Varikosel Ameliyatı Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin?

Varikosel Ameliyatı
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

1248
0
PAYLAŞ

Varikosel; genellikle erkeklerin sol testisinde görülen ve bu testisin damarlarında kalınlaşma nedeni ile testisin büyümesine neden olan bir sorundur. Genel olarak ergenlik çağının ilk döneminde başlayan Varikosel, testisin genişlemesine ve büyümesine neden olarak, yumurtalığın gelişimini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Yetişkin döneminde başlayan Varikosel ise tam aksine, yumurtalığın küçülmesine ve yumuşak bir form kazanmasına neden olabilmektedir.

Varikosel Nedir? Tıkla Öğren!

Varikosel ameliyatı nasıl yapılır birçok erkeğin korkarak ve çekinerek sorduğu bir sorudur. Halk arasında damar genişlemesi ameliyatı olarak isimlendirilen Varikosel operasyonu; kasıktan sorunlu testis damarına erişilerek, bu damarın kirli kanı taşıyarak Varikosel sorununa neden olmaması için kesilerek iptal edilmesi işlemidir. Böylece kan akışı normal düzenine dönerek, testiste meydana gelen sorunun tedavi edilmesi sağlanır. Varikosel operasyonu aynı işlem kasık bölgesinden değil, karından doğrudan girilerek de yapılabilir. Gelişen teknoloji sayesinde günümüzde Varikosel operasyonu cilt üzerinden de testis damarına erişilerek, işlemin çok daha basit bir şekilde yapılması sağlanabilmektedir.

Varikosel Neden Oluşur? Tıkla Öğren!

Varikosel operasyonu oldukça kısa süren bir cerrahi işlemdir ancak bu aşamada işlemin başarısı hekimin kabiliyetine de bağlıdır. Uzman bir hekim tarafından yapılması gereken Varikosel operasyonu basit bir uygulama olmasına rağmen son derece hassas çalışılmasını gerektirmektedir. Aksi halde Varikosel ameliyatı komplikasyonları ile karşılaşılabilinir. Buna ilaveten Varikosel ameliyatı komplikasyonları içerisinde yaygın olarak görülen testis ağrısı da, hekimin işlemi hassas bir şekilde yapamaması sonucu gelişebilir.

Varikosel operasyonu ardından hastalığın tekrar etme olasılığı her zaman vardır ancak yapılan araştırmalara göre bu oran %10-15 arasındadır. Uygulanan damar genişlemesi ameliyatı cerrahi olarak değil de, mikro cerrahi kullanılarak yapılırsa bu oran %1 gibi son derece düşük bir ihtimale kadar gerileyebilmektedir. Ayrıca toplum arasında bilinenin aksine damar genişlemesi ameliyatı sonrası cinsel yaşamda herhangi bir etkilenme olmamaktadır.

Çünkü damar genişlemesi ameliyatı vücudun cinsel aktiviteler ile ilgili bir bölümüne yapılmamaktadır. Damar genişlemesi ameliyatı olan her erkek kendini iyi hissettiğinde, hiçbir sorun yaşamadan cinsel birleşme yaşayabilmektedir. Damar genişlemesi ameliyatı sonrası yine de hekimler hastanın kendini ve kasık bölgesini çok fazla zorlamamasını tavsiye etmektedir.

BİR CEVAP BIRAK