Saç Dökülmesi ve Buna Neden Olan Hastalıklar Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin? ...

Saç Dökülmesi ve Buna Neden Olan Hastalıklar
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

994
0
PAYLAŞ
Saç Dökülmesi ve Buna Neden Olan Hastalıklar
Review of:

Reviewed by:
Rating:
5
On 6 Ekim 2016
Last modified:6 Ekim 2016

Summary:

Pek çok insan saç dökülmesinden şikayetçidir. Hem baylarda hem bayanlarda saç dökülmesi, kötü bir görüntü oluşturur. Saç dökülmesinin nedenleri araştırıldığında, bunun altında pek çok sebep olduğu anlaşılır. Şimdi sizlere saç dökülmesine neden olan bazı sebepleri sıralamak istiyoruz:

Gereksiz Yere Kullanılan İlaçlar

Özellikle bayanlarda görülen saç dökülmesi durumuna neden olan sebepler arasında, genetik yapılarına bağlı olmak şartıyla, kullanılan bazı doğum kontrol hapları da saç dökülmesine neden olabilecek sebepler arasında yer almaktadır. İşte bu sebepten dolayı bayanlarda doğum kontrol hapı kullanılması durumunda saç dökülmesi görülüyorsa, doktor kontrolünde farklı ilaçlara yönelmeleri de verilen uyarılar arasında yer almaktadır.

Saç Köküyle Gereksiz Yere Oynamak

Bazı insanlarda görülen saç çekme ve hatta saç yolma alışkanlıkları da saç dökülmesine neden olan sebeplerdendir. Bu gibi durumlar psikolojik destek gerekebileceği dikkatten kaçmamalıdır.

Kanser

Özellikle kanser hastalarının tedavi sürecinde de saç dökülmesi görülmektedir, bu gibi durumlarda hastalar, saçının yüzde doksanını kaybedebiliyorlar. Ama tedavi süreci sona erdikten sonra dökülen saçlar geri çıkıyor.

Demir Eksikliği

Saç dökülmesine neden olan diğer bir sebep ise demir eksikliğidir. Özellikle bayanlarda daha sık görülen demir eksikliğinin başlıca sebepleri arasında, besinlerde yeterince demir alınamaması, bağırsaklarda yetersiz demir emilimi ve adet dönemlerinde ki kanamalar gösterilmektedir.

Cerrahi Operasyonlar

Cerrahi müdahale gerektiren durumlarda operasyon sonrası da saç dökülmesi olabileceğini söyleyen uzmanlar bu durumun geçici olduğunu da bildirmektedirler ama bazı kronik rahatsızlıklar sonucu görülen saç dökülmelerinde ise durum kalıcı olabilmektedir.

Genetik Durumlar

Genetik olarak görülen saç dökülmesi durumu ise daha çok erkeklerde görülmektedir. Kalıtımsal yapısından dolayı meydana gelen kellik süreci ise erkeklerde erken yaşlarda da başlayabiliyor. Özellikle bu durumdan rahatsız olan erkeklerin kelliği sona erdirebilecek alternatiflere yönelirken doktor kontrolünde ve tavsiyesine göre hareket etmeleri gerektiği vurgulanmaktadır.

Alopesi Areata

Sebebi tam olarak bilinemeyen bir saç dökülme biçimi olarak karşımıza çıkan alopesi areata isimli rahatsızlıkta daha çok saçın sadece bir bölümünde meydana gelmektedir ve genelde para büyüklüğünde ve ya yama şeklinde olabilmektedir. Her yaş grubunda meydana gelebilen bu rahatsızlık sonrasında saçlar tekrar büyüyebiliyor.

Gebelik Döneminde Saç Dökülmesi

Gebelik dönemine dikkat çeken uzmanlar gebelik dönemi boyunca saçların devamlı uzamakta olduğunu ve doğum sonrasında ise saçların bir süre dinlenme safhasına geçtiğini söylemektedirler. İşte bu sebepten dolayı doğum sonrasında da saç dökülmesinin görülebileceğini söyleyen uzmanlar bu durumun geçici olduğunu belirtmektedirler.

Bunlar haricinde saç dökülmesine neden olan diğer farklı sebepler arasında, protein eksikliği, ateşli hastalıklar ve mantar gibi rahatsızlıklar yer almaktadır.

Bu yazımızda sizlere saç dökülmesine neden olan bazı sebepleri açıkladık. Bir sonraki yazımızda tekrar görüşmek üzere…

BİR CEVAP BIRAK