Pazartesi Sendromu Nedir? Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin?

Pazartesi Sendromu Nedir?
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

1011
0
PAYLAŞ
Pazartesi Sendromu Nedir?

Hafta sonu tatilinin ardından pazartesi işe ya da okula başlamakla ilgili isteksizlik ve zorunlulukla gelen sıkıntı halinin adıdır pazartesi sendromu. Bu aslında pazartesi ile ilgili bir sorun değil, sonuçta pazartesi sadece haftanın günlerinden biri. Bu psikolojinin sebebi de yeni haftanın getireceği sorumlulukları ya da olumsuzlukları çağrıştırılması. Temelde, iş yeri ile ilgili olumsuz duyguları olanları ve kaygı bozuklukları olan kişileri etkiliyor.

Sorun aslında cuma gününden başlıyor ve pazar günü rahatsız edici hale gelerek bu tatil gününün mutsuz geçirilmesine sebep olabiliyor. Bize yapmak istediklerimizi gerçekleştirmek için kalan tek zaman tatil günü ve o zaman da ne yapacağımızı şaşırabiliyoruz. Bu “değerli gün bitti bitecek” kaygısı da kişinin ciddi bir huzursuzluk yaşamasına sebep olabiliyor. Eğer iş maddi ve manevi anlamda tatmin etmiyorsa, bu, yılgınlık ve yorgunluğa sebep olabilir.

Olumsuz hisleri azaltmak için, özel hafta sonu programları yapmak…Kaliteli bir uyku uyumak ve pazartesinin zihninizdeki kötü imajını silmek daha rahat olmanızı sağlar. Önceki haftadan ertelemiş olduğunuz işler de pazartesi sendromu yaşamanıza sebep olabilir. Bu yüzden hafta başında ayağınıza takılacak işleri zamanında yapmaya dikkat edebilirsiniz. En önemlisi pazar gününü bitti bitecek kaygısına kapılmadan kaliteli bir şekilde geçirebilmek.

Ayrıca ev işlerini yapmak, dinlenmek ve güzel vakit geçirmek için tek günün pazar olmadığını da unutmayın. Çamaşır, ütü gibi rutin işleri hafta içi kısa zamanlarda halletmeye çalışın. Size zevk veren aktiviteleri ise tüm hayatınıza yayın.

BİR CEVAP BIRAK