Uykuda Horlama ve Nedenleri Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin?

Uykuda Horlama ve Nedenleri
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

1153
0
PAYLAŞ
Uykuda Horlama ve Nedenleri
Uykuda Horlama ve Nedenleri

Reviewed by:
Rating:
5
On 15 Eylül 2016
Last modified:15 Eylül 2016

Summary:

Bu yazımızda sizlere uykuda horlama ve nedenleri hakkında bilgi verip bunlar hakkında çözümleyici açıklamalar yapacağız.

Yapılan araştırmalara göre; dünya üzerinde yaşayan insanların %25’i aktif olarak horlamaktadır ve toplam nüfusun %20’si de hayatının belirli bir bölümünde horlama sorunu yaşamaktadır. Geri kalan %55’lik kesiminde çevresindeki insanların horlaması nedeni ile rahatsızlık duyduğu düşünülürse, uykuda horlama sorunu dünya üzerinde milyarlarca insanı doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyen bir sağlık problemidir.

Horlama Önleyici Ürünler İle Uykuda Horlama Sorunu Çözülmesi Güçtür
Horlama Önleyici Ürünler İle Uykuda Horlama Sorunu Çözülmesi Güçtür

Horlama sorunlarının ciddiye alınarak tedavisi için uzman bir hekime başvurulması çok önemlidir. Horlamaya neden olabilen birçok farklı sorun olduğundan, kişinin kendi başına piyasada satılan horlama önleyici ürünler ile horlama sorununa kalıcı bir çözüm sağlaması oldukça güçtür. Çünkü kişinin öncelikle horlamasına neden olan fiziksel sorunu tam olarak belirlemesi gerekir ki böylece sorunun çözümüne yönelik doğru tedaviyi rahat bir şekilde uygulayabilsin. Örneğin; uyku esnasında damak dokusundaki yumuşama nedeni ile dilinin arkaya sarkmasından horlayan bir insan, burun bandı kullansa da uykuda horlama problemi devam edecektir. Çünkü sorun burun deliklerinde ya da burun bölgesinde değil, tamamen boğaz bölümündeki damak dokusu ile ilgili bir durumdur. Bu kişinin uzman bir hekime müracaat ederek doğru ilaç tedavisi ile birkaç hafta içerisinde uykuda horlama sorunundan büyük bir ölçüde kurtulması mümkünken, kişinin kendi başına tedavi uygulamaya çalışması nedeni ile sorun uzun bir süre boyunca devam etmektedir.

Uykuda horlama sorunu, insanların düşündüğünün aksine oldukça ciddi bir problemdir. Şayet kişi yeterli solunum işlemini gerçekleştiremediği için horluyorsa, bu durum akciğerlerine ihtiyacı olan havadan daha azının girdiği anlamına girer. Bu durumda muazzam derecede tehlikeli sonuçlar oluşmasına neden olabilir çünkü kişi ihtiyacı olan oksijeni alamıyor demektir. Başta beyin olmak üzere tüm vücut için gerekli olan 2 temel maddeden biri olan oksijen, eksik alındığında uzun dönem içerisinde oldukça ciddi ve hatta ölümcül sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olabilir.

Ayrıca bazı burun arkasındaki geniz etinin genişlemesine bağlı horlama sorunlarında, kişinin uyku esnasında nefesinin kesilmesi ihtimali de vardır. Gece uykusu esnasında duran solunumun ise tekrar geri gelmesi kesin olmadığından, bu horlama sorunun kişi için ölümcül bir risk oluşturabilmektedir. Bu nedenle horlamanın ciddiyetine kişinin değil, uzman hekimin karar vermesi gerekir.

BİR CEVAP BIRAK