Varikosel Nedir? Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin?

Varikosel Nedir?
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

1170
2
PAYLAŞ

Varikosel ameliyatı sonrası hastanın günlük yaşantısına devam etmesine engel oluşturacak çok önemli komplikasyonların gelişmesi oldukça düşük bir ihtimaldir. Varikosel belirtileri büyük bir oranda tedaviden sonra tamamen ortadan kalkacaktır. Ancak yapılan araştırmaların istatistiksel sonuçlarına göre Varikosel ameliyatı sonrası hastalığın tekrar etme oranı yaklaşık olarak %10’dur. Bu sebepten Varikosel ameliyatı sonrası erkeklerin yıllık düzenli kontrollerini yaptırmalarında olukça büyük bir önem vardır.

Varikosel belirtileri hastalarda genellikle ergenlik çağından itibaren görülmektedir. Varikosel belirtileri erkeklerin %90 ihtimal ile sol testisinde büyüme olarak görülmektedir. Testis damarındaki kirli kanın neden olduğu bu şişkinlik, ilerleyen yıllarda spermlerin zarar görmesine neden olabileceğinden, fark edildiğinde zaman kaybetmeden hekime başvurulmalıdır. Varikosel nedir nasıl tedavi edilir ve Varikosel nedir belirtileri nelerdir şeklindeki soruları sormak için çekinmeden, testis ile ilgili bir sorun olduğu düşünüldüğü an uzman hekime muayene olunmalıdır.

Varikosel tedavisi benzeri soruları sadece internetten arayan erkekler, çok önem verdikleri bu bölgede yaşanan sorunu söylemekten utanır. Ancak ergenlik yılları ardından oluşumunun ilk aşamalarındaki Varikosel belirtileri ilaç kullanımı ile 3-4 hafta içerisinde büyük ölçüde giderilebilirken, ilerleyen sorunlarda Varikosel ameliyatı maalesef tedavi için kaçınılmaz hale gelmektedir. Varikosel ameliyatı cerrahi olarak kasık bölgesinden girilerek damarın kirli kan taşımanın engellenmesi işlemidir.

İptal edilen sorunlu damar, testisin sağlıklı çalışmasını ve kan dolaşımının normal bir şekilde devam etmesini sağlamaktadır. Varikosel ameliyatı sonrası hasta ayağa kalkarak günlük yaşantısına devam edebilmektedir. Ancak yinede Varikosel ameliyatı sonrası geçirilen işlemin bir cerrahi müdahale olduğu unutulmamalıdır. Hekimler Varikosel ameliyatı sonrası hastaların birkaç gün uzun süre ayakta durmamasını ve ağır eşyalar kaldırmamasını tavsiye etmektedir. Böylece Varikosel ameliyatı sonrası testis ağrıları da önlenmiş olur.

Varikosel ameliyatı günümüzde teknolojik imkânların gelişmesi ile lazer ışınları kullanılarak da yapılabilmektedir. Kasıktan yapılan cerrahi müdahaleye göre çok daha pratik ve hızlı gerçekleşen lazer ile Varikosel tedavisi, hastanın damarının dışarıdan yakılması işlemidir. Hasta herhangi bir komplikasyon riskine girmeden çok rahat bir şekilde sorundan kurtulabilir. Yine de düzenli kontrollerin aksatılmaması, hastalığın tekrar etme ihtimalinde erken teşhis açısında oldukça mühimdir.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK