Sosyopatlık Nedir ve Belirtileri Nedir? Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin? ...

Sosyopatlık Nedir ve Belirtileri Nedir?
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

737
0
PAYLAŞ
Sosyopatlık Nedir ve Belirtileri Nelerdir?
Sosyopatlık Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Halk içinde çoğu zaman sosyopatlık olarak malum antisosyal kişilik bozukluğu, psikoloji ile ilgili bir ruhsal bozukluktur. Ruhsal bir düzensizlik olarak da adlandırılabilen bu bozuklukta sosyopat ile psikopat arasındaki fark, semptom farklılığı doğrusu patolojidir. Sosyopatlık çoğu zaman psikopatlık ile karıştırılır sadece psikopati sosyopatiye kıyasla oldukca daha ağır bir ruhsal bozukluktur ve sosyopatlıkta görülen emarelere ek olarak etik açıdan aykırı davranışlar gözlemlenir. Uzmanlar sosyopati doğrusu sosyopatlığa çevresel faktörlerin niçin bulunduğunu düşünür. Sosyopat kişiler kesinlikle akıl hastası değillerdir. Bu yalnız bir kişilik bozukluğudur. Sosyopat olan kişiler toplumun pek hoşuna gitmeyecek davranışlarda bulunan, kurallara ve yasalara riayet etmeyen, asla ders almayan ve hatalarından pişmanlık duymayan kişilerdir. Sosyopatlar suça son aşama yatkınlardır. Kurallara uymadıkları benzer biçimde öteki insanların dertleri, sorunları ile de ilgilenmezler. Doğrusu oldukca bencildirler. Başka insanların derdini dinleme mevzusunda bile isteksizdirler. Öteki insanlara zarar vermekten keyif alırlar. En sık görüldüğü yaş ise 15-22’dir.

Sosyopatlığın Belirtileri:

Her rahatsızlığın olduğu benzer biçimde sosyopatlığın da kendine özgü emareleri vardır. Harvard Üniversitesi’nden Dr. Martha Stout’a bakılırsa sosyopatlığın emareleri şu şekilde sıralanabilir:

• Oldukça karizmatik insanlardır ve çevrelerindeki insanoğlu onlara hayranlık duyarlar.
• Planlı ve programlı bir şekilde yaşamazlar, çoğu zaman spontanedirler. Davranışları, tavırları doğaçlamadır. Düzgüsel toplumsal ilişkileri kopuk olan sosyopatlar hem de öteki insanlara saçma, garip gelecek şekilde davranırlar.
• Beyinlerinde pişmanlık duyma, utanma, empati benzer biçimde duyguları işleyecek bir mekanizma bulunmaz ya da bu mekanizma bozuktur. Vicdan duygusundan yoksundurlar. Kendi çıkarları için başkalarını oldukca kolay feda edebilirler.
• Oldukca kolay ve rahat bir şekilde yalan söyleyebilirler. Yalan mevzusunda ustalaşmış durumdadırlar. İyi niyetli insanları bu şekilde oldukca rahat kandırabilirler.
• İnsanlar üstünde egemenlik oluşturmayı oldukca sevdikleri için münakaşa ve kavgalarda alttan alan taraf olmazlar. Daima üstün olma kaygıları vardır, baskın karakterlidirler.
• Oldukca parlak zeka insanlardır ve aşık olma duygusundan yoksundurlar.
• Özür dilemekten nefret ederler ve özür dilemezler. Çoğunluğu derin bir hayal dünyasında yaşar.
Sosyopatlığın emareleri nedir? Sorusuna verilebilecek cevaplar bunlardır. Sosyopatlık birçok seri katilde görülen bir kişilik bozukluğudur.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Sağlık Pasajı.com tarafınca BilgiUstam.com referans alınarak derlenmiştir.

BİR CEVAP BIRAK