Sarımsağın Saç ve Kaşlara Faydaları Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin? ...

Sarımsağın Saç ve Kaşlara Faydaları
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

370
0
PAYLAŞ
Sarımsağın Saç ve Kaşlara Faydaları
Sarımsağın Saç ve Kaşlara Faydaları

Bayanların en oldukca takıntı haline getirdikleri saçlarına kesim çözüm olarak sizlere sarımsağın ne kadar fazla işleve haiz bulunduğunu söylemiş miydik? Ilk olarak sizlere sarımsağın bir insana katmış olduğu değerleri ve önemini anlatalım. Bakalım sarımsak tam olarak iyi mi bir bitkidir hep beraber öğrenelim. Sarımsağın yararları üstüne konuşmadan ilkin günümüzde pek oldukca alanda kullanılan sarımsağın aslına bakarsak antik bir nebat bulunduğunu hatırlatmak gerekir. Soğan ailesine yakın bir nebat olan sarımsak, Asya kökenlidir. 17 ve 18.yy’da Avrupa’da birçok alanda kullanılan nebat, günümüzün de en sevilen lezzetlerinden biridir. Sarımsağın oldukca sevilmesinin sebebi hoş ve keskin aromasına ek olarak, sağlık için de oldukça yararlı olmasıdır. Şimdi hep beraber sarımsağın sağlığa faydalarına daha yakından bakalım.

Sarımsağın İnsan Sağlığına Faydaları

İçerisinde bulunan ‘allicin’ adlı madde yardımıyla sarımsak saçları besler. Sarımsak ezildikten ya da dilimlendikten sonrasında, saç diplerine masaj yapılarak sürülmesi saçların beslenmesini elde edecektir. Tertipli olarak sarımsak tüketmek ya da sarımsak çayı içmek, antioksidan özelliği yardımıyla, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve nezle şeklinde hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
Sedef hastalığından muzdarip olanlar için sarımsak, irin söktürücü özelliği yardımıyla, bu hastalığın niçin olduğu şikâyetlerin giderilmesine destek olabilir.

Sarımsak, yiyeceklere leziz bir tadı vermenin yanında tıbben de birçok özelliğe haizdir. Bunlardan biri sarımsağın kan inceltici özelliğidir. Bu özelliği yardımıyla sarımsak, inme ve kalp krizi riskinin azaltılmasına destek sunar. Ek olarak damar sertliğini de ortalama azaltmaktadır. Meydana getirilen bazı araştırmalarda, hemen hemen tam olarak kanıtlanamasa da, sarımsağın kilo alımını yavaşlattığı iddia edilmektedir.

Sarımsak, bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği için bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltmaktadır. Bu kanser türlerinden bazıları ise mide ve kolon kanseridir. Sarımsağın yararlarından bir diğeri ise, sarımsağın irin sökücü özelliklerinden dolayı ağız çevresinde oluşan uçuklara iyi gelmesidir.

Uçuğun üstünde bir miktar ezilmiş sarımsağın bir süre tutulması, ağrının azalmasına destek sunar ve uçuğun daha süratli iyileşmesini sağlar.
İnce bir halde dilimlenmiş sarımsağın sivilce ve aknelerin üstüne sürülmesi bu hastalıkların giderilmesini hızlandırmaktadır. Sarımsağın bir tek sağlığa faydası olmasıyla birlikte bir de kaş ve saçların gürleşmesinde inanılmaz bir etkiye haiz bulunduğunu da ele alalım. O halde sarımsağın saç ve kaş üstünde yarattığı pozitif yönde etkilerden söz edelim.

Sarımsağın Saça ve Kaşa Katmış olduğu Pozitif yönde Tesirleri

Devamlı dökülen ve acele kırılan saçlarınız mı var? Bunun onarmak ve saçınızı eskisinden daha canlı görünmesini sağlamak istiyorsunuz. Bunun için birçok yolu denemenize karşın saçlarınızın bu mevzuda inanılmaz zayıfladığını hatta aynanın karşısında oldukça sönük bulunduğunu fark ettiniz. Size önerebileceğimiz en güzel etken ilk olarak şampuanınızı değiştirmektir. Yoğun sarımsak özlü ve içinde yoğun miktara E vitamini bulunan cansız saçlara hususi sarımsak özlü şampuanı kullanınız. Bu şampuan saçınızın kısa sürede güçlenmesini elde edecektir. Ondan sonra saçın ve kaşın daha dolgun olmasını sağlamak için evde uygulayabileceğiniz kolay bir küre ihtiyacınız bulunmaktadır. Zeytinyağının içine uygulayacağını sarımsak ezmesini cam bir şişede yedi gün kadar beklemeye alın. Beklettiğiniz sarımsaklar zeytinyağının içine işleyecek ve yağ gücü daha kuvvetli olarak saçlarınızı koruyacaktır. Yedi gün sonrasında saçınızın diplerine haftada minimum 2 kere olmak suretiyle bu kürü uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Bu kürü saç köklerini inanılmaz aşama besleyerek kısa bir süre sonrasında saçınızın yaşam kazanmasına destek olacaktır. Sarımsağın saça ve kaşa katmış olduğu pozitif yönde etkilerinin yararını anlatmakla bitiremeyiz. Yapmanız ihtiyaç duyulan bir an ilkin saç yapınıza uygun şampuanı kullanmak ve doğru bir halde saçınıza masaj yaparak uygulamaktır. Sağlıklı saçların sırrı tamamen nebat kürlerinde saklıdır. İşte bunlardan birisi de sarımsağın katmış olduğu olağanüstü etkidir.

Sarımsak Yağı Kullanın!

Eğer evde uğraşmak istemiyor ve saçlarınıza organik hazır yağlar ile beslemeyi arzuluyorsanız eczanelerden ve ya aktarlardan kolaylıkla bulabileceğiniz sarımsak yağını alabilir kaşınıza her gün uygulayabilirsiniz. Saça haftada minimum 2 kere uygulanması yeterlidir. Üstelik bir tek kaş ve kirpiklerde değil bir de kirpiklerinizde de sarımsak yağını kullanarak uzun ve dolgun kirpiklere haiz olabilirsiniz. Saç dökülmeleri ve kepek için ise sarımsağın kati bir netice bulunduğunu hatırlatmak istiyoruz. İçimizi ve dışımızı iyileştiren sarımsağın sağlık için yararları oldukça fazladır.

Sarımsak Yağı Saç Beyazlamalarını Önlüyor!

Dönemin geçmesi ve çevresel etkenlere bağlı saçların genç yaşta beyazlamasına anlam vermek zor olsa gerek. Yaşımızın hala oldukca genç olmasına karşın saçın inanılmaz derecede beyazlaması oldukca can bunaltan bir durumdur. Bundan dolayı saçın beyazlamasının ana sebeplerini araştırmak gerekir. Bunların sebeplerinden birisi strese bağlı durumlardır. Mesela adamların gün içinde yaptıkları trafik stresi hayatlarından adeta çalmaktadır. Bu stres saçın köklerine kadar işler ve saç ana rengini zaman içinde kaybeder. Meydana getirilen araştırmalara bakılırsa ve uzmanların söylemesine istinaden sarımsağın içinde mevcud mineraller ve değişik elementler saç hücrelerinin tekrardan canlanmasına katkıda bulunuyor. Saç hücreleri ne kadar canlanırsa saçın kimyası bu şekilde güç alıyor ve uzun seneler genç kalıyor. Bilhassa saçın beyazlamasına genel olan sarımsak yağı saç beyazlamasının önüne geçerek uzun seneler daha genç ve orijinal saçları kullanma hakkını sizlere veriyor. Saçınızın sağlığı için sarımsak yağı hakkaten idealdir. Denemenizi tavsiye ederiz. Saçınızı sevin ve bakımını en kaliteli kürler ile gerçekleştirin. Böylece saçınız hem temiz hem de inanılmaz aşama güç kazanacaktır.
Kaynakça:
hallederizkanka.com

Yazar: Suna Korkmaz

Okuduğunuz için teşekkürler.

Sıhhat Pasajı.com tarafınca BilgiUstam.com referans alınarak derlenmiştir.

BİR CEVAP BIRAK