Varisleri Hafife Almayın Değerlendirme 0 defa değerlendirildi 0 değerlendirme Kaç Puan Verirsin?

Varisleri Hafife Almayın
  • Değerlendirme
  • defa değerlendirildi

  • 0 değerlendirme
    • Kaç Puan Verirsin?

900
0
PAYLAŞ
Varisi Hafife Almayın

Reviewed by:
Rating:
5
On 7 Kasım 2016
Last modified:7 Kasım 2016

Summary:

Bu yazımızda sizlere Varisleri Hafife Almayın hakkında bilgi vermek istedik. Okumanızı tavsiye ederiz. Saygılarımızla

Uzmanlar, tek başına varisin bir risk faktörü olmadığını, ancak başka faktörlerle birleşince hayati risk oluşturabileceğini belirterek, varislerinin önemli bir risk faktörü olduğu uyarısında bulunuyor. Başlangıçta küçük kılcal damarlardaki mavi-yeşil renkteki damar genişlemelerinin, ileri safhalarda kahverengi renge dönüşüp varis ülserleri yapabilir.

Damar hastalığı göstergesi

Toplardamarın uzayıp kıvrılması, genişlemesi ve deri altında mavi-yeşil kesecikler halinde belirginleşmesi şeklinde ortaya çıkan varislerin en yaygın görülen damar hastalıklarının başında gelir.

Varislerin erken safhada tedavi edilmesinin büyük önem taşır. Başlangıçta küçük kılcal damarlardaki mavi-yeşil renkteki damar genişlemelerinin, ileri safhalarda kahverengi renge dönüşüp varis ülserlerine dönüşebilir.

Yeterli toplumsal bilinç oluşmadığı için bu tür rahatsızlıkların göz ardı edilmesi, hastada belirgin bir ağrı ortaya çıkmadıkça sorunun önemsenmemesi, hastalığın ilerlemesine yol açabilir.

Varis Hastalığına Çözüm
Varis Hastalığına Çözüm

Varis, tek başına bir risk faktörü değildir. Ancak başka faktörlerle birleşince hayati risk oluşturabilir. Kişinin varislerinin olması ve hareket kısıtlılığı önemli bir risk faktörüdür. Dizler bükülü durumda uzun süre oturulursa, bacaktaki derin toplardamarda pıhtı oluşabilir. Bu pıhtıdan kopan parçanın akciğere ulaşarak ani solunum yetmezliği ortaya çıkmasıyla kişi hayatını kaybedebilir. Kopan pıhtının büyük olması, ölüm riskini artırır.

Büyük bir ameliyat geçirmesi gereken hastalarda, varis ya da kanın pıhtılaşması sorununun bulunması durumunda da risk yüksektir. Bu riskle karşı karşıya olan hastaların ilgili uzman tarafından değerlendirilerek, altta yatan nedenin giderilmesinin yerinde olacaktır.

Varis Sorunu Yaşayanlar İçin Öneriler:

İş yerinde çalışırken veya uzun yolculuklarda hareketsiz kalmamalı, bacak hareketleri yapıp, sık sık mola vermeliler.

  • Fazla kilosu olanlar kilo vermeli.
  • Ağrıları artanlar soğuk suyla duş almalı.
  • Sıcağa maruz kalmamalı.
  • Fizik tedavi yaptırmamalı.
  • Ayakta uzun süre çalışanlar topuklu ayakkabı giymemeli.

Varislerin tedavisi

Varisin, cerrahi operasyonun yanı sıra, damar içi lazer yöntemiyle tedavi edilebilir ve bu yöntemin genel anestezi gerektirmediği bilinmesi gerekir. Hastaya lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilen lazer yöntemiyle bacağın iç yüzeyi ve üst kısmının uyuşturulur. Özel bir kataterle (ince plastik boru) içine girilen varisli damarın ultrason altında işaretlenerek yok edilir.

Eğer varis ile ilgili bilmek istediğiniz başka konular varsa lütfen yorum kısmında soru sorarak belirtin. En kısa sürede SağlıkPasajı.com olarak sizi bilgilendirelim..

BİR CEVAP BIRAK