Subdural Hematom Nedir? Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin?

Subdural Hematom Nedir?
 • Değerlendirme
 • defa değerlendirildi

 • 0 değerlendirme
  • Kaç Puan Verirsin?

2097
0
PAYLAŞ
Subdural Hematom Nedir
Subdural Hematom Nedir

Reviewed by:
Rating:
5
On 14 Eylül 2016
Last modified:14 Eylül 2016

Summary:

Bugün sizlere nörolojik bir hastalık olan subdural hematom hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Merhaba değerli Sağlık Pasajı.com takipçileri. Bugün sizlere nörolojik bir hastalık olan subdural hematom hakkında bilgi vermek istiyoruz. Şu dönemde yapılan dedikodulardan biri olan “Hillary Clinton’un hastalığı subdural hematom mu?” sorusuna bu yazı cevap niteliğinde olacaktır.

Hematom tıp dilinde kanama anlamına gelir. Subdural hematom ise beyin zarının altında bulunan tabakada yaşanan bir kanamadır. Bu kanama sonucu kafatası ve beyin arasında biraz kan birikmesi ile beyinde baskı olur. Genellikle bu hastalık kendi kendine iyileşir ancak bazen, cerrahi önlemler alınması gerekir ve subdural hematom hastalığı tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

Subdural Hematom Hastalığının Türleri

İlerleme seviyesine bağlı olarak bir kaç tip subdural hematom vardır:

Akut Subdural Hematom: Yaralanmanın hemen sonrasında kan birikmesi yaşanır. Genellikle, araba kazası ya da kafaya darbe sonucunda gerçekleşir.

Subakut Subdural Hematom: Hastalık ilk aşamada algılanmayabilir. Bir iki hafta sonrasında ancak belirir ve hemen tedbirini almak gerekir.

Kronik Subdural Hematom: Ortaya çıkması iki veya üç haftayı bulur. Genelde yaşlıların kafasını yavaşça çarpmaları sonucu oluşur ve kanama ilerleme süreci yavaş gerçekleşir.

Subdural Hematom Hastalığının İşaretleri

Aşağıdaki işaretleri görürseniz, subdural hematom hastalığından şüphelenmenizde fayda vardır:

 • Bilinç kaybı
 • Koma durumu
 • Aşırı uyuklama hali
 • Yaralanma sonrası kafa karışıklığı
 • Yaralanma sornası baş ağrısı
 • Bulantı/kusma
 • Baş dönmesi

Bu hastalığın belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Kişinin yaşına, kanamanın şiddetine ve farklı özellikler, hastalığın tiplerini değiştirebilir.

Subdural Hematom ve Kafa Yaralanmaları

Subdural Hematom
Subdural Hematom

Kafa yaralanmaları, subdural hematomun oluşumunda büyük rol oynar. Kaza sonrası beynin dışındaki damarlarda hasar oluşabilir ve bu hematoma (kanamaya) neden olur. Kan sulandırıcı ilaçlar alan bireylerde kafayı hafifçe çarpmak damarların açılmasına ve kanamaya neden oluşturabilir.

Subdural Hematom Hastalığının Tedavisi

Hastalık cerrahi bir durum gerektiriyorsa ve kanama beyinde basınç birikmesi oluşturmuşsa, bir cerrah hastanın kafa tasında küçük bir delik açarak basıncı rahatlatır. Bu işleme kraniotomi adı verilir. Kanama bu yöntemle emme ve yıkama yoluyla alınır.

Hastalık nedeniyle oluşan nöbetlerin tedavisi konusunda doktorunuz, nöbet önleyici ilaçlar yazabilir. Nöbet önleyici ilaçlar arasında genellikle valproik asit etken maddeli ilaçlar kullanılır. (Depakene veya Convulex gibi). Bunun yanı sıra beyin iltihabını azaltmak için kortikosteroidler, doktorunuz tarafından reçetenize yazılır.

Kısacası;

Subdural Hematom, beyinde gerçekleşen bir hasar sonrası oluşan kanama sonucu gerçekleşir ve doktorun muayenesinden sonra cerrahi müdahale gerekebilir. Okuduğunuz için teşekkürler. Yorum yazmayı unutmayın!

BİR CEVAP BIRAK