Varikosel Neden Oluşur? Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin?

Varikosel Neden Oluşur?
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

1414
1
PAYLAŞ
Varikosel Neden Olur
Review of: Sağlık Pasajı

Reviewed by:
Rating:
5
On 11 Eylül 2016
Last modified:11 Eylül 2016

Summary:

Bu yazımızda varikosel nedir ve varikosel neden oluşur sorularına cevap aradık. Okumanızı tavsiye ederiz.

Varikosel hastalığı tüm erkeklerin yakından ilgilendiği ve yaşamaktan muazzam derecede korktuğu bir sorundur. Varikosel nedenleri kadar Varikosel ameliyatı sonrası cinsel ilişki de yaygın olarak bu sağlık sorunu ile ilgili merak edilen konulardandır. Varikosel yapılan araştırmalara göre; hastaların %90’ında sol testiste görülmektedir. Testis içerisindeki damaların işlevlerinin bozulması neticesinde kirli kanın damarlara dolması nedeni ile gelişen sorun, testisin ilerleyen zamanlarda büyümesine neden olmaktadır. Varikosel nedenleri üzerine yapılan birçok bilimsel araştırma vardır ancak soruna neden olarak gösterilebilecek tek şey genetik faktörlerdir.

Varikosel Sperm Hücrelerinin Küçülmesine Neden Olur
Varikosel Sperm Hücrelerinin Küçülmesine Neden Olur

Varikosel nedenleri erkeklerin büyük ölçüde engellemek için bir şey yapamayacağı etkenlerdir. Ergenlik döneminde görülen ve testisin büyümesine neden olan Varikosel, ilerleyen yaşlarda tam tersine testisin küçülerek sperm hücrelerinin zarar görmesine de nenden olabilir. Bu sebepten ötürü birçok durumda hastanın ameliyatı gereklidir.

Varikosel Ameliyatı Kısaca Nedir?

Varikosel ameliyatı testiste bulunan damarın iptal edilmesi işlemidir. Varikosel ameliyatı sonrası sanıldığı gibi erkeğin hayatında büyük kısıtlamalara gitmesine gerek yoktur. Diğer cerrahi operasyonlar gibi günlerce yatakta yatılması gerekmeyen bu uygulama ardından, hasta çok kolay bir şekilde kendi başına ayağa kalkabilmektedir.

Varikosel ameliyatı sonrası hekimler hastanın dikkat etmesi gereken sadece birkaç küçük konudan bahsetmektedir. Varikosel ameliyatı sonrası kişinin uzun süre ayakta durmaması ve mümkün olduğunca yük kaldırmaması; kasık bölgesinin zorlanmaması açısından önemlidir. Bu konulara 1-2 gün dikkat etmek dışında Varikosel ameliyatı sonrası hastanın dikkat etmesi gereken çok önemli konular yoktur.

Varikosel ameliyatı sonrası cinsel ilişki kurmak için kaç gün geçmesi gerektiğini de erkekler yaygın olarak sormaktadır. Varikosel tedavisi erkeğin cinsellik esnasında penisinin sertleşmesi ya da boşalmasını sağlayan sistemler ile ilgili bir operasyon olmadığından, kişi dilediği zaman cinsel ilişkiye girebilmektedir.

Ancak yinede hastanın bir operasyon geçirdiğinin bilincinde olarak, kendini fazla zorlamaması gerekmektedir. Hekimler Varikosel ameliyatı sonrası hastaların kasık bölgelerinde herhangi bir ağrı çekmemesi için bazı durumlarda 1-2 gün cinsel ilişki perhizi verebilmektedir. Ameliyat sonrası kişinin zorlanmadan dolayı ağrı çekmemesi için hekimlerin tavsiye niteliğinde söylediği bir tedavi uygulama yöntemidir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK