğretmenleri ve arkadaşları ile beraber yapabilecekleri güzel bir etkinliktir. Yukarıda sıraladığımız yararlarından dolayı, origaminin okullarda seçmeli ders olarak uygulanması oldukça yararlı olacaktır. Günümüzde, ufak evlatların vakitlerinin büyük kısmını tablet, cep telefonu şeklinde cihazlarda oyun oynayarak yada tv başlangıcında oturarak geçirdikleri düşünüldüğünde, anne-babaların da origami öğrenmeleri ve çocuklarına öğretmeleri, hem beraber yararlı bir etkinlik yapmak adına hem de evlatların gelişimi adına oldukça yararlı olacaktır.

Yazar: Mehmet Ümit Pişken

Okuduğunuz için teşekkürler.

Sıhhat Pasajı.com tarafınca BilgiUstam.com referans alınarak derlenmiştir.

BİR CEVAP BIRAK