Tüp Bebekte Embriyo Transferi Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin?

Tüp Bebekte Embriyo Transferi
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

1794
1
PAYLAŞ
Tüp Bebekte Embriyo Transferi

Tüp bebek uygulamasında döllenme (fertilizasyon) elde edildikten sonra belirlenen sayıda embriyo anne rahmi içerisine yerleştirilmesi işlemine embriyo transferi denir. Transfer işleminden 12 gün sonra yapılacak gebelik testi (hamilelik testi) ile gebelik olup olmadığı kontrol edilir.

Embriyo transferi ne zaman yapılıyor?

Döllenme işleminden 2-5 gün sonra, genel olarak üç gün sonra yapılmaktadır. Bu aşamada embriyo çoğunlukla 4-8 hücreli formdadır. 5. yada 6. gün embriyo içi boşluklu bir biçim alır, bu durumuna blastokist ismi verilmektedir.

Embriyo transfer işlemi ne kadar sürer?

Embriyo Transferi
Embriyo Transferi

Embriyo transferi 5-10 dakika kadar süren kısa bir işlemdir. Ağrı ve rahatsızlık yaratmadığı için işlem sırasında anestezi uygulanmamaktadır. Bu nedenle işlemden bitince bir iki saat istirahat ettikten sonra hastaneden ayrılabilirsiniz.

Embriyo Transferi Nasıl Yapılıyor?

Jinekolojik muayene masasında tıpkı muayene pozisyonunda olduğu benzeri hasta hazırlandıktan sonra muayene aleti (spekulum) yerleştirilir. Rahim ağzı hususi sıvılarla temizlenir. Daha sonra embriyolog sebebi ile laboratuvardan getirilen embriyolar ince bir kateter yardımı ile rahim içerisine yerleştirilir. Kaç adet embriyo transfer edileceği bazı kriterlere göre belirlenir. Gereğinden fazla embriyo transferi çoğul (ikiz, üçüz) gebelik riskini arttırdığı için sakıncalı olabilmektedir. Yaşı genç olan ve kaliteli embriyoları olan hastalarda daha az sayıda embriyo transferi planlanırken, yaşı ileri olan ve embriyo kaliteleri zayıf olan hastalarda daha çok sayıda embriyo transferi planlanır. Transfer edilecek embriyoların dış kısmındaki zona tabakası kalın ise lazer ile zonaya inceltme işlem (AHA) uygulanabilir ve daha sonra transfer gerçekleştirilir.

Embriyo Dondurma ve Dondurulmuş Embriyo Transferi

Elde edilen kaliteli embriyolardan rahime transfer edilenlerin dışında fazla kalanlar dondurulabilir ve daha sonraki tüp bebek tedavilerinde kullanılabilirler. bu sayede yine tüp bebek uygulaması gerekirse yumurta oluşturma ve yumurta toplama aşamalarının uygulanmasına gerek kalmadan doğrudan embriyo transferi yapılabilir.

Embriyo Transferi Sonrası Kullanılacak Olan İlaçlar

Çoğunlukta progesteron ilaçları hasta adına reçete edilir ve nasıl kullanılacağı tarif edilir. Bu ilaçlar tablet, vajinal jel, enjeksiyon halinde olabilmektedir. Crinone jel (mantar ve kaşınmalar için), progestan kapsül (kullanımında düşük yapmayı engeller) benzeri ilaçlar bunlara örnek verilebilir. (KAYNAK) Bunların dışında vitamin ve ya diğer ilaçlar reçete edilmişse dikkatli biçimde kullanılmalıdır.

Tüp bebekte embriyo transferi işlemi işte bu şekilde gerçekleştirilmektedir. Siz de düşüncelerinizi yorum kısmına belirtebilirsiniz. Bir sonraki paylaşımda görüşmek üzere. Hoşçakalın!…

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK